آلوده ترین و پاک ترین کشور های جهان – بخش دوم

آلوده ترین و پاک ترین کشور های جهان – بخش اول
مرداد ۲۱, ۱۳۹۷
سرمایش برای مسافران خطوط هوایی – بخش اول
مرداد ۲۸, ۱۳۹۷

آلوده ترین و پاک ترین کشور های جهان – بخش دوم

ماخذ: هفته نامه خوشه – شماره ۴۰۳ – دی ۱۳۹۳

…………

چقدر به آلودگی هوا اهمیت می‌دهید؟ بگذارید سؤال را اصلاح کنم، چقدر به آلودگی هوا حساس هستید؟

آلودگی هوا حساس هستید؟ آیا شما هم جزو کسانی هستید که وقتی وارد مرکز شهر می‌شوند، تنگی نفس گرفته و دچار سرگیجه و سوزش چشم و… می‌شوند؟

برای آن‌هایی که در شهرهای بزرگ زندگی می‌کنند و یا آن‌هایی که در شهرهایی زندگی می‌کنند که با پدیده ریز گردها طرف هستند، کشیدن یک نفس راحت مثل یک آرزو شده است. می‌خواهیم در این مطلب بهترین و بدترین کشورهای جهان به لحاظ آلودگی هوا را به شما معرفی کنیم تا احیاناً اگر قصد سفر به این کشورها را دارید، با چشمان باز این کار را انجام دهید.

 

مغولستان:

آلودگی هوا در مغولستان به‌طور متوسط به ۲۷۹(ug/m۳ PM10) می‌رسد! یعنی بیش از دو برابر آلودگی هوا در ایران! دلایل آلودگی هوا در مغولستان، تقریباً مجموع دلایلی است که برای کشورهای دیگر ذکر کردیم. به دلیل سرمای هوا در اغلب اوقات سال، مردم برای گرم کردن خانه و پخت و پز، از سوخت‌های فسیلی استفاده می‌کنند. راستی، به‌هیچ‌عنوان به مغولستان سفر نکنید، بعید است که به سلامت از سفر بازگردید؛ و حالا برای دادن روحیه و عوض کردن حال و هوا، پاک‌ترین هواهای دنیا را به شما معرفی می‌کنیم. بهتر است این کشورها را برای سفر انتخاب کنید، هر چند به نظر می‌آید هزینه سفر به آن‌ها، با پاکستان و مغولستان بسیار متفاوت است!

 

سن مارینو:

سن مارینو، کشوری کوچک در اروپاست که تنها همسایه آن ایتالیاست که سن مارینو را محاصره کرده و در واقع سن مارینو درون ایتالیاست. این کشور کوچک آب و هوایی ویژه داشته و گردشگران فراوانی را به خود جذب می‌کند. متوسط آلاینده‌های هوا در سن مارینو حدود ۲۰ (ug/m۳ PM10) است.

این مطلب را هم بخوانید  اتاق تمیز - بخش دوم

 

لوکزامبورگ:

لوکزامبورگ کشوری کوچک در اروپای غربی و در همسایگی المان، فرانسه و بلژیک است. این کشور زیبا با متوسط آلاینده‌های ۱۸ (ug/m۳ PM10) حکم شش‌های تنفسی اروپای غربی را دارد.

 

ایالات‌متحده آمریکا:

البته صحبت از نیویورک یا واشنگتن نیست. صحبت از نیومکزیکو، مونتانا و هاوایی است. میزان آلاینده‌های هوا در این قسمت‌ها از امریکا، تنها ۱۸ (ug/m۳ PM10) می‌رسد.

 

موناکو:

موناکو یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان است که در اروپای غربی واقع شده و تنها با فرانسه هم مرز است. با توجه به وزش بادهای مدیترانه‌ای بر این کشور، متوسط میزان آلودگی هوا به ۱۸(ug/m۳ PM10) می‌رسد.

 

بوتان:

در ضلع شرقی رشته‌کوه هیمالیا، کشور کوچک بوتان قرار دارد. با توجه به کوهستانی بودن این منطقه، متوسط میزان آلاینده‌های هوا در بوتان، به ۱۸ (ug/m۳ PM10) می‌رسد.

 

ایرلند:

باورش سخت است که کشوری نسبتاً صنعتی و مدرن در رتبه پنجم پاک‌ترین هوای دنیا قرار داشته باشد. البته در نظر داشته باشید که بسیاری از مناطق ایرلند هنوز بافت روستایی را حفظ کرده‌اند. میزان آلودگی هوا در این جزیره، ۱۵(ug/m۳ PM10) است.

 

کانادا:

با وجود نیروگاه‌ها و کارخانه‌های بزرگ، کانادا چهارمین هوای پاک دنیا را داراست. البته این رابطه مستقیمی با اقلیم سرد و بادی کشور دارد. متوسط آلاینده‌های هوا در کانادا حدود ۱۳ (ug/m۳ PM10) است.

 

استرالیا:

صحبت از سیدنی و ملبورن نیست. کشور پهناور استرالیا دارای جزیره‌های کوچک بسیاری است که این جزیره‌ها، پاک‌ترین هوا را برای تنفس دارند. متوسط آلاینده‌های هوا در این جزایر به ۱۳ (ug/m۳ PM10) می‌رسد.

این مطلب را هم بخوانید  سیستم های توزیع هوا با اختلاط مناسب در اتاق- بخش دوم

 

ماریتیوس:

ماریتیوس، جزیره‌ای با مساحت تنها ۲۰۰۰ کیلومترمربع است که در ۲۰۰۰ کیلومتری جنوب شرقی قاره آفریقا و در اقیانوس هند قرار دارد. این جزیره کوچک که مقصد گردشگران فراوانی است، با معدل آلایندگی هوای ۱۲ (ug/m۳ PM10) یکی از بهترین نقاط دنیا برای تنفس و البته استراحت است.

 

استونی:

با شگفتی تمام، پاک‌ترین هوای دنیا نه یک کشور جزیره‌ای و دور افتاده، بلکه کشوری در اروپاست. استونی کشوری کوهستانی، در کنار دریای فنلاند است که به دلیل شرایط جغرافیایی ویژه، پاک‌ترین هوای دنیا را دارد. متوسط میزان آلاینده‌های هوا در استونی حدود ۱۱ (ug/m۳ PM10) است؛ یعنی کمتر از یک‌دهم میزان آلاینده‌ها در ایران!

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک رایگان تاسیسات نیوز
هفته نامه تاسیسات نیوز تنها نشریه الکترونیکی تاسیسات ایران است. با عضویت در سایت کاشانه این نشریه را هرهفته در میل باکس خود رایگان دریافت کنید.البته عضویت مزایای دیگری نیز دارد...