گرمایش، سرمایش و تهویه طبیعی با طراحی خانه های خورشیدی

5/5

فهرست مطالب [نمایش]

تهویه طبیعی

تهویه طبیعی

 

در این مقاله به‌منظور صرفه‌جویی در مصرف سوخت و یا مصرف بهینه انرژی در ساختمان و حفظ محیط‌زیست با پیشنهاد ساخت خانه‌های خورشیدی روش‌های اصولی  و قابل‌اجرا ارائه‌شده است که حتی در مورد خانه‌های معمولی نیز قابل‌اجرا می‌باشد. با به‌کارگیری این‌روش‌ها مصرف انرژی در شهرهای آفتابی ایران در بخش ساختمآن‌که صرف سرمایش یا گرمایش و یا تهیه آب گرم می‌شود تا 60 درصد قابل کاهش می‌باشد.

تمام خانه‌هایی را که ما می‌سازیم در محیط در برابر خورشید قرار می‌گیرند. ازآنجایی‌که حدود 40 درصد از مصارف انرژی در بخش ساختمان مسکونی و تجاری می‌باشد سعی نماییم با به‌کارگیری روش‌ها و اصول صحیح علمی خانه‌ای را بسازیم که حداقل مصرف انرژی را داشته باشد. به‌عبارت‌دیگر آن‌چنان زمینه‌ای را فراهم سازیم که از انرژی رایگان خورشیدی استفاده نموده در عوض مقداری پس‌انداز پول داشته باشیم این امر باعث می‌شود ضمن آنکه در مصرف سوخت‌های فسیلی صرفه‌جویی شود در کنار آن آلودگی محیط‌زیست کاهش یابد و هوای پاک و تمیزتری داشته باشیم. یک‌خانه بایستی به‌گونه‌ای طراحی و ساخته شود که به‌صورت طبیعی در تابستان خنک و در زمستان گرم باشد. در گذشته معماران به این موضوع واقف بوده و مشکل گرمایش و سرمایش خود را بدون استفاده از سوخت‌های فسیلی، با ساختن بادگیر یا زیرزمین و یا به کارگرفتن مصالح مناسب ساختمانی و در نظر گرفتن موقعیت مناسب برای خانه مرتفع می‌نمودند که امروزه با پیشرفت علم، تمامی آن راه‌کارها را تائید نموده  و در واقع می‌توان گفت کارهای انجام‌شده را شاهکارهای مهندسی نامید.

 

برای دریافت بخش اول این مقاله، کافی است اینجا را کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

آکادمی فنی مهندسی کاشانه

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

تا چند دقیقه دیگه تماس میگیریم

اشتراک رایگان تاسیسات نیوز

هفته نامه تاسیسات نیوز تنها نشریه الکترونیکی تاسیسات ایران است. با عضویت در سایت کاشانه این نشریه را هرهفته در میل باکس خود رایگان دریافت کنید.البته عضویت مزایای دیگری نیز دارد…

 

طراحی موتورخانه و انتخاب تجهیزات

آیا سوالی دارید ؟

دانلود کتاب الکترونیکی

درآمد تاسیسات
در کشور های مختلف

جهت دریافت لینک اطلاعات خود را وارد کنید

ثبت نام دوره اصول طراحی شروع شد

12.500.000

ده میلیون و 500 هزار تومان

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه

مانده تا پایان تخفیف