خوردگی تنشی و روشهای کنترل آن

5/5

فهرست مطالب [نمایش]

خوردگی تنشی و روشهای کنترل آن

خوردگی تنشی و روشهای کنترل آن

خوردگی تنشی و روش های کنترل آن

خوردگی تنشی در تمام صنایع بسیار معمول و متداول است و کارشناسان خوردگی آن را بدترین نوع خوردگی معرفی کرده اند. از آنجا که اثرات این تخریب منجر به ایجاد ترکهایی در قطعه مورد نظر می شود آن را بنام S.C.C. نیز می شناسیم. در بررسی حوادث و فجایع مهندسی نمونه های بی شماری از S.C.C. ثبت شده اند که متاسفانه بدون هیچگونه علائم یا اخطار قبلی و معمولا به صورتی مخرب و همراه با تلفات جانی رخ داده اند.

از تعداد حدود ۵۰۰۰ کشتی تجاری که در دوران جنگ دوم جهانی ساخته شدند در بیش از هزار مورد آنها تا سال ۱۹۶۴ ترکهایی کاملا توسعه یافته با ابعاد قابل ملاحظه ای مشاهده شد. بین سالهای ۱۹۴۲ تا ۱۹۵۲ بیش از ۲۰۰ کشتی دچار گسیختگی های نوع شدید شده و دست کم تعداد ۹ کشتی نفتکش و ۷ کشتی تجاری در اثر وقوع شکستهای ترد کاملا از هم گسیخته شدند. در اواسط دهه ۱۹۵۰، دو فروند هواپیمای کامت وقتی که در ارتفاع بالا پرواز می کردند به طرز وحشتناکی متلاشی شدند.

تحقیقا بسیار طولانی که روی این موضوع انجام گرفت نشان داد که این گسیختگی ها از ترکهای خستگی بسیار کوچکی ناشی از ناحیه سوراخهای پرچ مجاور دریچه های کابین اصلی هواپیما شروع شده بودند.

همچنین شکست بسیاری از سازه ها مانند پل پوینت پلیزنت در ایالت ویرجینیای غربی آمریکا در سال ۱۹۶۷ و نیز شکست سازه سکوی نفتی در سال ۱۹۸۸ در دریای شمال دقیقا ناشی از خوردگی تنشی بوده است.

تعریف خوردگی تنشی

در شرایطی که قطعه ای تحت تاثیر تنش کششی ثابتی بوده و همزمان در محیط خورنده قرار گرفته باشد به علت اثرات همزمان و متقابل این عوامل سرعت و میزان خوردگی تشدید می گردد و آن را خوردگی تنشی می گوییم. از آنجا که اثرات این تخریب منجر به ایجاد ترکهایی در قطعه مورد نظر می شود آن را “ترک خوردگی تنشی” نیز می نامند که اغلب با علامت اختصاریS.C.C.  به آن اشاره می شود.

 

برای دانلود رایگان روی کلمه خوردگی تنشی کلیک کنید

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اشتراک رایگان تاسیسات نیوز
هفته نامه تاسیسات نیوز تنها نشریه الکترونیکی تاسیسات ایران است. با عضویت در سایت کاشانه این نشریه را هرهفته در میل باکس خود رایگان دریافت کنید.البته عضویت مزایای دیگری نیز دارد...
ثبت نام
close-link

آکادمی فنی مهندسی کاشانه

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

تا چند دقیقه دیگه تماس میگیریم

طراحی موتورخانه و انتخاب تجهیزات

آیا سوالی دارید ؟

دانلود کتاب الکترونیکی

درآمد تاسیسات
در کشور های مختلف

جهت دریافت لینک اطلاعات خود را وارد کنید

ثبت نام دوره اصول طراحی شروع شد

12.500.000

ده میلیون و 500 هزار تومان

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه

مانده تا پایان تخفیف

question