ترفند های مخفی نرم افزار اتوکد | راز های نرم افزار اتوکد
نرم افزار اتوکد

نرم افزار اتوکد

15 ترفند مخفی در نرم افزار اتوکد

نرم افزار اتوکد، یکی از شناخته شده ترین نرم افزار‌های نقشه کشی است که هرکس در زمینه معماری یا مهندسی تحصیل یا کار می‌کند، مسلما این نرم افزار را می‌شناسد. مهندسین این نرم افزار می‌توانند دقیق ترین نقشه‌ها را با این نرم افزار ایجاد کرده و به مشتریان خود ارائه دهند و مشخص کنند که چه انتظاراتی از پروژه خود دارند.

 

نرم افزار اتوکد دارای عمق بسیار زیادی است; این به این معنی است که حتی اگر سال‌ها با آن کار کنید، هنوز چیزی برای یادگیری و کشف وجود دارد. از این رو، قصد داریم در این مقاله 15 ترفند نرم افزار اتوکد را که ممکن است ندانید با هم بررسی کنیم. 

در ادامه باهم به این موارد می‌پردازیم.

 

ترفند شماره 1 : استخراج داده‌ها با استفاده از Data Extraction 

نرم افزار اتوکد ابعاد گسترده تری از طراحی دارد. به عنوان مثال درون هر طراحی‌ای که در اتوکد انجام می‌دهید، داده‌های زیادی نهفته شده است. برای دسترسی به این داده‌ها با استفاده از گزینه DATA EXTRACTION می‌توانید به همه اطلاعات درون پروژه دسترسی داشته باشید. داده‌های مد نظرتان را انتخاب کرده و از آن‌ها برای تولید گزارش، زمان بندی و… استفاده کنید.

مراحل استفاده از گزینه DATA EXTRACTION :
 1. از طریق منوی TOOLS گزینه DATA EXTRACTION را انتخاب کنید.
 2. در پنجره WIZARD تنظیمات مورد نظرتان را اعمال کنید و گزینه create a new data extraction را فعال کنید.
 3. حتما فایل را با پسوند .dxe سیو کنید.
 4. طرحی را که می‌خواهید از آن گزارش بگیرید را انتخاب کنید. می‌توانید با انتخاب گزینه Current Drawing طرحی که روی آن کار می‌کنید را انتخاب کنید.
 5. در مرحله بعدی باید تصمیم بگیرید که کدام شیء را می‌خواهید انتخاب کنید.
 6. مرحله بعد شما باید ویژگی‌های شیء مد نظرتان را انتخاب کنید.
 7. در مرحله جدید می‌توانید نمای جدول خود را ایجاد کنید.
 8. مرحله بعدی می‌توانید نوع خروجی اطلاعات خود را انتخاب کنید.
 9. در مرحله 7 از 8 باید حالت جدول خود را روی standard قرار داده و یک عنوان برای جدول انتخاب کنید.
 10. آخرین مرحله روی دکمه Finish کلیک کنید و منتظر بمانید تا گزارش شما ایجاد شد.
دستور data extraction در اتوکد

دستور data extraction در اتوکد

ترفند شماره 2 : کاوشگر محتوا یا Content Explorer 

اگر وارد پنل content شوید و روی ابزار Content Explorer کلیک کنید، می توانید هر چیزی را که به طرح شما مربوط می شود را جست و جو کنید. تنها کافیست یک کلمه‌ی کلیدی را در نوار جست و جو تایپ کنید; نرم افزار اتوکد به صورت خودکار شما را به قسمتی که می‌خواهید هدایت می‌کند. از کاربرد این قابلیت می‌توان به یافتن لایه‌های مختلف پروژه، هر چیزی که به پروژه خود اضافه کردید و… اشاره کرد.

ترفند شماره 3 : فرمان بسته شدن با closeall

نرم افزار اتوکد دارای یک نوار فرمان است که شما می‌توانید برای اجرای سریع اقدامات استفاده کنید. اگر در نوار فرمان کلمه closeall را تایپ کنید، تمامی طراحی‌های شما به صورت هم‌زمان بسته می‌شود. ممکن است این قابلیت مهم به نظر نرسد اما اگر به طور هم‌زمان روی چند طرح کار می‌کنید و نیاز دارید سریع همه‌ی آن‌ها را ببندید با استفاده از این فرمان می‌توانید در زمان خود صرفه جویی کنید.

دستور closall در اتوکد

دستور closall در اتوکد

ترفند شماره 4 : چطور در اتوکد طراحی ها را تراز کنیم؟

تا کنون چند بار وقت و دقایق ارزشمند خود را صرف این کردید تا یک طرح را به درستی تراز کنید؟ در این جا ابزار Align به کار می‌آید. از این ابزار برای قرار دادن طراحی‌های خود در یک ردیف استفاده کنید.

استفاده از ابزار align برای تراز کردن طراحی ها:
 1. برای باز کردن این ابزار باید وارد زبانه schematic در اتوکد شوید.
 2. هنگامی که شیء مد نظر خود را انتخاب کردید با فشردن کلید ENTER مشاهده می‌کنید که اشیائ شما تراز شده اند.

  دستور align در اتوکد

  دستور align در اتوکد

ترفند شماره 5 : بازی با خطوط و ابعاد به کمک DIMBREAK 

هنگام کار کردن روی خطوط و ابعاد نیازی به ایجاد یک خروج دستی ندارید. نرم افزار اتوکد ابزاری دارد که این کار را برای شما انجام خواهد داد این گزینه DIMBREAK نام دارد. همچنین در صورت نیاز برای ایجاد یک فضای یکنواخت از خطوط ابعاد شکسته میتوانید از DIMSPACE استفاده کنید.

ترفند شماره 6 : فرمان saveall

پیش تر درباره فرمان closeall گفتیم که این ابزار تمام طرح‌های باز در نرم افزار اتوکد را به طور هم‌زمان می‌بندد. حالا اگر بخواهیم هم‌زمان همه طرح‌ها را با هم ذخیره کنیم، باید در نوار فرمان دستور saveall را وارد کنیم. برای مثال اگر می‌خواهید با عجله دفتر خود را ترک کنید، برای صرفه جویی در وقت و ذخیره سریع پروژه‌هایتان استفاده کنید.

ترفند شماره 7 : ابزار Lasso selection

نرم افزار اتوکد ابزار Lasso selection را در نسخه 2015 معرفی کرد. ابزار lasso را فعال کنید و دکمه سمت چپ ماوس را پایین نگه دارید. سپس مکان نمای ماوس را در جهت دلخواه بکشید و دکمه را رها کنید. این کار را اگر دوباره انجام دهید یک lasso ایجاد می‌شود که هر شیء مورد نیازی را که می‌خواهید در طراحی انتخاب می‌کند.

پرکاربرد ترین ابزارهای اتوکد

پرکاربرد ترین ابزارهای اتوکد

ترفند شماره 8 : فرمان burst

آیا نیاز دارید تا عناصر شیء خود را به سرعت از هم جدا کنید؟ و یا برای شما اهمیت دارد که ویژگی های عناصرها در هنگام جداسازی از بین نرود؟ دستور brust مناسب کار شماست و اینجا به کمک می‌آید. کافی است در خط فرمان کلمه brust را تایپ کنید تا تمامی عناصر شیء انتخاب شده با حفظ ویژگی ها از هم جدا شوند.

 

ترفند شماره 9 : ابزار MATCHPROP

زمانی که شما چند طرح مختلف را ایجاد می‌کنید، ممکن است بخواهید که یک ویژگی خاص را به دیگر نقشه‌ها تطابق دهید. این اتفاق به ویژه زمانی اتفاق می‌افتد که شما هر طرحی را با استاندارد های متفاوت ایجاد کرده اید. با استفاده از ابزار MATCHPROP برای انجام همه کارها در یک مکان استفاده کنید. این ابزار به شما این امکان را می‌دهد تا ویژگی هر نقشه را که می‌خواهید با هم تطابق داشته باشد انتخاب کنید.

روش استفاده از ابزار MATCHPROP در اتوکد:
 1. در نوار فرمان دستور matchprop را تایپ کنید.
 2. پس از تایپ این دستور باید یک شیء را به عنوان شیء مبدا انتخاب کنید. شیء مبدا یعنی شیئی که می‌خواهید ویژگی آن را به بقیه تطابق دهید.
 3. حالا شیء مقصد را انتخاب کرده و کلید ENTER را فشار دهید.
 4. اگر می‌خواهید ویژگی‌های مخصوصی را به صورت گزینشی انتقال دهید کلید S را در خط فرمان تایپ کنید و کلید ENTER را فشار دهید.
 5. با باز شدن پنجره محاوره ای برای شما می‌توانید تیک ویژگی‌هایی که می‌خواهید منتقل نشوند را بردارید. سپس ENTER را فشار دهید تا کار شما به اتمام برسد.
ابزار های کاربردی اتوکد

ابزار های کاربردی اتوکد

ترفند شماره 10 : فرمان چندگانه یا multiple

فرض کنید که می‌خواهید یک دستور را چندین بار پشت سر هم تکرار کنید. اگر بخواهید هر بار موقع استفاده آن را تایپ کنید، وقت زیادی از شما گرفته می‌شود. در اینجا ابزار multiple به کمک شما می‌آید. با تایپ این فرمان می‌توانید هر دستوری را چندین بار تکرار کنید. این فرمان تا زمانی که کلید ESC  را فشار دهید کار می‌کند و پس از کلیک روی ECS این کار خاتمه می‌یابد.

 

ترفند شماره 11 : فرمان Overkill

ممکن است در نگاه اول دستور overkill خشن به نظر برسد، اما این دستور گردش کار شما را در نرم افزار اتوکد بهبود می‌بخشد. آن را در خط فرمان خود وارد کنید و منتظر باشید تا نرم افزار اتوکد شروع به تمیز کردن نقشه شما کند. این فرمان در نقشه شما عبور کرده و خطوط تکراری را حذف می‌کند. پس از اتمام طراحی تان این دستور را اجرا کنید تا لایه‌های اضافی حذف شود.

استفاده از دستور OVERKILL در اتوکد:
 1. ابتدا دستور OVERKILL را در نوار فرمان تایپ کنید.
 2. شیء های تکراری را انتخاب کنید.
 3. کلید ENTER را فشاردهید.
 4. در دیالوگ با کسی که برای شما باز می‌شود یک بار شیء هایی که می‌خواهند حذف شوند را مرور کنید.
 5. OK را انتخاب کرده و صبر کنید تا عملیات انجام شود.
مهم ترین ابزار های اتوکد

مهم ترین ابزار های اتوکد

ترفند شماره 12: تغییر سریع حروف و متن در اتوکد

زمانی که می‌خواهید متنی را تایپ کنید و متوجه می‌شوید که آن را در حالت دیگری می‌خواستید، ممکن است برایتان بسیار آزار دهنده باشد. خوشبختانه در نرم افزار اتوکد لازم نیست متن را دوباره تایپ کنید. کافی است روی ویرایشگر متن کلیک راست کرده و گزینه change case را انتخاب کنید تا کار شما سریع تر انجام شود. 

 

ترفند شماره 13 : حذف فیلتر های لایه در اتوکد

زمانی که آماده ارائه طراحی خود هستید، ممکن است بخواهید هر فیلتر لایه‌ای را که استفاده کرده اید حذف کنید. این حرکت باعث کمتر شدن حجم فایل در اتوکد شما می‌شود و روند ارسال طرح به دیگران را نیز آسان تر می‌کند. روی dialog box لایه مورد نظرتان کلیک کنید و با کلیک روی دکمه “…” به قسمت Named Layer Filters بروید. در این قسمت گزینه Delete All را انتخاب کرده تا از شر فیلترهای لایه باقی‌مانده خلاص شوید.

 

ترفند شماره 14 : فرمان “oops”

دستور oops برای خلاص شدن از بخش‌هایی از یک طراحی برای مدت کوتاهی است تا شما بتوانید تغییراتی را اعمال کنید. هر چیزی که دستور Erase را روی آن اعمال کرده باشید، با این دستور می‌توانید بازگردانید; بدون اینکه هیچ ویرایشی را که از آخرین استفاده از دستور Erase که انجام دادید لغو کند. 

ابزار های مهم نرم افزار AUTOCAD

ابزار های مهم نرم افزار AUTOCAD

ترفند شماره 15 : ایجاد سریع اشیاء با “The Command Alias”

یکی از کاربردی ترین ابزار های نرم افزار اتوکد دستور The Command Alias است. آن را فعال کنید و برای ایجاد سریع اشکال و اشیاء از آن استفاده کنید. به عنوان مثال با تایپ واژه “C” یک دایره ایجاد کرده و یا با تایپ واژه “L” یک خط ایجاد کنید.

 

اگر در نرم افزار اتوکد تازه کار باشید و یا سال‌ها از آن استفاده کرده باشید، احتمالا با ابزارهای این نرم افزار آشنا هستید. ما امیدوار هستیم که نکات این مقاله برای شما مفید و کاربردی بوده و به شما در تسریع کارتان کمک ویژه ای کرده باشد. 

همچنین آموزشگاه کاشانه دوره آموزشی نرم افزار اتوکد را در شهریور ماه برگزار می‌کند که برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید وارد لینک ” نقشه کشی تاسیسات مکانیکی وبرقی با نرم افزار اتوکد “شوید.

دوره جامع آموزش اتوکد| دوره آموزشی تاسیسات مکانیکی

دوره جامع آموزش اتوکد| دوره آموزشی تاسیسات مکانیکی

دوره آموزشی نرم افزار اتوکد

مراکز بسیاری هستند که شما می‌توانید آموزش های 0 تا 100 اتوکد را به صورت حرفه‌ای بیاموزید. در آموزشگاه کاشانه می‌توانید علاوه بر آموختن اتوکد به صورت کاربردی و حل پروژه، مدرک بین المللی دریافت کنید.

از مهم ترین ویژگی‌های این دوره آموزشی، علاوه بر دریافت مدرک بین‌المللی می‌توان به گارانتی 3 ساله آموزش اشاره کرد. چنانچه شما در دوره آموزشی اتوکد شرکت کنید می‌توانید تا 3 دوره بعدی به صورت رایگان در کلاس حضور داشته باشید و از مباحث دوره استفاده کنید.

همچنین علاوه بر آموزش نرم افزار اتوکد شما می‌توانید طراحی و نقشه کشی تاسیسات مکانیکی و برقی را نیز آموزش ببینید.

برای شرکت در دوره آموزشی اتوکد همین حالا اقدام کنید.

 

عضویت و ورود
شماره موبایل خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد