کاربرد پروبیوتیک ها در رژیم غذایی
مهر ۲۲, ۱۳۹۶
تخمیر لاکتیکی و بررسی اثرات آن
دی ۱۷, ۱۳۹۶

استانداردهای بستنی

 

استاندارد بستنی

استاندارد بستنی

استاندارد بستنی:

برای این که کیفیت بهداشتی بستنی به شکل رضایت بخشی تأمین گردد در تهیه آن باید اصول کلی بهداشت مربوط به اماکن وسایل پرسنل و طرز تهیه بالاخص و کنترل محصور و نگهداری رعایت گردد.
تغییرات در نحوه توزیع و مصرف نیز در طرح کلی بهداشت دارای اهمیت می باشد.

نمونه برداری از بستنی باید طبق استاندارد ملی ایران ۳۳۶ سال ۱۳۸۳ نمونه برداری از شیر و فرآورده های آن انجام شود.

تعریف عمومی

منظور از بستنی هایی که از شیر و فرآورده های آن به دست می آیند محصولاتی است که حالت جامد یا خمیری شکل آنها در اثر انجماد به دست آمده و به همان شکل نیز به مصرف خوراکی برسند و تحت نام ها و شرایط زیر تهیه گردند.

بستنی خامه ای

۱-۲- حالت عمومی: منظور بستنی هایی است که حداقل حاوی ۸ درصد (برحسب گرم نسبت به وزن محصول نهایی) چربی شیر بوده و ماده خشک آن حداقل ۳۲ درصد (برحسب گرم نسبت به وزن محصول نهایی) باشد.

۲-۲ – میوه ای: وقتی مقدار میوه خورد شده یا عصاره میوه به حداقل ۱۵ درصد برسد (در مورد لیمو ۱۰ درصد) حداقل مقدار چربی باید ۶ درصد و حداقل ماده خشک ۳۰ درصد باشد.
-۳-۲ تخم مرغی: درصورتی که به بستنی تخم مرغ اضافه شود، بستنی باید با بند (۲- ۱) مطابقت داشته و به علاوه باید حداقل دارای ۷ درصد زرده تخم مرغ مایع یا معادل آن به شکل خشک باشد.

برای آگاهی از مفاد کامل استاندارد بستنی، اینجا را کلیک کنید.

این مطلب را هم بخوانید  خطر سرطان و رژیم غذایی - بخش اول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک رایگان تاسیسات نیوز
هفته نامه تاسیسات نیوز تنها نشریه الکترونیکی تاسیسات ایران است. با عضویت در سایت کاشانه این نشریه را هرهفته در میل باکس خود رایگان دریافت کنید.البته عضویت مزایای دیگری نیز دارد...