یخ زدایی سدهای یخی-بخش پایانی

5/5

فهرست مطالب [نمایش]

منبع: ژورنال اشری؛ سپتامبر 2018

مترجم: مهندس فرخ میرحیدری

سد های یخی

یخ زدایی سدهای یخی-بخش پایانی

در قسمت قبل به تهویه مناسب از طریق تهویه سقف روی بام اشاره شد.

کاری که انجام شد این است که ابعاد سقف بالای بام 2*4 با پهنای 4 یا تیر سقف به ابعاد 2*6 با پهنای 6 در اندازه‌های 3.5 اینچ یا 5.5 اینچ ساخته می‌شوند. فضای هوای تهویه شده از لبه سقف تا نوک سقف به اندازه 89 mm یا 127 mm ادامه پیدا خواهد کرد. جزئیات مربوط به لبه سقف پیوسته و ساده است (عکس 7). جزئیات نوک سقف بزرگ و برجسته است (عکس 8).

یکی از جزئیات ریز مربوط به نوک سقف روی بام محدود کردن جریان هوای منتهی به سقف زیر شیروانی با استفاده از دریچه انتشار بخار هوا به جای متصل کردن فضای زیر شیروانی به سقف روی بام است. به همین علت است که انتقال حرارت از ساختمان به سمت نوک سقف روی بام بدون وجود مشکل رطوبت کاهش می‌یابد. رطوبت فرمی از بخار است که همچنان می‌تواند خارج شود ولی جریان هوای زیادی که حامل گرمای در دسترس در بام بالاتر از سقف تهویه باشد وجود ندارد. مسائل مربوط به فیزیک این موضوع قبل تر مطرح شده است (“تهویه بخار”، ژورنال اشری اوت 2015). این روش متمایل به افزایش هوابند سازی در موناژها در بام  با ارتفاع کمتر است.

باید در نظر داشت که طاق‌های در سمت جنوب حرارت را حبس و منجر به تشکیل سدهای یخی و سرسره‌های برفی می‌شوند (شکل5). در نتیجه آن است که پوشش حرارتی از تلی از برف- ترکیب پوشش تیره، تابش خورشید و طاق‌های بزرگ سدهای یخی را تشکیل می‌دهد(شکل 6). سقف‌های شیب‌دار منتهی به دیواری می‌شوند. بهتر است که با شکستن یخ و جلوگیری از اسکی کردن روی آن از آسیب رسیدن به بام جلوگیری شود (عکس 10).

راه حل این موضوع شامل دو جز است. عایق کاری بیرون زدگی طاق و روی بام با اسپری کردن فوم پلی استایرن (SPF). در جایی که سقف تهویه بام از دیوار جدا می‌شود، دیوار مسیر پیمایش اگزاست می‌باشد. نیاز به دیوار اضافه برای تشکیل دیوار تهویه است. مانند دیوار باران ولی بزرگتر از آن- یک دیوار برفی. دیوار برفی مانند دیوار بارانیست.

 

 

برای مشاهده متن کامل مقاله بصورت PDF، روی سدهای یخی-بخش سوم کلیک کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

آکادمی فنی مهندسی کاشانه

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

تا چند دقیقه دیگه تماس میگیریم

اشتراک رایگان تاسیسات نیوز

هفته نامه تاسیسات نیوز تنها نشریه الکترونیکی تاسیسات ایران است. با عضویت در سایت کاشانه این نشریه را هرهفته در میل باکس خود رایگان دریافت کنید.البته عضویت مزایای دیگری نیز دارد…

 

طراحی موتورخانه و انتخاب تجهیزات

آیا سوالی دارید ؟

دانلود کتاب الکترونیکی

درآمد تاسیسات
در کشور های مختلف

جهت دریافت لینک اطلاعات خود را وارد کنید

ثبت نام دوره اصول طراحی شروع شد

12.500.000

ده میلیون و 500 هزار تومان

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه

مانده تا پایان تخفیف