مرجع آموزش تاسیسات

تاثیر تهویه مکانیکی روی کیفیت هوای داخل

در وبلاگ جستجو کنید

فهرست مطالب

ترجمه : مهندس نیره شمشیری
ماخذ: ماهنامه اشری – می 2017

نگرانی ها پیرامون مضربودن اثرات درزبندی به خاطر راندمان انرژی روی کیفیت هوای داخل سبب شد وزارت انرژی ایالات متحده این مسئله را الزامی سازد که خانه هایی که به عنوان بخشی از برنامه کمک به عایق بندی منازل کم درآمدها عایق بندی شده اند، تهویه ای داشته باشند که مطابق با استاندارد 2010-2.62 اشری باشد. بااین وجود، بسیاری در مورد ارزش این شرط و اینکه آیا واقعا IAQ را بهبود می بخشد تردید دارند. در پاسخ به این نگرانی، مؤلفان مطالعه ای برای اندازه گیری معیارهای IAQ روی حدود 80 خانه انجام دادند، نیمی از آنها هیچ تهویه مکانیکی نداشتند و نیم دیگر تهویه مکانیکی مطابق با استاندارد 2010-2.62 دریافت کردند. حدود دو سوم خانه ها در منطقه شیکاگو و یک سوم دیگر در ایندیانا بودند.

مقدار رادون، فرمالدئید، دی اکسید کربن و ترکیبات آلی فرار (TVOCها) برای حدود یک هفته در هر خانه قبل و بعد از بازسازی اندازه گیری شد. رطوبت در بلندمدت در دوره نمونه اندازه گرفته شد. پنجره ها در دوره های یک هفته ای برای بیشتر اندازه گیری ها بسته نگهداشته شد. دی اکسید کربن و رطوبت با استفاده از ثبت کننده های داده و سایر آلاینده ها با استفاده از نمونه گیرهای غیرفعال اندازه گیری شد. رادون و رطوبت در زیرزمین و طبقه اول و سایر آلاینده ها تنها در طبقه اول اندازه گیری شد. نمونه گیرهای غیرفعال برای آنالیز به آزمایشگاه های مجاز فرستاده شد.
بررسی های سلامتی نیز انجام شد. بررسی ها قبل از عایق بندی و چند ماه بعد از آن انجام شد. توزیع آلاینده ها از یک توزیع لگاریتمی تبعیت می کند و بنابراین آنالیزها روی ابزارهای هندسی انجام شد. آزمایشات برای اهمیت آماری برای تعیین اهمیت تغییرات قبل و بعد از بازسازی انجام شد. آنالیز رطوبت از تکنیک «توازن رطوبت» استفاده کرد که نگاهی به اختلاف بین فشار بخار داخل و خارج دارد. در این مطالعه، تغییرات در این اختلاف فشار بخارها از قبل تا بعد از بازسازی ارزیابی شد.
جدول 1 نتایج را برای همه آلاینده ها به جز رطوبت نشان می دهد. عدد p کمتر از 0.05 است که اهمیت آماری در سطح اعتماد 95 %را نشان می دهد.

تاثیر تهویه مکانیکی روی کیفیت هوای داخل

تاثیر تهویه مکانیکی روی کیفیت هوای داخل

 

این مطلب را هم بخوانید  تهویه آشپزخانه های صنعتی-بخش دوم

از میان آلاینده هایی که در جدول 1 نشان داده شده، فرمالدئید تنها موردی است که در زمان نبود تهویه مکانیکی تغییر مهمی نشان داد. هر دو گروه کاهش مشابه نشان داد و از نظر آماری مهم بود.

این نتیجه پیشنهاد می کند خود بازسازی ها تأثیر مفیدی روی فرمالدئید دارد و تهویه تأثیر کمی دارد. برای TVOC ،خانه های بدون تهویه مکانیکی هیچ تغییری نشان نمی دهد، درحالی که خانه های منطبق بر استاندارد 2010-2.62 کاهش بزرگ و قابل توجهی نشان داد. برای دی اکسید کربن، هر دو مجموعه خانه کاهش نشان دادند، اما کاهش از نظر آماری برای خانه های بدون تهویه مکانیکی مهم نبود، درحالی که خانه های با تهویه مکانیکی کاهش بزرگتر و از نظر آماری مهم تری داشتند.

تاثیر تهویه مکانیکی روی کیفیت هوای داخل-2

تاثیر تهویه مکانیکی روی کیفیت هوای داخل-2

 

نتایج رادون ترکیبی بود. برای خانه های بدون تهویه مکانیکی، تغییرات بسیار کمی در زیرزمین یا طبقه اول وجود داشت و تغییرات کوچک از نظر آماری مهم نبود. بااین وجود، وقتی تهویه مکانیکی اضافه شد، مقدار طبقات زیرزمین افزایش و طبقه اول کاهش یافت هر دو سطح از نظر آماری مهم بود. این یافته ترکیبی را می توان با نوع تهویه ای که معمولاً نصب می شود توضیح داد. در بیشتر بازسازی های مسکونی از طریق برنامه WAP ،تهویه تخلیه نصب می شود. این استراتژی تهویه فشار خانه را کاهش می دهد که می تواند گاز خاک اضافی را به زیرزمین و هوای تازه بیشتر را از طریق سطوح بالای طبقه بکشد. از آنجایی که زیرزمین ها معمولاً اتصال کمی به بیرون دارند، افزایش گاز خاک می تواند مقادیر آلاینده های موجود در این گازها را افزایش دهد.

با این وجود، در طبقات اول، هوای تازه زیادی از طریق نشتی ها می آید و آلاینده ها را در این فضاها رقیق می کند. نتایج پیشنهاد می کند رقیق سازی برای جبران افزایش انتقال رادون از خاک برای طبقه اول کافی است. اینکه آیا تهویه مکانیکی وضعیت ساکنین را بهتر یا بدتر می کند به این بستگی دارد که آیا افراد بیشتر وقت خود را در زیرزمین می گذرانند یا طبقات بالای همکف.
نتایج رطوبت در جدول 2 نشان می دهد هر دو گروه در مقدار رطوبت کاهش داشتند، اما کاهش بسیار بیشتر و از نظر آماری با تهویه مکانیکی مهم بود. در خانه های بدون تهویه مکانیکی، کاهش به اهمیت آماری نرسید.
بررسی های سلامتی نشان داد بچه ها در هر دو گروه از نظر آماری کاهش های مهم سردردهای مکرر یا شدید داشتند. کاهش آسم و آلرژی های پوستی از نظر آماری در هر دو گروه مهم بود. بزرگسالان از نظر آماری کاهش های زیادی در تنش های روانی در هر دو گروه داشتند. با این وجود، این مطالعه روی خانه های با افراد دارای مشکالت سلامتی تمرکز نکرد و گزارش شد بیشتر بچه ها و بزرگسالان قبل و بعد از بازسازی سلامتی خوبی داشتند.

این مطلب را هم بخوانید  گرمابه، اوج هنر مهندسی- بخش اول

نتایج

مطالعه نشان می دهد وقتی تهویه مکانیکی در زمینه عایق بندی نصب می شود، نتایج کیفیت هوای بهبود می یابد. این مطالعه نشان می دهد عایق بندی مسکونی میتواند به گونه ای انجام شود که لازم نباشد سلامت افراد به خطر بیافتد، اما می تواند در واقع سلامت و کیفیت هوای داخل مربوطه را بهبود بخشد. مطالعه همچنین نشان می دهد حتی بدون تهویه مکانیکی، بهبود در کیفیت هوای داخل می تواند به واسطه کارهایی مثل حذف مواد مشکل ساز، تفکیک بهتر فضای سکونت از گاراژها و گربه روها و… رخ دهد. 

 

5/5
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک رایگان تاسیسات نیوز
هفته نامه تاسیسات نیوز تنها نشریه الکترونیکی تاسیسات ایران است. با عضویت در سایت کاشانه این نشریه را هرهفته در میل باکس خود رایگان دریافت کنید.البته عضویت مزایای دیگری نیز دارد...
ثبت نام
close-link
ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد

آکادمی فنی مهندسی کاشانه

تا چند دقیقه دیگه تماس میگیریم

کارگاه عملی ساختمان،تعمیر و عیب یابی چیلرهای تراکمی

آیا سوالی دارید ؟

دانلود کتاب الکترونیکی

درآمد تاسیسات
در کشور های مختلف

5.200.000

چهار میلیون و 700 هزار تومان

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه

مانده تا پایان تخفیف

question