آموزش طراحی استخر، سونا و جکوزی و نظارت بر اجرای آنها

نقشه کشی3بعدی تاسیسات با نرم افزار
آموزش طراحی و نقشه‌کشی سه‌بعدی تاسیسات مکانیکی با نرم‌افزار Revit MEP
مرداد ۱۷, ۱۳۹۵
برق برای مهندسان تاسیسات
شهریور ۷, ۱۳۹۵

آموزش طراحی استخر، سونا و جکوزی و نظارت بر اجرای آنها

طراحی استخر،سونا جکوزی

طراحی استخر،سونا جکوزی

طراحی استخر

طراحی استخر

دوره طراحی، اجرا و نظارت استخر، سونا و جکوزی در یک نگاه

مدت دوره: ۳۰ ساعت (۱۵ ساعت: طراحی؛ ۱۵ ساعت: نظارت و اجرا)

روزهای برگزاری: یک شنبه و سه شنبه‌ها

زمان شروع: ۰۵ خردادماه ۹۸

سرمایه گذاری: ۸۹۰۰۰۰ تومان

 

امروزه طراحی تاسیسات استخر، سونا و جکوزی باتوجه به پیشرفت‌های این صنعت و نیز هزینه بالای آب و حامل‌های انرژی، توانایی خاصی می‌باشد. این امر وقتی جدی‌تر می‌شود که می‌بینیم مجتمع‌های مسکونی بزرگ نیز به این تجهیزات مجهز هستند و استفاده از این تاسیسات روز به روز گسترده‌تر می‌شود. در استانداردهای تدوین شده فنی‌حرفه‌ای تفاوت میان طراحی و اجرا مشخص نشده است. درحالی که عمده‌ی مهندسان تاسیسات طراحی، بهره‌برداری و نگهداری را انجام می‌دهند؛ اما خود درگیر فرایند اجرا نمی‌شوند. در این دوره آموزشی تلاش می‌شود بصورتی حرفه‌ای و مطابق با استانداردهای معتبر داخلی و خارجی، طراحی، بهره‌برداری و نگهداری این تاسیسات و نیز نظارت بر اجرای آنها آموزش داده شود. 

 

* با ما همراه شوید تا در زمینه طراحی و نگهداری استخر، سونا و جکوزی حرفه ای شوید *

همگان از اهمیت آب در حیات و زندگی بشر آگاهی دارند. تمامی تمدن های بزرگ بشری در کنار رودها، چشمه ها و منابع آب آشامیدنی شکل گرفته اند. استفاده از آب برای آشامیدن، استحمام، شنا کردن یا بهره گرفتن از خواص درمانی قدمتی معادل تاریخ بشر دارد.

استخر، سازه ای مصنوعی است که مانند یک مخزن سرباز، آب مورد نیازی که برای مقاصد مختلف مورد استفاده قرار می گیرد را در خود نگه می دارد. به طور کلی استخرها را از لحاظ کاربری، نوع مصالح به کار رفته در سازه استخر و موقعیت استخر نسبت به سطح زمین در گروه های مختلفی تقسیم بندی می کنند.

در روم و یونان باستان از استخرها برای مقاصد ورزشی و نظامی و به منظور آموزش مهارت های آبی استفاده می شد، اما استخرهای شنای امروزی تقریباً از اواسط قرن نوزدهم در میان مردم جای خود را باز کرد. در سال ۱۸۹۶ پس از شروع بازی های المپیک به شیوه نوین و برگزاری مسابقات شنا بود که طراحی و ساخت استخرهای شنا به سرعت رشد کرد و به تدریج استخرهای شنای عمومی در شهرهای مختلف جهان ساخته شد.

 

استخرها را از دیدگاه های مختلف به گروه های متفاوتی تقسیم بندی می شوند. از یک دیدگاه می توان استخرها را از نظر نوع کاربری تقسیم بندی کرد از دیدگاهی دیگر جنس سازه استخر است که معیار تقسیم بندی قرار می گیرد.
 گاهی اوقات نیز موقعیت سازه استخر نسبت به زمین مبنای این تقسیم بندی خواهد بود.

استخرها از دیدگاه کاربری می توان در گروه های زیر طبقه بندی نمود :

– استخرهای اقیانوسی

این دسته از استخرها در شهرهای ساحلی و در کنار اقیانوس ها یا دریاها ساخته می شوند و آب مورد نیاز این استخرها به واسطه جزر و مد آب در طول شبانه روز تامین می شود، آب اضافی نیز از دیواره استخر سرریز نموده و به دریا می ریزد.

 

 

estakhr1

استخرهای عمومی

استخرهای عمومی اغلب زیرمجموعه ای از مراکز ورزشی هستند که در آن ها قسمت های مختلفی مانند استخر آب گرم، استخر سرپوشیده، استخر سرباز، استخر کودکان و غیره در نظر گرفته می شود. در استخرهای بزرگ و عمیق معمولا سکوی شیرجه نیز در نظر گرفته می شود البته سکوی شرجه تنها باید در استخرهای با عمق کافی تعبیه شود.

استخرهای تمرینی

در سال های اخیر، استخرهای تمرینی به عنوان نوع جدیدی از استخرها پای به عرصه ظهور گذاشته اند. این استخرها معمولا در ابعاد کوچک ساخته می شوند . به این ترتیب با ایجاد یک جریان آب مصنوعی، شناگر بدون آنکه از جای خود حرکت کند، به صورت درجا شنا می کند. این استخرها با نام های دیگری همچون ماشین های شنا و استخرهای شنای قدرتی نیز شناخته می شوند.

– استخرهای خصوصی

به طور کلی ابعاد این استخرها کوچکتر از استخرهای عمومی در نظر گرفته می شود

– استخرهای قهرمانی

مشخصات استخرهای قهرمانی که در مسابقاتبین المللی مورد استفاده قرار می گیرند توسط فدراسیون بین المللی شنا (FINA) تعیین می شود.

– استخرهای درمانی

به کارگیری از یخ، بخار یا آب گرم یا سرد به منظور بهبود وضعیت جسمانی از سالیان گذشته مرسوم بوده است، استخرهای درمانی به استخرهایی که برای این منظور مورد استفاده قرار می گیرد اطلاق می شوند این استخرها خود به گروه های مختلفی تقسیم بندی می شوند که هریک به منظوری خاص و با ساختاری منحصر به فرد طراحی و ساخته می شوند

استخرهای درمانی را می توان در گروه های زیر جای داد:

استخر آب گرم                                                سونای خشک و بخار

حوضچه سرد                                                   استخرهای آب گرم طبیعی

– استخرهای بیکران

که گاهی به آن ها استخرهاب بدون لبه یا آبگیرهای طبیعی نیز گفته می شود، گروهی از استخرها هستند که هیچ مرز مشخصی برای آنها قابل تعیین نیست. این آبگیرها معمولا در بستر کوه ها، سواحل اقیانوس ها، دریاها و کوه ها شکل می گیرند البته در برخی موارد به تقلید از طبیعت به صورت مصنوعی  اقدام به ساخت این آبگیرها می کنند.

البته علاوه بر انواع استخرهای یاد شده، استخرهای دیگری برای تولید موج مصنوعی، آبشار، فواره یا غیره در قالب پارک های آبی، مراکز تفریحی، استخرهای پرورش ماهی، آکواریوم ها و استخرهای تزیینی نیز وجود دارند.

estakhr6

انواع استخرها از نظر جنس سازه :

– استخرهای بتونی

-استخرهای آب بندی شده با وینیل

-استخرهای فایبرگلاس

-استخرهای فلزی

– استخرهای چوبی

 

این مطلب را هم بخوانید  آمادگی آزمون پایه ۳ تاسیسات برقی

 steam-room-128steam-room-128steam-room-128

 

when

مدت دوره: ۳۰ ساعت (۱۵ ساعت: طراحی؛ ۱۵ ساعت: نظارت و اجرا)

روزهای برگزاری: یک شنبه و سه شنبه‌ها

زمان برگزاری: ساعت ۱۷:۳۰ تا ۲۰:۳۰

زمان شروع: ۰۵ خردادماه ۹۸

سرمایه گذاری: ۸۹۰۰۰۰ تومان

register

 

 

MR3 تهویه مطبوع در استخرها

محیط استخرهای سرپوشیده دقیقا همانند تمامی محیط های بسته ساختمان باید از نظر شرایط آسایش حرارتی، سلامت و کیفیت هوای داخل در استخرها بیش از آن که از دیدگاه تامین شرایط آسایش شناگران مهم باشد، از دیدگاه حفظ سلامت آنان دارای اهمیت است. البته در استخرها، تنظیم شرایط هوای داخل به منظور افزایش طول عمر تجهیزات و مخافظت از سازه ساختمان در برابر هوای مرطوب استخر نیز دارای اهمیت است. به طوری که در صورت عدم توجه به این مساله، بخار آب بر ر.ی دیوارها، پنجره ها و سقف استخر تقطیر می شود و در دراز مدت به سازه ساختمان و تجهیزات موجود در آن آسیب می رساند. بنابراین تامین کیفیت هوای داخل یکی از مهم ترین معیارهایی است که در طراحی استخرهای سرپوشیده باید مدنظر قرارگیرد.

در بحث تهویه مطبوع استخرها درست همانند تمامی مکان های محبوس، برای تامین شرایط مطلوب هوای داخل سالن چهار عامل دمای هوا، رطوبت نسبی هوا، جریان هوا و کیفیت هوای سالن باید محدوده مطلوبی باشد.

حقیقت ماجرا این است که طراحی سیستم تهویه مطبوع استخرها به دلیل شرایط محیطی خاص آن ها و ملاحظات متعددی که باید در طراحی در نظر گرفته شود، بسیار دشوار است.

بنابراین هدف نهایی طراح باید تامین شرایط زیر باشد:

شرایط آسایش شناگران و تامین محیطی سالم برای آن ها

کنترل رطوبت نسبی

تامین کیفیت مطلوب هوای داخل

کنترل تقطیر بخار آب در داخل استخر

 

این مطلب را هم بخوانید  گرمایش، سرمایش و تهویه طبیعی با طراحی خانه های خورشیدی

MR3 جکوزی

استخرهای آب گرم در گذشته‌ای نه چندان دور از جنس چوب و به شکل‌های مختلف ساخته می‌شدند و از آن‌ها برای استراحت، کاربردهای درمانی، رفع تنش عضلات و مانند آن استفاده می‌شد. این استخرها به دلیل عدم راحتی و مشکلات متعددی مانند نشتی آب به تدریج از رده خارج شدند. اما آنچه که امروزه در متون فنی با عنوان استخر آب گرم یا “Hot Tub” مطرح است در واقع همان استخرهای گردابی و استخرهای هوایی هستند.

استخرهای گردابی که گاهی اوقات حمام‌های گردابی نیز خوانده می‌شوند، همان استخرهایی هستند که بین عامه مردم به جکوزی شهرت دارند. واژه “جکوزی” در واقع از نام شرکتی به همین نام گرفته شده است که توسط هفت برادر ایتالیایی در کشور آمریکا تاسیس شده است.
استخرهای گردابی به شکل امروزی اولین بار در سال ۱۹۶۸ توسط شرکت جکوزی به تولید انبوه رسید و بدین ترتیب بود که خیلی زود در سرتاسر جهان این استخرها با نام جکوزی شناخته شدند.

 

jakoozi6

سیستم لوله‌کشی

مسیری که آب در مدار گردش آب جکوزی‌ها طی می‌کند نیز مشابه با مدار گردش آب استخرهاست. البته مدار گردش آب استخر و جکوزی ممکن است مشترک و یا مجزا باشند که هر یک مزایا و معایب مخصوص به خود را دارد. جکوزی‌ها به لحاظ سیستم لوله‌کشی ممکن است مجهز به خط تخلیه اصلی، اسکیمر یا هر دوی آنها باشند. در بعضی از جکوزی‌ها چند دریچه تخلیه در نظر گرفته می‌شود تا در مواقعی که یکی از این دریچه‌ها توسط دست یا پای شناگران مسدود شد، تخلیه آب از سایر دریچه‌ها امکان‌پذیر باشد.

پمپ گردش آب

برای آن که دستیابی به تعداد دفعات تعویض آب در جکوزی‌ها امکان‌پذیر باشد، پمپ گردش آب باید قابلیت غلبه بر افت فشارهای ایجاد شده در مسیر آب و تامین دبی مورد نیاز را داشته باشد. آن دسته از پمپ‌هایی که تنها برای ارسال آب با فشار به داخل استخر مورد استفاده قرار می‌گیرند معمولا مجهز به سبد و محفظه صافی نیستند. به استثنای آن، ساختار کلی و سایر اجزای مورد استفاده در آن‌ها مشابه با پمپ‌ها و موتورهای معمولی است. در جکوزی‌ها گاهی از پمپ‌های دو سرعتی استفاده می‌شود که کارکرد پمپ با وضعیت سرعت پایین برای ماساژ ملایم و به گردش در آوردن آب در حد فیلتر کردن آب و وضعیت سرعت بالا برای ایجاد جریان پرفشار آب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

steam-room-128

 

می توانید از همین جا برای رزرو دوره اقدام کنید

توجه داشته باشید در صورت پرداخت هزینه کامل دوره، از تخفیف ۱۰ درصدی پرداخت آنلاین برخوردار می شوید

 

what

بخش طراحی:

  • آشنایی با معماری و فضاهای جانبی استخر، سونا و جکوزی
  • ملاحظات ویژه طراحی سیستم آبرسانی و رفع فاضلاب
  • ویژگی‌های هوای استخر و قواعد تهویه
  • انواع سیکل‌های گردش آب
  • معرفی و بررسی انواع فیلترهای تصفیه و نحوه انتخاب
  • نحوه انتخاب انواع پمپ‌ها
  • نحوه انتخاب دیگ و تجهیزات گرمایشی
  • طراحی سونا
  • ملاحظات معماری و نحوه انتخاب تجهیزات جکوزی
  • نحوه انتخاب و طراحی حوضچه آب سرد

بخش نظارت:

چگونگی اجرا و نظارت بر موارد فوق

 

who

vasef

مهندس روح‌الله واصف (بخش طراحی)

همانطور که پیشتر هم گفته شد، در مرحله طراحی و اجرای مجموعه استخر باید ملاحظاتی در نظر گرفته شود، درواقع طراح و پیمانکار هر دو باید اطلاعات کافی در هر دو زمینه طراحی و اجرا را داشته باشند. لذا آکادمی کاشانه باتوجه به دوره‌های برگزار شده پیشین و با التزام به نظرسنجی‌های گرفته شده از دانش‌پذیران و باتوجه به دیدگاه همیشگی آکادمی کاشانه در رابطه با انتخاب اساتید برجسته و با تجربه در دوره‌هایی که در این آموزشگاه برگزار می‌شود، برای این دوره افتخار همکاری با جناب آقای مهندس واصف  را دارد که فردی برجسته هم در زمینه تدریس و هم در اجرای پروژه‌های بزرگ می‌باشند. لذا شما دانش‌پذیران و مهندسان با بهره‌گیری از دانش و تجربه این اساتید، فردی حرفه‌ای در زمینه طراحی و نگهداری مجموعه استخر خواهید شد.

مهندس ایرج فصیحی (بخش اجرا و نظارت)

جناب آقای مهندس فصیحی مدرس بخش نظارت و اجرای تاسیسات مکانیکی، می‌باشند. ایشان اشراف کاملی به مقررات ملی و استانداردهای بین‌المللی دارند، سال‌ها ناظر بر اجرای تاسیسات مکانیکی بیش از یکصد پروژه مهم ملی بوده است و دارای تألیفات ارزشمندی در حوزه تاسیسات مکانیکی می‌باشند.

آقای مهندس فصیحی کارشناس رسمی دادگستری نیز هستند و بارها این دوره و دوره‌های نظارت بر اجرای تاسیسات مکانیکی و دوره‌های مشابه دیگری را تدریس کرده‌اند.

ایشان برای این دوره هم مطالب مفصلی تدارک دیده‌اند که با حضور در این دوره ضمن بهره‌مندی از تجربه گرانقدر ایشان از آنها هم استفاده خواهید برد.

 

این مطلب را هم بخوانید  نظارت بر اجرا و تحویل تاسیسات مکانیکی

 

gift

images (6)جزوه حاوی مطالب درسی و آموزشی مفید

tea با پذیرایی‌های به‌موقع و هر یک و نیم ساعت یکبار کاملاً بازیابی قوا می‌کنید.

carrier تجربه فوق‌العاده اساتید در قالب درس و نمونه‌های عملی در دوره طرح می‌شود. برای آن می‌توان قیمت گذاشت؟

 

می توانید از همین جا برای رزرو دوره اقدام کنید

توجه داشته باشید در صورت پرداخت هزینه کامل دوره، از تخفیف ۱۰ درصدی پرداخت آنلاین برخوردار می شوید

 

 

 

s1 کلیه مدارک ما قابل ترجمه استs1

می‌دانیم که پس از گذراندن موفق یک دوره آموزشی لازم است آموزش‌دهنده به دانشپذیر مدرکی مبنی‌بر شرکت موفق در کلاس آموزشی اعطا نماید. امروزه آموزش در بسیاری از سازمان‌ها، ارگان‌ها، شرکت‌ها و آموزشگاه‌ها در سراسر کشور انجام می‌پذیرد. صرف‌نظر از کیفیت این آموزش‌ها این سوال مطرح است که مدارک پایانی چه ارزشی دارند؟ آیا هر کسی می‌تواند چنین دوره‌هایی برگزار کند؟

اگر آموزشگاه دارای مجوزهای خاصی باشد مدارک پایان دوره‌ای صادر می‌نماید که دارای ارزش ترجمه است. یعنی پس از صدور مدرک، درصورت تمایل دانشپذیر، وی می‌تواند به یکی از دارالترجمه‌های رسمی کشور – که زیر نظر قوه قضاییه فعالیت می‌کنند – مراجعه نماید تا مترجم رسمی – دارای مجوز از قوه قضاییه – مدرک مورد نظر را ترجمه نماید. این مدرک پس از ترجمه به وزارت دادگستری ارسال می‌گردد تا صحت مدرک و ترجمه آن تایید شود. سپس به وزارت امور خارجه ارسال می‌گردد تا تایید نهایی شود. حال این مدرک به عنوان یک مدرک معتبر و تایید شده از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران در هر کجای جهان قابل ارایه می‌باشد.

 

tarjomeh2

 

trust

ما ده سال است که به صورت حرفه ای کلاس های تخصصی تاسیسات مکانیکی و برقی را برگزار می کنیم. می توانید از همکاران پیشکسوت تر درباره ما بپرسید. ولی از همه این ها مهمتر…

 

ما خودمان همکار شما هستیم.پس می دانیم که همکارمان به چه چیزی نیاز دارد.قصد ما فقط فروش نیست.فراموش نکنید که ما همکار شما هستیم.

منتظر دیدار شما هستیم.

shake hand

 Be Professional

 

 

خرید دوره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک رایگان تاسیسات نیوز
هفته نامه تاسیسات نیوز تنها نشریه الکترونیکی تاسیسات ایران است. با عضویت در سایت کاشانه این نشریه را هرهفته در میل باکس خود رایگان دریافت کنید.البته عضویت مزایای دیگری نیز دارد...