سرمایش توسط هوای فشرده به کمک لوله گردبادی- بخش دوم

سرمایش توسط هوای فشرده به کمک لوله گردبادی- بخش اول
بهمن ۸, ۱۳۹۶
مدیریت دود در زندان ها – بخش اول
بهمن ۱۵, ۱۳۹۶

سرمایش توسط هوای فشرده به کمک لوله گردبادی- بخش دوم

ماخذ : ماهنامه تهویه مطبوع – شماره اول – فروردین ۱۳۸۲
ترجمه: مهندس محمدرضا حق روستا – مهندس داریوش شفیع زاده

 

 

هوای فشرده

هوای فشرده

 

در زمینه بسته بندی و تولید بعضی از محصولات، خنک کاری سریع قطعات بزرگ ترین شرط سلامت بسته بندی می باشد. به عنوان مثال در اتصال اولتراسونیک تیوپ های خمیردندان و سایر محصولات مشابه، محل مورد اتصال می بایستی در کمترین زمان ممکن خنک شود تا درزبندی تیوپ به نحو احسن صورت پذیرد، لذا به کارگیری یک لوله گرد بادی در مجاورت دستگاه و هدایت کردن خروجی هوای سرد به محل مورد نظر می توان این معضل را حل کرد.
شکل های (۵) و (۶) نمونه های کاربردی لوله گردبادی را در خنک کاری محصولات در حین فرآیند تولید و بسته بندی نشان می دهد.
از دیگر موارد کاربرد لوله گرد بادی خنک کاری قطعات ماشین کاری و جوشکاری می باشد. بدین ترتیب که در
مواردی که استفاده از سایر خنک کننده ها امکان پذیر نیست. (به لحاظ بالا بودن دمای جوشکاری یا ماشین کاری و یا به لحاظ عدم دسترسی به خنک کننده ها و یا نامناسب بودن موقعیت جوشکاری) می توان از لوله های گردبادی استفاده نمود.

 

 

بسیاری از مهندسین و اپراتورهای خطوط تولید با مشکلاتی از قبیل تغییر شکل قطعات پس از جوشکاری، شکنندگی محل اتصال، تابیدگی و اعوجاج قطعات در حین فرآیند جوشکاری و پرس کاری روبرو هستند. استفاده از لوله گردبادی جهت خنک کاری قطعات در حین فرآیند و کاهش اثرات تنش و کرنش حرارتی تا حدود زیادی این مشکلات را در صنایع پیشرفته امروزی مرتفع کرده است. شکل های (۸) و (۹) نمونه هایی از کاربردها را ارائه می دهد.

 

این مطلب را هم بخوانید  ملاحظات طراحی برج های خنک کن باز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک رایگان تاسیسات نیوز
هفته نامه تاسیسات نیوز تنها نشریه الکترونیکی تاسیسات ایران است. با عضویت در سایت کاشانه این نشریه را هرهفته در میل باکس خود رایگان دریافت کنید.البته عضویت مزایای دیگری نیز دارد...