مبانی چیلرها

وقتی درخواست تعمیر یک چیلر خراب روی میز شما باشد، باید آماده پیچیدگی های زیادی باشید. این سیستم ها اغلب با توجه به فضا یا تجهیزاتی که باید خنک کنند، پیچیده و تخصصی هستند؛ یعنی چالش های زیادی پیش روی شما می گذارند. سه نوع اصلی چیلرها وجود دارد: چیلرهای هواخنک، آب خنک و چیلرهای جذبی

چیلرها چه طور کار می کنند؟

چیلرها گرما را از فضایی که نیاز به کنترل دارند دور می کنند و از این نظر همانند یک سیستم اسپلیت یا پکیج معمولی کار می کنند اما به جای هوا از اب (یا محلول آبی) استفاده می کنند. اگر شما با این تجهیزات سرمایشی پیچیده آشنا نباشید، باید حداقل مبانی آنها را بدانید.

نمودار برج آب خنک

نمودار برج آب خنک

چیلر های آب خنک

این نوع چیلرها از یک برج خنک کن خارجی برای رد کردن گرما از یک مبرد گازی در کندانسور استفاده می کنند. فرآیند سرمایش زمانی شروع می شود که اب از برگشت اولیه وارد اواپراتور می شود؛ در آنها گرما از آب به مبرد منتقل می شود.

آب خنک شده بعد از آن از طریق لوله رفت اولیه (رنگ آبی در شکل بالا) به مخزن آب منتقل و در آنجا به وسیله پمپ آبی به فضاهای کنترل شده مختلف توزیع می شود. از آنجایی که طبق قانون دوم ترمودینامیک، گرما همیشه از محل گرم به محل سرد می رود، اب خنک گرمای محیط را در هواساز جذب می کند. سپس یک فن، هوای خنک شده را از طریق کانال به فضا منتقل می کند. آب گرم تر بعد به چیلر برمی گردد تا دوباره خنک شود.

در میان مدت، گرمای جذب شده توسط مبرد (که در شکل با رنگ سبز نشان داده شده) در اواپراتور باید منتقل شود تا مبرد گرمای بیشتری جذب کند. مبرد با دمای بالا و فشار کم از اواپراتور به کمپرسور می رسد که دما و فشار را افزایش می دهد.

بعد از آن، مبرد وارد کندانسور می شود. چیلرهای آب خنک از آب برای اطراف لوله های مبرد استفاده می کند و گرما را می کشد. سپس آب به یک برج خنک کن پمپ می شود تا گرما را آزاد کند. بعد از چگالش، مبرد از شیر انبساط عبور می کند تا قبل از برگشت به اواپراتور فشار (و دما) را کاهش دهد.

چیلر آب خنک

چیلر آب خنک

چیلر های هوا خنک

به جای آب، چیلرهای هواخنک از هوای محیط برای دفع گرما از مبرد در کندانسور استفاده می کنند.

مثل چیلرهای آب خنک، فرایند با برگشت اولیه شروع می شود که آب گرم را به چیلر می آورد. گرما در اواپراتور به مبرد منتقل می شود و آب در مسیر اولیه رفت به فشار خنک حرکت می کند. مبرد در کمپرسور جا به جا می شودتا فشار و دما افزایش یابد؛ در آنجا گرما قبل از دفع به محیط از مبرد جذب می شود. سپس مبرد در شیر انبساط حرکت کرده و به اواپراتور برمی گردد.

چیلرها کجا استفاده می شوند؟

چیلرها چندین کاربری دارند و گاهی بر سیستم های اسپلیت ترجیح داده می شوند چون آب گرما را بهتر از هوا هدایت می کند. به همین دلیل چیلرهای آب خنک به خاطر کارایی عملکرد و نیز داشتن عمر طولانی تر نسبت به همتایان هواخنک خود شناخته می شوند. چیلرهای آب خنک در تاسیسات متوسط و بزرگ (در صورتی که منابع آبی کافی وجود داشته باشد)، مانند فرودگاه ها، بیمارستان ها، هتل ها، مراکز خرید، ساختمان تجاری و … استفاده می شوند.

چیلرهای هواخنک در تاسیسات کوچک تا متوسط که فضا و آب ممکن است محدود باشد، رایج ترند. هزینه نصب و نگهداری این چیلرها کمتر از انواع آب خنک است، اما معمولا طول عمر کوتاه تری دارند. این چیلرها برای رستوران ها، رویدادهای ورزشی و سازه های موقت استفاده می شوند. چیلرها اغلب برای کاربری های صنعتی یا پزشکی به کار می روند.

چیلر هوا خنک

چیلر هوا خنک

مشکلات رایجی که معمولا روی چیلرها تاثیر می گذارند

چیلرها از لوله های فلزی (معمولا مسی یا فولادی) برای انتقال آب بین چیلر و فضای کنترل شده استفاده می کنند. وجود اکسیژن در آب می توانند سبب خوردگی شود اما اگر آب و لوله ها درست نگهداری شوند، خطر خوردگی به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. با این وجود، اگر تصفیه آب ناکافی باشد، رسوبات و موارد معدنی و باکتری ها می توانند وارد سیستم شوند.

به علاوه هر نقطه ای که دو فلز مختلف استفاده شود، به دلیل ویژگی های الکتروشیمیایی مختلف آن ها خطر خوردگی وجود خواهد داشت. مهم نیست خوردگی چه طور اتفاق می افتد، این اتفاق سبب نشتی هایی می شود که به چیلر آسیب می زند، راندمان آن را کاهش می دهد و به سطح اطراف چیلر آسیب می زند.

نگهداری ضعیف

این ماشین های پیچیده به نگهداری زیادی نیاز دارند تا خوب کار کنند. اگر اقدامات مناسب انجام نشود، چیلر خورده یا مسدود می شود، کارایی خود را از دست می دهد و با مشکلات زیادی رو به رو می شود. برای مثال، اگر تصفیه آب نامناسب باشد یا برج های خنک کن تمیز نشوند، رسوبات یا ذرات وارد سیستم می شود و سبب بسته شدن لوله ها و انتقال حرارت ضعیف می شود.

مشکلات الکتریکی

سیستم های برقی داخل یک چیلر به دقت طراحی می شوند. آنها به سادگی با تغییر ولتاژ موازنه را تغییر می دهند. اگر یک مشکل پیرامونی یا خرابی منبع برق وجود داشته باشد، چیلر این را تشخیص می دهد و خاموش می شود. بار اضافی چیلر می توانند سبب گرم شدن بیش از حد شود.

دوره اصول طراحی
مانده تا شروع دوره
روز
ساعت
دقیقه
ثانیه
عضویت و ورود
شماره موبایل خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد