فیلم آموزشی روش‌های طراحی کانال

5/5

فهرست مطالب [نمایش]

 

طراحی کانال‌های هوا 

طراحی کانال‌های هوا در تاسیسات ظاهراً ساده ولی با پیچیدگی‌های خاص خود همراه است.

به جرات می‌توان گفت هیچ ساختمانی بدون کانال هوا وجود ندارد. حتی اگر تاسیسات گرمایشی و سرمایشی ساختمان با سیستم‌های DX (مانند اسپلیت) انجام شود، یا اینکه سرویس‌های بهداشتی در مجاورت دیوار خارجی قرار گیرند و با پنجره به بیرون متصل شوند؛ بازهم هود آشپزخانه با کانال به بیرون هدایت می‌شود.

شاید انتقال هیچ سیالی در تاسیسات مکانیکی تا این حد نگران کننده نباشد. کانال‌های هوای رفت، برگشت و اگزاست (تخلیه هوا) هر یک نکات خاص خود را در تاسیسات مکانیکی دارند. 

طراحی سیستم کانال با دو روش افت فشار ثابت و بازیاب فشار انجام می‌شود. مهندسان ایرانی عموماً با روش اولی طراحی کانال را انجام می‌دهند؛ در صورتی که هزینه انرژی در روش دوم کمتر است. 

برای طراحی کانال یکی از معتبرترین مراجع موجود،کتاب هندبوک اشری در جلد مبانی طراحی تاسیسات مکانیکی می‌باشد که میتوان از آن استفاده کرد.

طراحی کانال یکی از مباحثی است که در دوره اصول طراحی تاسیسات مکانیکی ساختمانی، صنعتی و سازمانی یکی از دوره های اصلی آکادمی کاشانه تدریس می‌شود. 

که این مطالب را از زبان جناب آقای مهندس واصف از مدرسین دوره اصول طراحی در فیلم زیر می‌بینیم.

 

 

2 Comments

  1. حمید بیات گفت:

    سلام آقای مهندس واصف
    ضمن تشکر از مطلب ارزنده و اشکال بجای شما به روش سرعت ثابت من درآوردی ، بنظر می رسد این روش استدلال و این نوع طرح اشکال ، برای بازدارندگی کافی نباشد.
    شاید بهتر باشد اشکالات واقعی و ملموس این روش مطرح شود و حتی می شود ا شرکت های سازنده مثل شاهرخی که اتاق تست هوا دارند درخواست کرد این روش اشتباه را از طریق تست های آزمایشگاهی به چالش بکشند و مشکلات سرعت از دریچه ها یا توزیع آن را بطور ملموس نشان دهند.زیرا همانطور که خودتان بیان فرمودید ، طرف صحبت کارفرمایانی هستند که به روش های تایید شده اشراف ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دانلود رایگان کتاب

درآمد تاسیسات در کشور های مختلف

مقالات مفید برای شما

آکادمی فنی مهندسی کاشانه

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

تا چند دقیقه دیگه تماس میگیریم

اشتراک رایگان تاسیسات نیوز

هفته نامه تاسیسات نیوز تنها نشریه الکترونیکی تاسیسات ایران است. با عضویت در سایت کاشانه این نشریه را هرهفته در میل باکس خود رایگان دریافت کنید.البته عضویت مزایای دیگری نیز دارد…

 

طراحی موتورخانه و انتخاب تجهیزات

آیا سوالی دارید ؟

دانلود کتاب الکترونیکی

درآمد تاسیسات
در کشور های مختلف

جهت ثبت نام در وبینار اطلاعات خود را وارد کنید

اطلاعات را وارد نمایید