استراتژی تهویه کتابخانه 2

بهره برداری و نگه داری

عملیات ساختمان توسط یک سیستم اتوماسیون ساختمان (BAS) تسهیل می شود، هر بخش از کتابخانه مجهز به سنسورهای دما، رطوبت و CO2 و همین طور یک جعبه VAV برای توزیع هوای تازه، شیرهای کنترل تابشی کف و یک فن کویل با یک فن بای پس (BAF) است.

تمامی این تجهیزات و همچنین پمپ ها، پمپ های حرارتی و سایر اجزای مرتبط با BAS به وسیله اپراتور قابل دسترسی از راه دور می باشند. سیستم BAS در مواقعی که هریک از تجهیزات خراب و یا مطابق استاندارد اشری 55، پارامترهای محاسبه شده خارج از محدوده قابل قبول برای آسایش باشد به اپراتور هشدار می دهد. 

اکثر تجهیزات در موتورخانه در زیرزمین نصب می شوند و فضا برای تسهیل در تعمیر و نگهداری مهیا می شود. 

اثر بخشی هزینه 

بازده محاسبه شده در مورد انرژی سرمایه گذاری شده کمتر از 6.5 سال در مقایسه با ساختمان مرجع است. در سال 2106 مصرف انرژی ساختمان 627840 برابر مبلغ 53526 دلار کانادا و مصرف گاز طبیعی 5297 فوت مکعب معادل 15424 دلار بوده است.

تعرفه گاز طبیعی پیچیده است و شامل عرضه، تراز حمل بار، توزیع، فهرست مربوط به تنظیمات خدمات صدور مجوز و معافیت فروش است که بعضی از موارد فوق به صورت روزانه تغییر می کند. هزینه متوسط به ازا هر متر مکعب 0.29 دلار (10.20 دلار در هر متر مکعب) می باشد که با توجه به مصرف کم سالیانه بسیار زیاد است.

تعرفه برق آبی(هیدروالکتریک) به ازا هر کیلووات ساعت دارای هزینه الزامی 14.43 دلار (در 210000 اول هر کیلووات ساعت برابر 0.0496 دلار و تمام انرژی باقی مانده هر کیلووات ساعت برابر 0.0369 دلار) و مبلغ معادل برای انرژی مصرفی هر کیلووات ساعت برابر 0.085 دلار می باشد.

استفاده از kick plate ها زیر قفسه های کتاب به عنوان شبکه های تهویه و وجود فن های bypass روی فن کویل ها باعث کاهش 50000 دلاری در هزینه ها می شود. مدل های انرژی صرفه جویی سالانه 34457 دلار را پیش بینی می کنند. این ساختمان همچنین بالای 100000 دلار کمک مالی از خدمات شهری دریافت نمود.

هزینه کلی پروژه 12.4 میلیون دلار بود.

بخشی از کتاخانه ریموند لوسک

بخشی از کتاخانه ریموند لوسک

کیفیت هوا در تهویه طبیعی 

برای اطمینان از کیفیت هوا جهت تنظیم مجدد هوای تازه ورودی، ونتیلاتورهای بازیابی گرمایی مجهز به فیلتر های پربازده و سنسورهای CO2 در فضاهای استراتژیک تعبیه می شود.

 بعلاوه با نصب استراتژیک سنسورهای رطوبت سنج در ساختمان، رطوبت نسبی توسط رطوبت زن بخار آب که درون کانال هوای تازه تزریق میشود، ثابت باقی می ماند.

رطوبت و دمای کاری منطبق با استاندارد های استفاده شده در اشری 55-2004 تنظیم می شود. یکی از چالش های تیم طراحی مواجه با انتخاب سطح CLO در فضاهایی است که کارمندان حضور دارند در حالی که مراجعین به کتابخانه ژاکت های زمستانی پوشیده اند.

در نهایت مالک و تیم طراحی تصمیم گرفته اند تا از مقادیر نزدیکتری به سطح CLO کارمندان استفاده نمایند زیرا بازدید کنندگان همیشه در موقعیتی هستند که تمام طول روز از فضا استفاده می نمایند.

نرخ متابولیک بازدیدکنندگان و کارمندان نزدیک به هم است، بین 1.0 و 1.2 برای افرادی که کاملا نشسته یا به حالت آرام ایستاده اند، به ازای هر سطح استانداردی در ضمیمه معیاری A.

 با مهیا بودن شرایط خارجی، سیستم تهویه هیبریدی با ترکیبی از تهویه طبیعی و مکانیکی فعال می شود (شکل 4). این امر سبب بهینه سازی هوای تازه و توزیع آن می شود. توزیع هوا از طریق جعبه های حجم متغیر هوا (VAV) که به سنسور های توزیع CO2 در سرتاسر کتابخانه متصل هستند تامین می شود.

33 % از مساحت کف کمتر از 23 فوت (7 متر) است که از ورودی موتوردار یا پنجره مورد استفاده درنظرگرفته می شود و تهویه از طریق همرفت در فضا انجام (انتقال از پنجره ای که در کف دیوار خارجی به پنجره دیگری در داخل محیط کتابخانه) که موجب افزایش اثر تهویه طبیعی می شود.

توجه به حاضرین کتابخانه با تهویه طبیعی

توجه زیادی به کیفیت هوای داخلی کتابخانه جهت آسایش حاضرین شده است. استراتژی دیگری جهت بهبود این پارامترها استفاده از تهویه  جابجایی (انتقال) هوا است. بسیاری از مناطق داخل کتابخانه دارای سقف های بلند با افراد زیاد هستند. این نواحی خنک هستند و هوا  از طریق جریان کم در نزدیکی کف با تهویه جابجایی تامین میشوند.

این امر دو ناحیه متمایز را ایجاد می نماید: ناحیه پایین که افراد در آن هستند، که لایه لایه می باشد، و ناحیه بالایی که ناحیه ترکیبی است. با این نوع تهویه زمان سرمایش طبیعی با دمای هوای رفت گرم تر میتواند توسعه یابد.

 تهویه طبیعی در مقایسه با روش های رایج، هوای تمیز تر و باکیفیت تری در فضا برای ساکنین فراهم می آورد. بعلاوه سنسور های CO2 به فراهم نمودن هوای با مقدار کافی توسط افزایش جریان هوا زمانی که سطح آن بیش از مقدار تعیین شده است، کمک می کند.

با در نظر گرفتن گرمای تابشی لوله های آب داغ در کف به عنوان منبع تامین کننده گرما، خطر ترکیب و توزیع مجدد بو های مختلف در اتاق ها به طور کامل از بین می رود زیرا هیچ هوایی از اتاق ها به یکدیگر از طریق سیستم هوایی انتقال نمی یابد.

 تمامی نرخ های جریان هوا با استفاده از استاندارد اشری 62.1-2007 محاسبه شده است. مقدار اثر بخشی ناحیه توزیع هوا (Ez) 1.2 لحاظ شده است، مطابق جدول استاندارد 62.1  دمای هوا که از طریق گرمایش از کف تامین شده کمتر یا مساوی با دمای همان اتاق خواهد بود.

توجه ویژه ای به انتخاب سایر مصالح مورد استفاده در نازک کاری با  انتشار کم ترکیبات فرار گیاهی (VOC) وجود داشته است. تیم طراحی نوعی چوب را که توسط عملیات حرارتی متراکم و پلیمریزاسون شده بود را برای ساختن اسباب و اثاثیه داخل کتابخانه استفاده نموده اند که دوام بیشتری از وسایل عمومی در مقایسه با تکنیک های لمینت دارد.

نمایی از طراحی کتابخانه کبک

نمایی از طراحی کتابخانه کبک

اثرات زیست محیطی

کاهش گازهای گلخانه ای بیش از 85 تن در سال است. نزدیکی شبکه حمل و نقل عمومی و نصب ایستگاه های شارژ برای اتومبیل های برقی به کاهش تاثیرات محیطی کاربران کمک می نماید.

 توجه در حین ساخت و ساز و اثرگذاری ملموس ساختمان تشخیص دقیق موقعیت انرژی زمین گرمایی این اطمینان را فراهم می آورد که حداکثر تعداد درختان موجود حفظ و نگهداری شوند.

ارتباط نزدیک با محیط بیرون و محوطه پارک اطراف باعث افزایش رفاه به خصوص در رابطه بصری حتی بویایی و شنیداری به لطف پنجره های باز را برای ساکنین فراهم می آورد.

مدیریت مقرون به صرفه آب نیز یکی از اولویت های توسعه پروژه بود، حوضچه بزرگ نگهداری مواد معدنی در حیاط باعث کاهش فشار در زیر ساخت های شهری هنگام ریزش باران های سنگین می شود.  

با اضافه کردن یورینال بدون آب، قابلیت ذخیره سازی 39626 گالن (150000 لیتر) آب اضافی به ازای هر یورینال را دارد. که این امر با اضافه نمودن تجهیزات فاضلابی کم مصرف به این مجموعه میسر است.

استفاده از چوب پخته شده در طراحی کتابخانه

 از چوب پخته شده برای ساختن پوشش کتابخانه و همینطور مبلمان آن استفاده شده است.

فرآیند تبدیل گرما که چوب را پخته میکند (معمولا به عنوان تردسازی شناخته می شود) و اجازه استفاده از گونه های مختلف چوب نظیر زیتون زرد را می دهد. در صورتیکه استفاده از این گونه ها در فضای باز مناسب نیست. ترد کردن شامل گرم کردن چوب در دمای نسبتا بالا برای بهبود خواص آن بدون افزودن مواد شیمیایی یا مواد سمی است.

این تکنیک حفاظت از چوب در زمان رقابت معماری در کبک نسبتا ناشناخته بود و راه را برای استفاده بیشتر از منابع تجدیدپذیر در پروژه های سازمانی را باز کرد. چوب های کوچک با محافظ UV  پوشانده و در کارخانه از پیش ساخته می شوند که این امر سبب مونتاژ و نگهداری آسان تر می گردد.

 میزان انباشت زباله ها در محل دفن آنها در حین ساخت و ساز 90 % است. تمام زباله به یک دستگاه تفکیک کننده فرستاده می شد که در آنجا عمل دسته بندی به صورت جداگانه جهت بازیافت و استفاده مجدد بر روی آنها صورت می گیرد.

کتابخانه ریموند لوسک کبک

کتابخانه ریموند لوسک کبک

نتیجه گیری

منابع طبیعی موجود در پارک اطراف کتابخانه مفهوم کلیدی طراحی می باشد ترکیبی از استراتژی های طبیعی و مکانیکی موجب صرفه جویی 42 % در مقایسه با استاندارد مرجع اشری 90.1-2007 شد.

 

دوره اصول طراحی
مانده تا شروع دوره
روز
ساعت
دقیقه
ثانیه
عضویت و ورود
شماره موبایل خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد