تهویه مطبوع و آسایش حرارتی در ساختمان – بخش دوم

تهویه مطبوع و آسایش حرارتی 2
5/5

فهرست مطالب [نمایش]

عوامل موثر بر آسایش حرارتی

طبق تعریف تهویه مطبوع و علاوه بر موارد مطروحه در خصوص ایجاد سرمایش و گرمایش مناسب و حتی تمیز سازی هوا استفاده از فیلتر HEPA در بیمارستان و آسایش حرارتی افراد در ساختمان اهمیت ویژه ‌ای دارد.

طبق تعریف آسایش حرارتی از ASHRAE 55 ، شرایطی است که ذهن رضایت از دمای محیط را بیان می ‌کند ، زیرا با توجه به افراد مختلف و موارد متفاوتی مثل عوامل فیزولوژیکی و روانشناسی هر شخص، قانع ساختن فراد در یک محیط، کار نسبتا دشواری است.

در نتیجه برای کامل کردن بحث، عوامل زیر از عوامل مهم و تاثیرگذار بر آسایش حرارتی ‌اند :

بولت نارنجینرخ متابولیک
بولت نارنجیپوشش عایق
بولت نارنجیدمای هوا
بولت نارنجیدمای تابشی
بولت نارنجیسرعت هوا
بولت نارنجیرطوبت

نرخ متابولیک

نرخ متابولیک

نرخ متابولیک

هر شخص در اثر سوخت و ساز درونی، گرمای متفاوتی می‌تواند داشته باشد (مثلا یک فرد مسن‌تر با یک فرد جوان‌تر و حتی خانم‌ها با آقایان). در نتیجه در اینجا واحد met مطرح می‌شود.

پوشش عایق

در یک محیط که افراد متفاوتی هستند، پوشش هر شخص می‌تواند در احساس گرم یا سرد بودنش تاثیرگذار باشد، در نتیجه در این بخش نیز واحد clo استفاده می ‌شود و طبق ASHRAE55 جدولی دیگر ارائه می‌ شود البته این جدول در فصل 8 هندبوک fundamental ASHRAE سال 2001 نیز آمده است و همه لباس‌ها به جز برخی موارد مثل کفش‌ها ، جوراب‌ها و . . . را می‌تواند شامل شود.

دمای هوا و دمای تابشی

دمای آسایش در تابستان و زمستان مقادیر متفاوتی داشته ، ولی مثلا برای یک شخص علاوه بر دمای مناسبی که ایجاد شده، اثر تابش خورشید نیز در نظر گرفته می ‌شود که در مواقعی می‌تواند آزار دهنده نیز باشد.

نمونه محاسبه مقدار clo

نمونه محاسبه مقدار clo

سرعت هوا

ممکن است شخصی در یک مکان با دمای مناسب (مثلا 20 درجه سانتی ‌گراد) بایستد ولی سرعت باد بتواند برای او سرمایش بیشتری ایجاد کند.

در اینجا سرمایش محلی و نقطه‌ ای مطرح می ‌شود که ایجاد آسایش حرارتی برای هر فرد، می‌تواند توسط پنکه ‌های ایستاده، جدا از سیستم سرمایش مرکزی باشد.

رطوبت

در بخش سرمایش تبخیری در خصوص نمودار سایکرومتریک و منطقه آسایش مواردی بیان شد.

رطوبت نسبی طبق ASHRAE62.1 برای فضای متصرف، می ‌بایست به 65 درصد یا کمتر محدود شود (زمانی که عملکرد سیستم با هوای بیرون در طراحی مشروط که نقطه شبنم و متوسط دمای خشک منطبق می ‌شوند، رطوبت‌ گیری هوای بیرون تحلیل می شود.)

سرعت هوای مورد نیاز جهت تاثیر هوای افزایش یافته

سرعت هوای مورد نیاز جهت تاثیر هوای افزایش یافته

استثنا: فضاها و ساختمان ‌های خاص که رطوبت مشروط بیشتری می‌ خواهند، مثل آشپزخانه، اتاق ‌های شست ‌و ‌شوی داغ که آب گرم ساختمان را شامل می ‌شود.

استخرها، اتاق بیماران سوختگی شدید اتاق ‌های مرکز داده و… حتی نکته مهمی وجود دارد که در اتاق ‌های مرکز داده ها (Date Center) که تجهیزات الکترونیکی و کامپیوترهای حساس وجود دارند.

بر خلاف دانسته عام، نیازمند رطوبت نسبی بالای 40 درصد است (بین 40 تا 60 درصد) که رطوبت بیش از حد کم، با توجه به بحث الکتریسیته ساکن و رطوبت بیش از حد با توجه به مواردی از جمله خوردگی، می ‌تواند مشکل ساز باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دانلود رایگان کتاب

درآمد تاسیسات در کشور های مختلف

مقالات مفید برای شما

آکادمی فنی مهندسی کاشانه

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

تا چند دقیقه دیگه تماس میگیریم

اشتراک رایگان تاسیسات نیوز

هفته نامه تاسیسات نیوز تنها نشریه الکترونیکی تاسیسات ایران است. با عضویت در سایت کاشانه این نشریه را هرهفته در میل باکس خود رایگان دریافت کنید.البته عضویت مزایای دیگری نیز دارد…

 

طراحی موتورخانه و انتخاب تجهیزات

آیا سوالی دارید ؟

دانلود کتاب الکترونیکی

درآمد تاسیسات
در کشور های مختلف

جهت ثبت نام در وبینار اطلاعات خود را وارد کنید

اطلاعات را وارد نمایید