آیا داکت اسپلیت‌ها به صرفه هستند؟ – بخش سوم

5/5

فهرست مطالب [نمایش]

ماخذ: ماهنامه اشری – فوریه 2018

ترجمه: تیم ترجمه تاسیسات نیوز

……………………………………………………………

در برخی از مناطق آمریکا، محبوبیت پمپ‌های حرارتی مینی اسپلیت کانالی (داکت اسپلیت) به علت مشخصاتی مانند مصرف کم انرژی و پنهان بودن از دید افراد، در حال افزایش است. گرچه هزینه‌ی اولیه و هزینه‌ی نصب و راه‌اندازی این سیستم‌ها معمولا از مینی اسپلیت‌های معمولی (بدون کانال) بیشتر است، برای برخی خانواده‌ها که مایل نیستند یونیت داخلی دستگاه را در محل زندگی خود ببینند، این تفاوت قیمت ارزش دارد.

در جدول ۶ این نتایج به صورت درصد صرفه‌جویی در مصرف انرژی گرمایی (شامل انرژی فن) برای هر نمونه آمده است.

گرچه انرژی سرمایشی به صورت جداگانه در این گزارش نیامده است، لازم به ذکر است که BEopt از پروتکل شبیه‌سازی ساختمان آمریکا (۲۰۱۴) استفاده می‌کند که تنها در اوقات خاصی از سال، اجازه‌ی سرمایش و گرمایش می‌دهد.

در صورتی که اطلاعات دقیق‌تر و جدیدتری استفاده شود، احتمال زیادی دارد که صرفه‌جویی در مصرف انرژی سرمایشی بسیار بیشتر باشد.

نتیجه‌گیری:

به طور کلی، شبیه‌سازی‌های انجام شده چند الگوی مشخص را نشان داد:

• سیستم‌های DED در اقلیم‌های مختلف و نمونه‌ی یکسان، به طور مشابه عمل کرد. برای مثال، نمونه‌ی شماره ۳ بیشترین درصد تغییر را در میان اقلیم‌های مختلف داشت: ۳۳ درصد صرفه‌جویی در پورتلند، و ۳۸ درصد صرفه‌جویی در اسپوکان و میسولا.

• به طور کلی، صرفه‌جویی در مصرف انرژی در اقلیم شماره ۱ کمتر از اقلیم‌های شماره ۲ و ۳ بود.

• خانه‌های با زیرزمین تمام شده (نمونه‌های ۳ و ۵) نسبت به خانه‌های با همان سایز و بدون زیرزمین تمام شده (نمونه‌های ۲ و ۴) صرفه‌جویی کمتری در مصرف انرژی داشتند.

برخی تحقیقات آنلاین نشان می‌دهد که سیستم‌های DED بازه‌ی قیمتی‌ای بین ۴۰۰۰ دلار (با دو یونیت داخلی) تا ۱۰۰۰۰ دلار (با چهار یونیت داخلی) دارند.

این اعداد شامل هزینه‌های اضافی نصب که بسته به دسترسی، می‌تواند از ۱۵۰ تا ۳۸۰۰ دلار متفاوت باشد، نمی‌شوند.

با فرض میانگین هزینه‌های تجهیزات و نصب (دلار۸۹۷۵=۱۹۷۵+۷۰۰۰) و هزینه انرژی cents/kWh ۵/۱۲، دوره‌ی بازگشت سرمایه سیستم‌های DED بسته به میزان مصرف انرژی خانه، متفاوت خواهد بود.

نتایج این گزارش نشان می‌دهد یک خانه‌ی نوی بزرگ‌تر با مصرف انرژی نسبتا کم (نمونه‌ی ۳) حدودا ۶۷۰ دلار در هر سال (نسبت به سیستم گرمایش مقاومتی الکتریکی) ذخیره خواهد کرد، که در این حالت دوره بازگشت سرمایه ۱۴ سال خواهد بود.

برای یک خانه‌ی متوسط ساخته شده (نمونه‌ی ۴) میزان مصرف انرژی و درصد صرفه‌جویی بسیار بیشتر خواهد بود.

در این حالت، استفاده از سیستم‌های DED می‌تواند تا ۳۴۲۱ دلار در سال ذخیره کند که دوره‌ی بازگشت سرمایه را به حدود سه سال می‌رساند.

بنابراین به نظر می‌رسد مینی اسپلیت‌های کانالی می‌توانند به صرفه باشند، اگر شما سیستم گرمایشی مقاومتی الکتریکی را در خانه‌ای با مصرف انرژی نسبتا کم‌بازده جایگزین می‌کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دانلود رایگان کتاب

درآمد تاسیسات در کشور های مختلف

مقالات مفید برای شما

آکادمی فنی مهندسی کاشانه

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

تا چند دقیقه دیگه تماس میگیریم

اشتراک رایگان تاسیسات نیوز

هفته نامه تاسیسات نیوز تنها نشریه الکترونیکی تاسیسات ایران است. با عضویت در سایت کاشانه این نشریه را هرهفته در میل باکس خود رایگان دریافت کنید.البته عضویت مزایای دیگری نیز دارد…

 

طراحی موتورخانه و انتخاب تجهیزات

آیا سوالی دارید ؟

دانلود کتاب الکترونیکی

درآمد تاسیسات
در کشور های مختلف

جهت ثبت نام در وبینار اطلاعات خود را وارد کنید

اطلاعات را وارد نمایید