ترفندهای مهم در طراحی موتورخانه

موتورخانه، قلب تپنده یک ساختمان است که بیشتر تجهیزات مکانیکی ساختمان درون آن جا دارد. در یک ساختمان دیگ های بخار، پمپ ها، چیلر ها، ژنراتورها و… را می‌توان در این قسمت پیدا کرد. همچنین تمام لوله ها و شیرهای اصلی یک ساختمان برای کنترل گرما و سرما وارد محدوده موتورخانه شده و به طور کلی، ایمنی ساختمان شما در این مکان تضمین می‌شود. در نتیجه، طراحی موتورخانه اهمیت بسیار زیادی در تاسیسات یک ساختمان دارد. 

با وجود تمامی تجهیزات مدرن در زمینه مدیریت HVAC، موتورخانه پتانسیل این را دارد که به یک مکان تاریک و کثیف تبدیل شود. بنابراین نگهداری و مراقبت از این مکان، نشانه نگهداری از ساختمان شماست.

همچنین در طراحی موتورخانه، قرار گرفتن تجهیزات در جایگاه مناسب خود، اهمیت بسیار زیادی برای طراحان موتورخانه دارد. در ادامه به بررسی نکات مهمی در حفظ و نگهداری تجهیزات موتورخانه یا به اصطلاحی مدیریت موتورخانه می پردازیم.

ترفند طراحی موتورخانه

ترفند طراحی موتورخانه

نگهداری و مراقبت از سیستم گرمایش در موتورخانه

این روزها در تمامی ساختمان ها سیستم های گرمایشی با بازدهی بالا وجود دارد. یکی از مهم ترین نکته ها در سیستم گرمایش ساختمان، نحوه مراقبت و تعمیر قطعات و دستگاه های داخل آن است.

فیلتر های داخل سیستم گرمایش مهمترین نکته در دستگاه های گرمایش می باشد. باید توجه داشته باشید که بعد از مدتی، فیلترها را تعویض کنید و ترجیحا از فیلترهای چین دار استفاده کنید. 

اگر برای شما سوال ایجاد شد که چه زمانی باید فیلترهای سیستم گرمایش را تعویض کنید، باید بدانید که هر چند وقت یک بار فیلتر را از درون محفظه بیرون بکشید و اگر فیلتر غبار گرفته بود آن را تعویض کنید.

همچنین سنسورهای شعله نیز بخش مهمی از سیستم های گرمایش هستند که ممکن است کثیف شوند. این سنسور هم هر چندوقت یکبار و گاهی سالیانه نیاز به تمیز شدن دارند. شما می توانید خودتان این کار را انجام دهید اما ترجیحا به یک تکنسین مجرب بسپارید.

داخل سیستم کوره را هم بررسی کنید که رطوبت داخل سیستم ورود پیدا نکند;  زیرا در بعضی از مواقع باعث زنگ زدگی شده و اگر چنین موقعیتی را مشاهده کردید حتما به تکنسین مجرب اطلاع دهید.

سیستم گرمایش موتورخانه

سیستم گرمایش موتورخانه

نگهداری و مراقبت از آبگرمکن در موتورخانه

یکی از مهم ترین نکات در نگهداری آبگرمکن، این است که سالی یک بار آب درون آبگرمکن را خالی کنید. این کار باعث می شود رسوبات داخل آب خارج شود. اگر رسوبات آب ته نشین شوند به مرور زمان خوردگی ایجاد می کنند.خوردگی درون آبگرمکن نیز باعث کمتر شدن عمر آب گرمکن می شود.

همچنین درجه حرارت در آبگرمکن بسیار قابل اهمیت است و با توجه به استفاده ای که در طول روز می کنید باید تنظیم شود. معمولا درجه حرارت آبگرمکن بین A و B قرار می گیرند.

آبگرمکن در موتورخانه

آبگرمکن در موتورخانه

نحوه مراقبت از پنل الکتریکی در موتورخانه

پنل های الکتریکی در موتورخانه نیازی به تعمیر و نگهداری خاصی ندارد فقط باید ظاهر آن حفظ شود. باید مطمئن شوید آب یا فشار به پنل الکتریکی وارد نشود. مطمئن باشید که پنل الکتریکی به درستی پیچ شده و محکم و ایمن است.

در پنل های الکتریکی از پیچ های نوک تیز استفاده نکنید و ترجیحا از پیچ های مدل ته صاف استفاده کنید.

در طراحی موتورخانه، انتخاب تجهیزات و نحوه قراردادن آن ها در موتورخانه موضوع بسیار قابل اهمیتی است که مهندسین و طراحان تاسیسات به اصولی بودن طراحی آن ها تاکید بسیار زیادی دارند. چنانچه شما علاقه مند هستید تا درباره طراحی موتورخانه و تجهیزات آن اطلاعات بیشتری کسب نمایید، می توانید وارد لینک دوره آموزشی” طراحی موتورخانه و انتخاب تجهیزات” شوید و همین حالا در این دوره ثبت نام کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر از این دوره آموزشی تا ادامه مقاله همراه ما باشید.

پنل الکتریکی موتورخانه

پنل الکتریکی موتورخانه

دستگاه تهویه در موتورخانه

دستگاه های تهویه در موتورخانه معمولا در ساختمان های جدید استفاده می شود که وظیفه آن تامین هوای تازه و خروج هوای نامطبوع از ساختمان است. درون دستگاه های تهویه مبدل هوا وجود دارد که از یک سمت هوای تمیز وارد خانه شده و هوای نامطبوع از سمت دیگر خارج می شود.

دستگاه تهویه نیز دارای فیلتر بوده و باید چند وقت یکبار شسته شود. اگر با یک شوینده مایع فیلتر را شست و شو بدهید، باید صبر کنید تا کاملا خشک شود. به دلیل اینکه اگر در زمستان فیلتر خیس باشد، به تدریج یخ می زند و دستگاه دیگر کار نمی کند. در برخی از موارد ممکن است مرطوب شدن فیلتر باعث کپک زدگی نیز شود.

همه ی دستگاه های تهویه در موتورخانه شبیه به هم نیستند و ممکن است ویژگی ها و انواع آنها با هم متفاوت باشد. اما تقریبا میتوان گفت عملکردی مشابه به هم دارند و مسئولیت تهویه هوای نامطبوع را برعهده دارند. 

معمولا این تهویه ها، هوای نامطبوع در آشپزخانه ها و سرویس های بهداشتی را از خانه خارج می کنند. 

دستگاه تهویه در موتورخانه

دستگاه تهویه در موتورخانه

پمپ چاه فاضلاب در موتورخانه

پمپ های چاه فاضلاب حوالی سال های 2006 – 2007 در ساختمان سازی اجباری شد. این پمپ ها آب های اطراف ساختمان را که زهکشی شده را جمع می کند و سپس آب را از خانه خارج می کند.

اگر پمپ شما معمولا زیاد کار می کند بهتر است برای پمپ، باتری پشتیبان تهیه کنید که در بعضی مواقع اگر به هر دلیلی برق قطع شد، با استفاده از باتری پمپ، برق را تامین کنید. 

پمپ چاه فاضلاب

پمپ چاه فاضلاب

نکات مهم در مدیریت موتورخانه 

• به هیچ عنوان از موتورخانه به عنوان محلی برای نگهداری وسایل یا تجهیزات استفاده نکنید. 

• در چیدمان موتورخانه دسترسی برای ماشین آلات مکانیکی فراهم کنید.

اتاق موتورخانه باید در جایی از ساختمان قرار گیرد که هیچ ماشین آلات صنعتی در آن وجود نداشته باشد.

• وسایل اشتعال زا را مانند رنگ یا سوخت را در این مکان نگهداری نکنید. 

دوره آموزشی طراحی موتورخانه و انتخاب تجهیزات

اگر به دنبال طراحی حرفه ای موتورخانه و تجهیزات آن هستید و برای شما قابل اهمیت است که این مبحث را در کنار اساتید مجرب فرا بگیرید، باید بدانید که خوشبختانه آموزشگاه کاشانه در زمینه طراحی موتورخانه دوره آموزشی بسیار با ارزش و مهمی را تحت عنوان طراحی موتورخانه و انتخاب تجهیزات برگزار می کند.

این دوره آموزشی در طی 80 ساعت برگزار می شود و در این دوره آموزشی، مباحث بسیار مهمی در زمینه موتورخانه انتخاب تجهیزات آن تدریس داده می شود.

اگر بخواهیم به یکی از مهم ترین نکات این دوره آموزشی اشاره کنیم،باید بگوییم که از مهم ترین ویژگی های این دوره اعطای مدرک بین المللی به شرکت کنندگان و گارانتی آموزش به مدت 3 سال می باشد.

همین حالا وارد لینک دوره آموزشی طراحی موتورخانه شده و یا از طریق راه های ارتباطی با همکاران ما در ارتباط باشید.

عضویت و ورود
شماره موبایل خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد