مرجع آموزش تاسیسات

کاهش بیماری لژیونر در جکوزی‌های عمومی

در وبلاگ جستجو کنید

فهرست مطالب

ماخذ: ماهنامه اشری – دسامبر 2017

ترجمه: مهندس نیره شمشیری

…………

داده‌ها از مراکز پیشگیری و کنترل بیماری (CDC) نگهداری نامناسب جکوزی‌های عمومی، خطر بیماری لژیونر را افزایش می‌دهد.

بیماری لژیونر سالانه هزاران نفر را درگیر و بار قابل‌توجهی بر سلامت عمومی تحمیل می‌کند؛ نرخ مرگ و میر 10% و هزینه سالانه برآوردشده بستری در بیمارستان 433 میلیون دلار تخمین زده می‌شود.

کد سلامت آبی مدل (CDC (MAHC راهنمایی‌های مهمی برای کاهش خطر بیماری لژیونر در تاسیسات آبی عمومی ارائه می‌کند.

برای مثال، MAHC الزامات ساخت، بهره‌برداری و اجرایی برای تسهیل pH مناسب آب و مقدار مواد ضدعفونی‌کننده در جکوزی‌های عمومی را بیان می‌کند. به‌علاوه، MAHC سیاست‌ها و گواهینامه‌ها را برای آموزش مستندسازی میان پرسنل تاسیسات آبی شرح می‌دهد.

مالکان، اپراتورها، مدیران و سایر فعالان این حوزه که در مراحل طراحی، ساخت، نگهداری و تعمیر سیستم‌های آبی ساختمان فعالیت دارند می‌توانند از بندهای MAHC برای تدوین یک برنامه مدیریت آب در تاسیسات آبی مطابق با استاندارد 2015-188 اشری «لژیونلوسیس: مدیریت خطر برای سیستم‌های آب ساختمان» استفاده کنند.

این عناصر همچنین از اجزای برنامه مثل حدود کنترل، اقدامات اصلاحی و ثبت یادداشت‌ها که اجزای مهم برنامه مدیریت آب منطبق بر 2015-188 استاندارد اشری هستند پشتیبانی می‌کنند. تلفیق اصول MAHC بهره‌برداری و نگهداری مناسب جکوزی‌، اپراتورهای آموزش دیده و نظارت می‌تواند به کاهش خطر بیماری لژیونر کمک کند.

بیماری لژیونرز

بیماری لژیونر به دلیل استنشاق قطرات آب آلوده به باکتری لژیونلا که علت اصلی بیماری در میان حوادث آب آشامیدنی در ایالات‌متحده است، ایجاد می‌شود. عوامل مربوط به رشد لژیونلا بیوفیلم، اسکیل و رسوبات، دمای آب و نوسانات pH، مقادیر ناکافی ضدعفونی‌کننده، تغییرات فشار آب، ایستایی آب و دماهای گرم است.

از آنجایی که لژیونلا در محیط‌های آب شیرین گرم رشد می‌کند، جکوزی‌هایی که نگهداری نامناسبی دارند می‌تواند اجازه رشد تعداد زیاد لژیونلا و آلوده کردن کسانی که از آن‌ها استفاده می‌کنند را بدهد.

MAHC مرکز کنترل و پیشگیری بیماری یک جکوزی‌ را به‌عنوان «یک سازه در نظرگرفته شده برای آب گرم یا سرد که مدت‌زمان حضور در آن طولانی نیست» تعریف می‌کند. سازه‌های جکوزی‌ برای حمام کردن یا سایر کاربردهای تفریحی استفاده می‌شوند و معمولاً بعد از هر استفاده تخلیه و دوباره پر نمی‌شوند.

انواع جکوزی‌ها شامل آب درمانی، حباب‌های القای هوا و بازچرخانی می‌شوند که البته تنها محدود به این موارد نمی‌شوند. MAHC راهنمای داوطلبانه بر اساس دانش و بهترین روندهایی است که می‌تواند به مراجع قانونی محلی و دولتی و بخش آبزی (مثل سلامت عمومی، اپراتورها، صنایع و سایر فعالان تاسیسات آبی) در سالم و ایمن‌تر ساختن شنا و سایر فعالیت‌های آبی کمک کند. دولت‌ها، محلی‌ها و بخش آبزی می‌توانند از MAHC برای کاهش خطر شیوع‌ها، غرق شدن‌ها و صدمات شیمیایی استخرها استفاده کنند.

راهنماهای MAHC جامع و فراگیر هستند و به مسائل طراحی، ساخت، بهره‌برداری، نگهداری، سیاست‌ها و مدیریت تاسیسات آبی عمومی می‌پردازند.

اطلاعات بهداشت عمومی برای پشتیبانی از کاربرد MAHC

تخلفات غالب ایمنی و سلامت از کدهای تاسیسات آبی محلی (مثل pH، دما و غلظت ماده ضدعفونی) اغلب در استخرها و جکوزی‌های عمومی گزارش شده است و چالش نگهداری مناسب استخر و جکوزی همچنان ادامه دارد.

در سال 2016، شبکه پایش بازرسی تاسیسات آبی NAFIS) CDC) گزارش داد 11% بازرسی‌های معمول استخر (5139 از 43636) منجر به بسته شدن فوری شد. یک درصد بالاتر بازرسی‌های معمول جکوزی/ وان‌ها که برای NAFIS گزارش شد به بسته شدن 15.1% موارد (2217 از 14637) انجامید.

 

داده‌های NAFIS نشان می‌دهد رایج‌ترین تخلفات از جکوزی/ وان گرم از بازرسی‌ها مشکلات زیر بوده است:

• غلظت ماده عفونی کننده (19.2%)
• pH (27.5%)
• ایمنی ماده شیمیایی استخر (9.9%) و
• دمای زیاد آب (7.5%)

در سال 2016، CDC گزارش داد وان‌های داغ (در صورت نگهداری مناسب) سومین علت شیوع بیماری لژیونرز است. مخصوصاً، خطاهای انسانی در حداقل نیمی از کل شیوع‌های بررسی شده نشان داده شد که شامل موارد زیر بود:

• نگهداری نامناسب فیلتر
• مقادیر کم ضدعفونی‌ها
• نظارت ناکافی و
• تهویه و کنترل دمای استخر.

داده‌های CDC تأکید می‌کند بهره‌برداری و نگهداری نامناسب جکوزی‌های عمومی رایج است و فرصت‌های از دست رفته پیشگیری می‌تواند منجر به شیوع این بیماری شود.

MAHC

MAHC که هر دو سال به‌روز می‌شود، از 6 فصل تشکیل می‌شود که حاوی راهنماهایی برای بهبود سلامت و ایمنی در تاسیسات آبی می‌باشد. فصل‌های مربوط به کاهش خطر بیماری لژیونر در جکوزی‌های عمومی عبارت‌اند از:

طراحی و ساخت (فصل 4)، بهره‌برداری و نگهداری (فصل 5) و سیاست‌ها و مدیریت (فصل 6). MAHC راهنماهای ویژه‌ای را شرح می‌دهد که می‌تواند با برنامه‌های مدیریت آب تلفیق شود تا رشد و گسترش لژیونلا در جکوزی‌ها را کاهش دهد.

طراحی و ساخت (فصل 4)

• فصل 4 زبان ساخت و طراحی خاصی را شرح می‌دهد که می‌تواند برای کاهش خطر بیماری لژیونر در تاسیسات آبی جدید یا تغییر قابل توجه یک سازه آبی استفاده شود.

• برای مثال، MAHC شامل الزامات ضدعفونی خودکار و کنترل pH می‌شود، دبی‌ها و زمان‌های تعویض را تعیین می‌کند، فاصله دریچه‌های ورودی را شرح می‌دهد تا از اختلاط کافی اطمینان حاصل کند و ابزاری برای تخلیه ساده و تمیزکردن اسپا الزامی می‌سازد.

• الزامات ساخت و طراحی MAHC همچنین مشخص می کند اسپاها با سیستم هواسازی که مطابق با استاندارد 2013-62.1 اشری «تهویه برای کیفیت قابل قبول هوای داخل» باشد.

بهره برداری و نگهداری MAHC (فصل 5)

• فصل 5 توصیه‌های بهره‌برداری و نگهداری ویژه‌ای از جمله الزام تاسیسات آبی برای داشتن یک برنامه نگهداری پیشگیرانه، بهره‌برداری مداوم از سیستم بازچرخانی، فیلترها و محیط فیلتر برای جکوزی‌ها به منظور مطابقت با NSF/ANSI50 , «تجهیزات استخرهای شنا، جکوزی‌ها، وان‌های آب گرم و سایر تاسیسات تفریحی آبی» و نرخ فیلتراسیون و شستشو ارایه می‌کند.

• استانداردهای بهره‌برداری و نگهداری MAHC همچنین حداقل و حداکثر غلظت‌های ضدعفونی، حداقل و حداکثر مقادیر pH، تعداد دفعات آزمایش شیمیایی کیفیت آب، مشخصات شفافیت آب، ممانعت از مصرف اسید سیانوریک در جکوزی‌ها و تخلیه و پاکسازی منظم جکوزی‌ها را الزامی می کنند.

• همچنین ارزیابی‌های معمول، موردی و پیگیری تاسیسات آبی عمومی که توسط ناظران آموزش دیده و اپراتورهای تاسیسات آبی انجام می شود را توصیه‌می کند.

مدیریت و سیاست‌های MAHC (فصل 6)

• سیاست‌ها و روندهای مخصوص جکوزی شامل توصیه‌هایی می‌شود که همه جکوزی‌ها باید آموزش‌های کار با مواد شیمیایی و اپراتور جکوزی تایید شده محلی یا دولتی داشته باشند. MAHC عناوین ضروری در دوره‌های آموزشی ویژه اپراتورها و الزامات آموزش پرسنل را شرح می‌دهد. به علاوه، این پرسنل آموزش دیده باید در ساعات پیک و فصل‌هایی که جکوزی‌ها بیشتر استفاده می‌شود، در دسترس باشند.

• اپراتورهای استخر و جکوزی نقش مهمی در کاهش خطر بیماری لژیونر ایفا می‌کنند. این متخصصان باید دانش عملی از حوزه‌های کلیدی MAHC و راهنمای اشری و رابطه آن‌ها با کاهش بیماری داشته باشند.

• به‌روز نگه داشتن MAHC یک وظیفه دایمی است. CDC با انجمن کد سلامت آبی مدل (CMAHC) برای کمک به اطمینان از این مساله که کد سلامت آبی مدل پیوسته به‌روز می‌شود و همگام با آخرین علوم و بهترین روندها پیش می‌رود کمک می‌کند.

اعضای CMAHC از بخش بهداشت عمومی، بخش آبی، تجاری، دانشگاه‌ها و کارهای عمومی در سراسر کشور برای اطمینان از آخرین پیشرفت‌های علمی و فناوری توسط MAHC مدیریت می‌شوند. توصیه‌های بهبود MAHC هر دو سال یک بار برای اطمینان از به‌روز بودن کافی راهنما به CDC ارسال می‌شود.

نتیجه‌گیری

تلفیق MAHC همراه با راهنمای اشری می‌تواند ابزار قوی برای تدوین و اجرای یک برنامه مدیریت آب برای کاهش خطر بیماری لژیونر مربوط به جکوزی‌های عمومی باشد.

5/5
Facebook
Twitter
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اشتراک رایگان تاسیسات نیوز
هفته نامه تاسیسات نیوز تنها نشریه الکترونیکی تاسیسات ایران است. با عضویت در سایت کاشانه این نشریه را هرهفته در میل باکس خود رایگان دریافت کنید.البته عضویت مزایای دیگری نیز دارد...
ثبت نام
close-link

آکادمی فنی مهندسی کاشانه

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

تا چند دقیقه دیگه تماس میگیریم

طراحی موتورخانه و انتخاب تجهیزات

آیا سوالی دارید ؟

دانلود کتاب الکترونیکی

درآمد تاسیسات
در کشور های مختلف

جهت دریافت لینک اطلاعات خود را وارد کنید

ثبت نام دوره اصول طراحی شروع شد

12.500.000

ده میلیون و 500 هزار تومان

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه

مانده تا پایان تخفیف

question