طراحی استخر، سونا و جکوزی و نظارت بر اجرای آنها

نقشه کشی3بعدی تاسیسات با نرم افزار
آموزش طراحی و نقشه‌کشی سه‌بعدی تاسیسات مکانیکی با نرم‌افزار Revit MEP
مرداد ۱۶, ۱۳۹۵
طراحی سیستم های برق و کنترل برای مهندسان تاسیسات
شهریور ۶, ۱۳۹۵

طراحی استخر، سونا و جکوزی و نظارت بر اجرای آنها

طراحی استخر،سونا جکوزی

طراحی استخر،سونا جکوزی

طراحی استخر

طراحی استخر

دوره طراحی، اجرا و نظارت استخر، سونا و جکوزی در یک نگاه

مدت دوره: ۳۰ ساعت (۱۵ ساعت: طراحی؛ ۱۵ ساعت: نظارت و اجرا)

روزهای برگزاری: یک شنبه و سه شنبه ها

زمان شروع: ۱۹ تیرماه ۹۷

سرمایه گذاری: ۷۴۰۰۰۰ تومان

 

امروزه طراحی تاسیسات استخرها، سوناها و جکوزی ها با توجه به پیشرفت های این صنعت و نیز هزینه بالای آب و حامل های انرژی توانایی خاصی می باشد. این امر وقتی جدی تر می شود که می بینیم مجتمع های مسکونی بزرگ نیز به این تجهیزات مجهز هستند و استفاده از این تاسیسات روز به روز گسترده تر می شود. در استانداردهای تدوین شده فنی حرفه ای تفاوت میان طراحی و اجرا مشخص نشده است. در حالی که عمده ی مهندسان تاسیسات طراحی، بهره برداری و نگهداری را انجام می دهند؛ اما خود درگیر فرایند اجرا نمی شوند. در این دوره آموزشی تلاش می شود به صورتی حرفه ای و مطابق با استانداردهای معتبر داخلی و خارجی، طراحی، بهره برداری و نگهداری این تاسیسات و نیز نظارت بر اجرای آنها آموزش داده می شود. 

 

* با ما همراه شوید تا در زمینه طراحی و نگهداری استخر، سونا و جکوزی حرفه ای شوید *

همگان از اهمیت آب در حیات و زندگی بشر آگاهی دارند. تمامی تمدن های بزرگ بشری در کنار رودها، چشمه ها و منابع آب آشامیدنی شکل گرفته اند. استفاده از آب برای آشامیدن، استحمام، شنا کردن یا بهره گرفتن از خواص درمانی قدمتی معادل تاریخ بشر دارد.

استخر، سازه ای مصنوعی است که مانند یک مخزن سرباز، آب مورد نیازی که برای مقاصد مختلف مورد استفاده قرار می گیرد را در خود نگه می دارد. به طور کلی استخرها را از لحاظ کاربری، نوع مصالح به کار رفته در سازه استخر و موقعیت استخر نسبت به سطح زمین در گروه های مختلفی تقسیم بندی می کنند.

در روم و یونان باستان از استخرها برای مقاصد ورزشی و نظامی و به منظور آموزش مهارت های آبی استفاده می شد، اما استخرهای شنای امروزی تقریباً از اواسط قرن نوزدهم در میان مردم جای خود را باز کرد. در سال ۱۸۹۶ پس از شروع بازی های المپیک به شیوه نوین و برگزاری مسابقات شنا بود که طراحی و ساخت استخرهای شنا به سرعت رشد کرد و به تدریج استخرهای شنای عمومی در شهرهای مختلف جهان ساخته شد.

 

استخرها را از دیدگاه های مختلف به گروه های متفاوتی تقسیم بندی می شوند. از یک دیدگاه می توان استخرها را از نظر نوع کاربری تقسیم بندی کرد از دیدگاهی دیگر جنس سازه استخر است که معیار تقسیم بندی قرار می گیرد.
 گاهی اوقات نیز موقعیت سازه استخر نسبت به زمین مبنای این تقسیم بندی خواهد بود.

استخرها از دیدگاه کاربری می توان در گروه های زیر طبقه بندی نمود :

– استخرهای اقیانوسی

این دسته از استخرها در شهرهای ساحلی و در کنار اقیانوس ها یا دریاها ساخته می شوند و آب مورد نیاز این استخرها به واسطه جزر و مد آب در طول شبانه روز تامین می شود، آب اضافی نیز از دیواره استخر سرریز نموده و به دریا می ریزد.

 

 

estakhr1

استخرهای عمومی

استخرهای عمومی اغلب زیرمجموعه ای از مراکز ورزشی هستند که در آن ها قسمت های مختلفی مانند استخر آب گرم، استخر سرپوشیده، استخر سرباز، استخر کودکان و غیره در نظر گرفته می شود. در استخرهای بزرگ و عمیق معمولا سکوی شیرجه نیز در نظر گرفته می شود البته سکوی شرجه تنها باید در استخرهای با عمق کافی تعبیه شود.

استخرهای تمرینی

در سال های اخیر، استخرهای تمرینی به عنوان نوع جدیدی از استخرها پای به عرصه ظهور گذاشته اند. این استخرها معمولا در ابعاد کوچک ساخته می شوند . به این ترتیب با ایجاد یک جریان آب مصنوعی، شناگر بدون آنکه از جای خود حرکت کند، به صورت درجا شنا می کند. این استخرها با نام های دیگری همچون ماشین های شنا و استخرهای شنای قدرتی نیز شناخته می شوند.

– استخرهای خصوصی

به طور کلی ابعاد این استخرها کوچکتر از استخرهای عمومی در نظر گرفته می شود

– استخرهای قهرمانی

مشخصات استخرهای قهرمانی که در مسابقاتبین المللی مورد استفاده قرار می گیرند توسط فدراسیون بین المللی شنا (FINA) تعیین می شود.

– استخرهای درمانی

به کارگیری از یخ، بخار یا آب گرم یا سرد به منظور بهبود وضعیت جسمانی از سالیان گذشته مرسوم بوده است، استخرهای درمانی به استخرهایی که برای این منظور مورد استفاده قرار می گیرد اطلاق می شوند این استخرها خود به گروه های مختلفی تقسیم بندی می شوند که هریک به منظوری خاص و با ساختاری منحصر به فرد طراحی و ساخته می شوند

استخرهای درمانی را می توان در گروه های زیر جای داد:

استخر آب گرم                                                سونای خشک و بخار

حوضچه سرد                                                   استخرهای آب گرم طبیعی

– استخرهای بیکران

که گاهی به آن ها استخرهاب بدون لبه یا آبگیرهای طبیعی نیز گفته می شود، گروهی از استخرها هستند که هیچ مرز مشخصی برای آنها قابل تعیین نیست. این آبگیرها معمولا در بستر کوه ها، سواحل اقیانوس ها، دریاها و کوه ها شکل می گیرند البته در برخی موارد به تقلید از طبیعت به صورت مصنوعی  اقدام به ساخت این آبگیرها می کنند.

البته علاوه بر انواع استخرهای یاد شده، استخرهای دیگری برای تولید موج مصنوعی، آبشار، فواره یا غیره در قالب پارک های آبی، مراکز تفریحی، استخرهای پرورش ماهی، آکواریوم ها و استخرهای تزیینی نیز وجود دارند.

estakhr6

انواع استخرها از نظر جنس سازه :

– استخرهای بتونی

-استخرهای آب بندی شده با وینیل

-استخرهای فایبرگلاس

-استخرهای فلزی

– استخرهای چوبی

 

این مطلب را هم بخوانید  آموزش طراحی شبکه‌های آبرسانی و شبكه‌هاي فاضلاب شهری (با نرم‌افزارهای SewerCad- WaterGEMS)

 steam-room-128steam-room-128steam-room-128

 

when

مدت دوره: ۳۰ ساعت (۱۵ ساعت: طراحی؛ ۱۵ ساعت: نظارت و اجرا)

روزهای برگزاری: یک شنبه و سه شنبه ها

زمان برگزاری: ساعت ۱۷:۳۰ تا ۲۰:۳۰

زمان شروع: ۱۹ تیرماه ۹۷

سرمایه گذاری: ۷۴۰۰۰۰ تومان

register

 

 

MR3 تهویه مطبوع در استخرها

محیط استخرهای سرپوشیده دقیقا همانند تمامی محیط های بسته ساختمان باید از نظر شرایط آسایش حرارتی، سلامت و کیفیت هوای داخل در استخرها بیش از آن که از دیدگاه تامین شرایط آسایش شناگران مهم باشد، از دیدگاه حفظ سلامت آنان دارای اهمیت است. البته در استخرها، تنظیم شرایط هوای داخل به منظور افزایش طول عمر تجهیزات و مخافظت از سازه ساختمان در برابر هوای مرطوب استخر نیز دارای اهمیت است. به طوری که در صورت عدم توجه به این مساله، بخار آب بر ر.ی دیوارها، پنجره ها و سقف استخر تقطیر می شود و در دراز مدت به سازه ساختمان و تجهیزات موجود در آن آسیب می رساند. بنابراین تامین کیفیت هوای داخل یکی از مهم ترین معیارهایی است که در طراحی استخرهای سرپوشیده باید مدنظر قرارگیرد.

در بحث تهویه مطبوع استخرها درست همانند تمامی مکان های محبوس، برای تامین شرایط مطلوب هوای داخل سالن چهار عامل دمای هوا، رطوبت نسبی هوا، جریان هوا و کیفیت هوای سالن باید محدوده مطلوبی باشد.

حقیقت ماجرا این است که طراحی سیستم تهویه مطبوع استخرها به دلیل شرایط محیطی خاص آن ها و ملاحظات متعددی که باید در طراحی در نظر گرفته شود، بسیار دشوار است.

بنابراین هدف نهایی طراح باید تامین شرایط زیر باشد:

شرایط آسایش شناگران و تامین محیطی سالم برای آن ها

کنترل رطوبت نسبی

تامین کیفیت مطلوب هوای داخل

کنترل تقطیر بخار آب در داخل استخر

 

این مطلب را هم بخوانید  آموزش نرم افزار pipe flow expert همراه با طراحی حریق و آبرسانی

when

مدت دوره: ۳۰ ساعت (۱۵ ساعت: طراحی؛ ۱۵ ساعت: نظارت و اجرا)

روزهای برگزاری: یک شنبه و سه شنبه ها

زمان شروع: ۱۹ تیرماه ۹۷

سرمایه گذاری: ۷۴۰۰۰۰ تومان

buy

 

MR3 جکوزی

استخرهای آب گرم در گذشته ای نه چندان دور از جنس چوب و به شکل های مختلف ساخته می شدند و از آن ها برای استراحت، کاربردهای درمانی ، رفع تنش عضلات و مانند آن استفاده می شد. این استخرها به دلیل عدم راحتی و مشکلات متعددی مانند نشتی آب به تدریج از رده خارج شدند. اما آنچه که امروزه در متون فنی با عنوان استخر آب گرم یا “Hot Tub” مطرح است در واقع همان استخرهای گردابی و استخرهای هوایی هستند.

استخرهای گردابی که گاهی اوقات حمام های گردابی نیز خوانده می شوند، همان استخرهای هستند که بین عامه مردم به جکوزی شهرت دارند. واژه “جکوزی” در واقع از نام شرکتی به همین نام گرفته شده است که توسط هفت برادر ایتالیایی در کشور آمریکا تاسیس شده است.
استخرهای گردابی به شکل امروزی اولین بار در سال ۱۹۶۸ توسط شرکت جکوزی به تولید انبوه رسید و بدین ترتیب بود که خیلی زود در سرتاسر جهان این استخرها با نام جکوزی شناخته شدند.

jakoozi6

سیستم لوله کشی

مسیری که آب در مدار گردش آب جکوزی ها طی می کند نیز مشابه با مدار گردش آب استخرهاست. البته مدار گردش آب استخر و جکوزی ممکن است مشترک و یا مجزا باشند که هر یک مزایا و معایب مخصوص به خود را دارد. جکوزی ها به لحاظ سیستم لوله کشی ممکن است مجهز به خط تخلیه اصلی، اسکیمر یا هر دوی آن ها باشند. در بعضی از جکوزی ها چند دریچه تخلیه در نظر گرفته می شود تا در مواقعی که یکی از این دریچه ها توسط دست  یا پای شناگران مسدود شد، تخلیه آب از سایر دریچه ها امکان پذیر باشد.

پمپ گردش آب

برای آن که دستیابی به تعداد دفعات تعویض آب در جکوزی ها امکان پذیر باشد، پمپ گردش آب باید قابلیت غلبه بر افت فشارهای ایجاد شده در مسیر آب و تامین دبی مورد نیاز را داشته باشد. آن دسته از پمپ هایی که تنها برای ارسال آب با فشار به داخل استخر مورد استفاده قرار می گیرند معمولا مجهز به سبد و محفظه صافی نیستند. به استثنای آن، ساختار کلی و سایر اجزای مورد استفاده در آن ها مشابه با پمپ ها و موتورهای معمولی است. در جکوزی ها گاهی از پمپ های دوسرعتی استفاده می شود که کارکرد پمپ با وضعیت سرعت پایین برای ماساژ ملایم و به گردش در آوردن آب در حد فیلتر کردن آب و وضعیت سرعت بالا برای ایجاد جریان پرفشار آب مورد استفاده قرار می گیرد.

steam-room-128

what

بخش طراحی:

  • آشنایی با معماری و فضاهای جانبی استخر، سونا و جکوزی
  • ملاحظات ویژه طراحی سیستم آبرسانی و رفع فاضلاب
  • ویژگی های هوای استخر و قواعد تهویه
  • انواع سیکل های گردش آب
  • معرفی و بررسی انواع فیلترهای تصفیه و نحوه انتخاب
  • نحوه انتخاب انواع پمپ ها
  • نحوه انتخاب دیگ و تجهیزات گرمایشی
  • طراحی سونا
  • ملاحظات معماری و نحوه انتخاب تجهیزات جکوزی
  • نحوه انتخاب و طراحی حوضچه آب سرد

بخش نظارت:

چگونگی اجرا و نظارت بر موارد فوق

when

مدت دوره: ۳۰ ساعت (۱۵ ساعت: طراحی؛ ۱۵ ساعت: نظارت و اجرا)

روزهای برگزاری: یک شنبه و سه شنبه ها

زمان شروع: ۱۹ تیرماه ۹۷

سرمایه گذاری: ۷۴۰۰۰۰ تومان


register

 

who

vasef       مهندس روح الله واصف (بخش طراحی)

همانطور که پیشتر هم گفته شد، در مرحله طراحی و اجرای مجموعه استخر باید ملاحظاتی در نظر گرفته شود، در واقع طراح و پیمانکار هر دو باید اطلاعات کافی در هر دو زمینه طراحی و اجرا را داشته باشند. لذا آکادمی کاشانه با توجه به دوره های برگزار شده پیشین و با التزام به نظرسنجی های گرفته شده از دانش پذیران و با توجه به دیدگاه همیشگی آکادمی کاشانه در رابطه با انتخاب اساتید برجسته و با تجربه در دوره هایی که در این آموزشگاه برگزار می شود، برای این دوره افتخار همکاری با جناب آقای مهندس واصف  را دارد که افرادی برجسته هم در زمینه تدریس و هم در اجرای پروژه های بزرگ می باشند. لذا شما دانش پذیران و مهندسان با بهره گیری از دانش و تجربه این اساتید، فردی حرفه ای در زمینه طراحی و نگهداری مجموعه استخر خواهید شد.

    مهندس ایرج فصیحی (بخش اجرا و نظارت)

مدرس بخش نظارت و اجرای تاسیسات مکانیکی، مهندس فصیحی است. ایشان اشراف کاملی به مقررات ملی و استانداردهای بین‌المللی دارند، سال‌ها ناظر بر اجرای تاسیسات مکانیکی بیش از یک‌صد پروژه مهم ملی بوده است و دارای تألیفات ارزشمندی در حوزه تاسیسات مکانیکی است .

آقای مهندس فصیحی کارشناس رسمی دادگستری نیز هست و بارها این دوره و دوره های نظارت بر اجرای تاسیسات مکانیکی و دوره‌های مشابه دیگری را تدریس کرده اند .

ایشان برای این دوره هم مطالب مفصلی تدارک دیده اند که با حضور در این دوره ضمن بهره مندی از تجربه گران قدر ایشان از آنها هم استفاده خواهید برد.

b2

 

این مطلب را هم بخوانید  آغاز ثبت نام دوره جامع طراحی ، بهره برداری و نگهداری سونا، استخر و جکوزی

gift

images (6)جزوه حاوی مطالب تدریسی و آموزشی مفید

teaبا پذیرایی های به موقع و هر یک و نیم ساعت یک بار کاملاً بازیابی قوا می کنید.

carrierتجربه فوق العاده اساتید در قالب درس و نمونه های عملی در دوره طرح می شود. برای آن می توان قیمت گذاشت؟

 

when

مدت دوره: ۳۰ ساعت (۱۵ ساعت: طراحی؛ ۱۵ ساعت: نظارت و اجرا)

روزهای برگزاری: یک شنبه و سه شنبه ها

زمان شروع: ۱۹ تیرماه ۹۷

سرمایه گذاری: ۷۴۰۰۰۰ تومان


buy

 

s1 کلیه مدارک ما قابل ترجمه استs1

می دانیم که پس از گذراندن موفق یک دوره آموزشی لازم است آموزش دهنده به دانشپذیر مدرکی مبنی بر شرکت موفق در کلاس آموزشی اعطا نماید. امروزه آموزش در بسیاری از سازمان ها، ارگان ها، شرکت ها و آموزشگاه ها در سراسر کشور انجام می پذیرد. صرف نظر از کیفیت این آموزش ها این سوال مطرح است که مدارک پایانی چه ارزشی دارند؟ آیا هر کسی می تواند چنین دوره هایی برگزار کند؟

اگر آموزشگاه دارای مجوزهای خاصی باشد مدارک پایان دوره ای صادر می نماید که دارای ارزش ترجمه است. یعنی این که پس از صدور مدرک، در صورت تمایل دانشپذیر، وی  می تواند به یکی از دارالترجه های رسمی کشور – که زیر نظر قوه قضاییه فعالیت می کنند – مراجعه نماید تا مترجم رسمی – دارای مجوز از قوه قضاییه – مدرک مورد نظر را ترجمه نماید. این مدرک پس از ترجمه به وزارت دادگستری ارسال می گردد تا صحت مدرک و ترجمه آن تایید شود. سپس به وزارت امور خارجه ارسال می گردد تا تایید نهایی شود. حال این مدرک به عنوان یک مدرک معتبر و تایید شده از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران در هر کجای جهان قابل ارایه می باشد.

 

tarjomeh2

 

trust

ما هفت سال است که به صورت حرفه ای کلاس های تخصصی تاسیسات مکانیکی و برقی را برگزار می کنیم. می توانید از همکاران پیشکسوت تر درباره ما بپرسید. ولی از همه این ها مهمتر…

ما خودمان همکار شما هستیم.پس می دانیم که همکارمان به چه چیزی نیاز دارد.قصد ما فقط فروش نیست.فراموش نکنید که ما همکار شما هستیم.

منتظر دیدار شما هستیم.

shake hand

 Be Professional

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک رایگان تاسیسات نیوز
هفته نامه تاسیسات نیوز تنها نشریه الکترونیکی تاسیسات ایران است. با عضویت در سایت کاشانه این نشریه را هرهفته در میل باکس خود رایگان دریافت کنید.البته عضویت مزایای دیگری نیز دارد...