مهندسی برودت حرفه‌ای (سیستم های تبرید)

کارگاه عملی ساختمان و تعمیر چیلر تراکمی
جولای 18, 2016
نقشه کشی3بعدی تاسیسات با نرم افزار
طراحی و نقشه‌کشی سه‌بعدی تاسیسات مکانیکی با نرم‌افزار Revit MEP
آگوست 7, 2016

مهندسی برودت حرفه‌ای (سیستم های تبرید)

آموزش مهندسی برودت تاسیسات

آموزش مهندسی برودت تاسیسات

 Cold_Icon سیستم های برودت حرفه‌ای (مهندسی برودت)Cold_Icon

سیستم های برودت

سیستم های برودت

مدت دوره: ۳۰ ساعت

تاریخ شروع: ۹۸/۰۸/۲۲

روزهای برگزاری: چهارشنبه، پنج شنبه و جمعه

زمان برگزاری: ساعت ۱۷:۳۰ تا ۲۰:۳۰

هزینه دوره: ۱۱۰۰۰۰۰ تومان

 

جزییات دوره سیستم های برودت را از زبان مهندس انجرقلی استاد دوره بشنویم.

 

 

سیستم های برودت

سیستم های برودت

سیستم های برودت باید از تجربه دیگران استفاده کنیم نه اینکه حین کار تجربه کنیم چرا که آن تجربه شاید آخرین تجربه حرفه‌ای ما باشد.

سیستم های برودت

 تاسیسات تبرید و سیستم های برودت به‌صورت گسترده در بسیاری از صنایع و ساختمان‌ها یافت می‌شود.

انجماد صنایع غذایی، هواپیمایی، هتل‌ها، بیمارستان‌ها، سوپرمارکت‌ها

و ممکن است که پرسنل نگهداری در زمان اضطراری تا رسیدن متخصص مربوطه برای نگهداری و سرویس دستگاه، مسئولیت آن را برعهده بگیرند.

Cold_Icon برای داشتن توانایی در نصب، راه‌اندازی و اجرای تعمیر و نگهداری حتی در ساده‌ترین انواع سیستم‌های برودت و تبرید، ضروریست که مهندسان مربوطه، دانش عملکرد وظایت شیرهای گوناگون، وظایف کنترل‌های به‌کار گرفته شده در سیستم و ابزار و تجهیزات مخصوص و ضروری برای انجام این فعالیت‌ها را در اختیار داشته باشند.

سیستم های تبرید عموماً شرکت‌های بزرگ‌تر و معتبرتر تبرید، مهندسانی که تنها در یکی از دو بخش تعمیر و نگهداری یا نصب تجهیزات، متخصص هستند را به‌طور مستقل در اختیار خود دارند؛ درحالیکه شرکت‌های کوچک‌تر، به مهندسانی نیاز دارند که در هر دو بخش تعمیر و نگهداری و نصب سیستم‌های برودت خبره باشند. دوره پیش‌رو راجع به اصولی و مهمترین بخش‌های تبرید و سیستم‌های برودت صحبت می‌کند که فراگیری این موارد از مهمترین اصول مورد نیاز مهندسان فعال در عرصه مهندسی تبرید می‌باشد که ندانستن آن به معنی حرفه‌ای نبودن مهندسان فعال در این حوزه می‌باشد.

سیستم های تبرید

سیستم های تبرید

برای آن چیزی که قرار است در زمان اجرای کار ما را با مشکل رو به رو کند، از قبل آماده باشیم.Air_conditioner_Icons_Blow_Cold_Heat_Moisture_Vector_Clip_Art_Illustration_Picture_110929-224523-103001

مدت دوره: ۳۰ ساعت

تاریخ شروع: ۹۸/۰۸/۲۲

روزهای برگزاری: چهارشنبه، پنج شنبه و جمعه

زمان برگزاری: ساعت ۱۷:۳۰ تا ۲۰:۳۰

هزینه دوره: ۱۱۰۰۰۰۰ تومان

مباحثی که تدریس می‌شوند:

این دوره از ابتدای مفهوم برودت شروع شده و کلیه قسمت‌های سیکل توضیح داده می‌شود. مطالب این دوره کاملا کاربردی است و علاقمندان می‌توانند به راحتی با این دانش در صنعت تبرید مشغول به فعالیت شوند. مطالب مورد بحث در این دوره به شرح زیر است:

 ۱-  اصول اولیه سیستم تبرید تراکمی

در این قسمت با کارکرد سیکل تبرید تراکمی آشنا می‌شوید. پارامترهای مهم در صنعت تبرید تعریف شده و اهمیت هیت و سابکولینگ را یاد می‌گیرید. در این قسمت با مفهوم فشار – دمای اشباع مبرد آشنا شده و کاربرد عملی آن را می‌آموزید و با استفاده از جدول فشار – دمای مبرد، روش علمی اندازه‌گیری سوپر هیت و سابکولینگ آموزش داده می‌شود.

 ۲-  ایمنی

در این بخش تمامی نکات ایمنی در صنعت تبرید آموزش داده می‌شود. این نکات خطرات مبردها و روش‌های صحیح کار در این صنعت را پوشش می‌دهد.

  ۳-  کف‌سازی سردخانه

سردخانه‌هایی که روی زمین ساخته می‌شوند باید کف‌سازی صحیح داشته باشند. درغیر اینصورت با یخ زدن رطوبت موجود در خاک، کف سردخانه بالا امده و تخریب می‌شود. در اینجا نقشه صحیح کف‌سازی آموزش داده می‌شود.

 ۴-  محاسبه بار برودتی سردخانه و چیلر

در این مبحث دو نوع بار برودتی پوشش داده می‌شود. بار برودتی یا ظرفیت چیلر آب و بار برودتی سردخانه. همچنین با مفهوم تن برودتی آشنا می‌شوید. در قسمت بار برودتی سردخانه، تمامی مواردی که باعث تلفات حرارتی و یا تولید حرارت می‌کنند توضیح داده شده و بارهای زیر با استفاده از جداول مربوطه محاسبه می‌شود.

۱- بارهای دیوارها ۲- بار حرارتی ناشی از تعویض هوا ۳- بار برودتی محصول ۴- بارهای متفرقه

۵-  انتخاب دستگاه‌های اصلی – مقایسه اقتصادی

در قسمت انتخاب دستگاه‌ها ابتدا روش انتخاب کمپرسور از کاتالوگ سازنده آموزش داده می‌شود. در این قسمت شرایط کاری کمپرسورها بررسی و تفاوت آنها را یاد می‌گیرید. بعد از انتخاب کمپرسور، انتخاب اواپراتور سردخانه آموزش داده می‌شود. در این قسمت اختلاف دمای اواپراتور تعریف شده و اهمیت آن در انتخاب اواپراتور توضیح داده شده و نکات اصلی انتخاب اواپراتور برای نگهداری میوه به طور کامل بیان می‌شود. بعد از انتخاب اواپراتور، نکات نصب آن در سردخانه توضیح داده شده و انتخاب اواپراتور، انتخاب کاندنسر هوائی و نکات نصب آن آموزش داده می‌شود. در قسمت انتخاب شیر انبساط، جداول انتخاب شیرها توضیح داده شده و مراحل انتخاب شیر به طور کامل ارایه می‌شود.

 ۶- مبردها و روغن

در این بخش طبقه‌بندی کامل مبردها، رفتار صحیح با مبردهای زیروتروپ توضیح داده می‌شود. طبقه بندی روغن‌ها و روش کار با روغن‌های مصنوعی به‌طور کامل بیان می‌شود. مشکلات زیست‌محیطی مبردها که شامل تخریب لایه اوزون و حالت گلخانه‌ای است ارایه می‌شود. و روش‌های نشت‌یابی در سیستم تبرید و نکات عملی هر کدام نیز توضیح داده می‎شود.

 ۷- کنترل فشار کاندنسر

طراحی سیستم تبرید و انتخاب کاندنسر و شیر انبساط بر اساس گرمترین دمای سال انجام می‌شود. وقتی که سیستم برودتی در فصل‌های سرد کار می‌کند، باید فشار کاندنسر را کنترل کرد. درغیر اینصورت ظرفیت برودتی به شدت کاهش می‌یابد. در این قسمت روش کنترل فشار در کاندنسرهای هوائی و آبی توضیح داده می‌شود. همچنین روش صحیح قطع و وصل فن‌ها آموزش داده می‌شود.

در فصول سرد، در زمان استارت کمپرسور اتفاقی برای سیستم برودتی می‌افتد. در این قسمت این پدیده و راه حل آن نیز توضیح داده می‌شود(Winter Start).

۸- آشنائی با قطعات دیگر

در این قسمت با دستگاه‌های اندازه‌گیری مرتبط با صنعت تبرید آشنا می‌شوید. همچنین انواع کمپرسورها، اواپراتورها و کاندنسر معرفی می‌شوند. معایب و مزیت هر کدام توضیح داده می‌شود. قطعات دیگری مانند اکومولاتور، جداکننده روغن، کنترل فشار روغن، کنترل فشار  بالا و پائین و … به‌طور کامل توضیح و نکات بسیار مهم در نصب آنها نیز پوشش داده می‌شود.

 ۹- کارکرد شیر انبساط ترموستاتیکی

در این قسمت کارکرد کامل شیر انبساط ترموستاتیکی آموزش، شیر انبساط با اکولایزر خارجی و نکات نصب آن توضیح داده می‌شود. شیر انبساط با MOP، نکات نصب آن و پدیده Hunting در شیرهای انبساط توضیح داده می شود.

 ۱۰- حفاظت کمپرسور

در این قسمت دلایل برگشت مایع مبرد به کمپرسور بررسی شده و برای هر کدام از علت‌ها راه حل اصلاحی پیشنهاد می‌شود. روش Pump-Down معرفی شده و مشکلات مربوطه بررسی می‌شود.

 ۱۱- سیستم دومرحله

تراکم در دومرحله توضیح داده می‌شود. شرایط کاری مربوطه بررسی شده و کمپرسورهای دو مرحله به همراه شرایط نصب سابکولر بیان می‌شود. نکات مهم در این قسمت به همراه نکته انتخاب شیر انبساط بررسی می‌شود.

 ۱۲-  لوله‌کشی- محاسبه قطر لوله‌ها– روشهای لوله‌کشی

مراحل محاسبه قطر لوله‌ها در سیستم تبرید تراکمی بررسی شده و به کمک مثال‌های عددی نحوه استفاده از جداول لوله‌کشی آموزش داده می‌شود. برای سیستم‌هائی که کنترل ظرفیت دارند برگشت روغن در حداقل بار بررسی و نحوه محاسبه Double-Riser توضیح داده می‌شود. بعد از محاسبه قطر لوله‌ها، روش‌های صحیح لوله‌کشی بررسی می‌شود مانند: وصل دو یا چند عدد اواپراتور به یک کمپرسور و … تله‌های روغن توضیح داده می‌شود و محل نصب آنها مشخص می‌شود.

 ۱۳- آشنائی با سیستم آمونیاک (گردش مایع)

مزایای آمونیاک به‌عنوان مبرد مورد بررسی قرار می‌گیرد. همچنین مشکلات آن در سیستم تبرید DX توضیح داده می‌شود. سیکل سیستم Liquid Circulation با قطعات آن و روش جداسازی روغن از آمونیاک بررسی می‌شود.

 ۱۴- آشنائی با سیستم جذبی

روش تئوری سیکل جذبی توضیح داده می‌شود. در این سیکل از کمپرسور استفاده نمی‌شود. همچنین مزایا و معایب این نوع سیستم برودتی بررسی می‌شود.

  ۱۵- آشنائی با هیت پمپ

کاربردهای هیت پمپ بررسی و شیر چهار طرفه به طور کامل آموزش داده می‌شود.

 ۱۶- وکیوم

هدف از وکیوم کردن بررسی می‌شود و دلیل اینکه چرا عمل وکیوم را نمی‌توان با کمپرسور انجام داد عنوان می‌گردد. همچنین توضیح داده می‌شود که چرا وکیوم کردن نیاز به زمان دارد. در این قسمت راهنمایی برای استفاده صحیح از وکیوم پمپ ارائه می‌شود.

 ۱۷- عیب‌یابی سیستم تبرید تراکمی

در این قسمت کلیه عیوب برودتی طبقه‌بندی می‌شود و علائم هر کدام بررسی می‌شود. بعد از آموزش این مبحث، به کمک یک نرم‌افزار کامپیوتری سیکل در حال کار شبیه‌سازی می‌شود و کارآموزان می‌توانند عیب برودتی را تشخیص دهند.

در قسمت آخر که عیب‌یابی سیستم است، بعد از آموزش و طبقه‌بندی عیوب، به کمک یک نرم‌افزار کامپیوتری سیکل در حال کار شبیه‌سازی می‌شود و کارآموزان می‌توانند عیوب برودتی را تشخیص دهند.

پاسخ سئوالات متداول درباره دوره مهندسی برودت حرفه ای

۱دوره چه روزهایی برگزار می شود؟
روزهای چهارشنبه، پنج شنبه و جمعه؛ ساعت ۰۹:۰۰ تا ۱۷:۰۰.

 

این مطلب را هم بخوانید  بررسی بهترین پروژه بازسازی ساختمان های قدیمی- بخش دوم

۱دوره چند جلسه است؟
۳ جلسه ۸ ساعته.

 

۱تاریخ شروع و اتمام دوره چه زمانی است؟
۲۲ آبان ۹۸ دوره شروع می شود و سه روز هم ادامه دارد

 

۱شرایط پرداخت هزینه دوره به چه صورت است؟
در صورت تمایل به پرداخت قسطی هزینه دوره، باید حداکثر تا قبل از گذرانده شدن نیمی از جلسات، هزینه تسویه شود؛ همچنین مبلغ ۱۰درصد نیز به هزینه دوره اضافه میشود. در غیر این صورت می توانید با ارایه چک هزینه دوره را پرداخت نمایید.

 

۱محل برگزاری این دوره کجاست؟
در محل آکادمی کاشانه؛ واقع در سیدخندان، خیابان ارسباران، کوچه پرستو، پلاک ۲۲.

 

۱در پایان دوره چه مدرکی دریافت می کنیم؟
در صورت قبولی در آزمون می توانید مدرک معتبر و قابل ترجمه آکادمی کاشانه را دریافت کنید

 

tarjomeh2

مدرس دوره

باتوجه به استقبال گسترده مهندسان تاسیسات از فعالیت در این عرصه، همواره فقدان دوره‌ای مناسب که بتواند تمامی اصول ضروری تبرید را به علاقمندان آموزش دهد احساس شده است. در پی آن آکادمی کاشانه تصمیم گرفته تا با یکی از مجرب‌ترین و حاذق‌ترین مدرسین این دوره همکاری کند و دوره‌ای مناسب و مکفی را برای دانش‌پذیرانی که می‌خواهند از راه اصولی پا به این عرصه پر مخاطره و رقابتی بگذارند، در نظر گرفته است.

 همواره برای آکادمی کاشانه، در کنار تسلط اساتید به آخرین تکنولوژی‌های روز، تکنیک‌ها و استانداردهای موجود، تجربه عملی مدرس دوره نیز پر اهمیت بوده است. از نظر ما مدرس یک دوره مهندسی باید شخصی فعال در همان عرصه بوده و به قول معروف دستی در آتش داشته باشد. چرا که اشتراک تجربیات در دوره‌های آموزشی مهندسی ضروریست و دانش‌پذیر باید در کنار دریافت تئوریک مطالب، همواره از تجربیات عملی مدرس خود که کوله باریست از فعالیت چند ساله او نیز بهره‌مند شود. درنتیجه مهندسان پس از گذراندن این دوره نه تنها با تئوری برودت آشنایی پیدا می‌کنند، بلکه گنجینه‌ای از تجربیات در زمینه‌های مختلف را نیز از استاد خود به یادگار می‌آموزند.

آکادمی کاشانه این دوره را با تدریس جناب آقای مهندس زاره انجرقلی از نام‌های آشنا در عرصه تاسیسات و بخصوص در حوزه تبرید، برگزار می‌کند تا این دوره سنگ تمامی باشد برای شرکت‌کننده‌های آن و کسانی که این فرصت متفاوت را از دست می‌دهند.

 

سیستم های برودت حرفه ای

سیستم های برودت حرفه ای

           

آقای مهندس زاره انجرقلی

 • تحصیلات:  

           لیسانس مهندسی مکانیک و فوق لیسانس تبرید و تهویه مطبوع از دانشگاه لندن

 • سوابق کاری: 

          فعالیت بیست ساله در عرصه تجاری و صنعتی تبرید

 • سوابق طراحی فنی:
 1. طراحی مبدلهای هوا خنک از قبیل اواپراتور – کاندنسر هوائی – کویلهای آب گرم و سرد.
 2. طراحی مبدلهای پوسته لوله ای
 3. طراحی سردخانه
 4. طراحی اواپراتورهای مخصوص تونل انجماد
 5. مشاوره در طراحی، نصب و عیب یابی سیستم تبرید تراکمی
 • عضویت در موسسات داخلی و انجمنهای  بین‌المللی
 1. عضو انستیتو مهندسین مکانیک انگلستان
 2. عضو انستیتو تبرید انگلستان
 3. عضو انستیتو تعمیرکاران تبرید انگلستان
 4. عضو ASHRAE آمریکا

 

این مطلب را هم بخوانید  آموزش طراحی استخر، سونا و جکوزی و نظارت بر اجرای آنها

با ثبت نام در این دوره چه امکاناتی دریافت می‌کنید؟

book

 

یک کتاب جامع و کامل درباره مباحث ارایه شده تقدیمتان می‌شود.

book

یک لوح فشرده پایان دوره حاوی مطالب مفید آموزشی و جزوات کلاس در جلسه پایانی خدمتتان ارایه می شود.

 

 جزوه کلاسی با مطالب تدریسی و نکات آموزنده

tea با پذیرایی‌های به‌موقع و هر یک و نیم ساعت یک بار کاملاً بازیابی قوا می‌کنید.

carrier تجربه فوق‌العاده اساتید در قالب درس و نمونه‌های عملی در دوره طرح می‌شود. برای آن می‌توان قیمت گذاشت؟

 

مدت دوره: ۳۰ ساعت

تاریخ شروع: ۹۸/۰۸/۲۲

روزهای برگزاری: چهارشنبه، پنج شنبه و جمعه

زمان برگزاری: ساعت ۰۹:۰۰ تا ۱۷:۰۰

هزینه دوره: ۱۱۰۰۰۰۰ تومان

 

همین جا ثبت نام کنید و از تخفیف پرداخت آنلاین برخوردار شوید

 

می توانید همین جا این دوره را رزرو کنید تا در فهرست اولیه شرکت کنندگان این دوره قرار بگیرید

 

 

اگر هنوز مطمئن نیستید، جایگاهتان را رزرو کنید

جهت ثبت نام در دوره مورد نظر،لطفاً فرم زیر را پر و ارسال نمایید.

نام و نام خانوادگی (الزامی)

ایمیل (الزامی)

شماره موبایل (الزامی)

دوره های آموزشی مورد تقاضا

ما ده سال است که به صورت حرفه‌ای کلاس های تخصصی تاسیسات مکانیکی و برقی را برگزار می کنیم. می توانید از همکاران پیشکسوت تر درباره ما بپرسید. ولی از همه این ها مهمتر…

ما خودمان همکار شما هستیم.پس می دانیم که همکارمان به چه چیزی نیاز دارد.قصد ما فقط فروش نیست.فراموش نکنید که ما همکار شما هستیم.

  Be Professional

13 Comments

 1. رسول گفت:

  با سلام
  ایا ساعت و زمان برگزاری این کلاس رو غیر از دو شنبه و ۴ شنبه .
  زمان ها و روز های دیگری دارید؟

 2. فراز گفت:

  سلام این دوره ها به صورت غیر حضوری برگزار می شه ؟

 3. عارف گفت:

  سلام
  سری بعدی برگزاری کلاس ها رپ میشه اعلام کنید؟؟

 4. robinnevile گفت:

  امروز کلی سرچ کردم، مطلبی به جالبی مطلب شما
  پیدا نکردم.به نظرم اگه مطالب همه‌ی وب سایت‌ها مثل مطلب شما
  بود خیلی بهتر میشد.

 5. محمد گفت:

  سلام. شماره تلفنی نذاشتید اصلا
  ممنون میشم بزارید و بشه هماهنگ کرد در ضمن بعد از ده روز هنوز با من تماسی گرفته نشده

  • Maryamhassani Maryamhassani گفت:

   سلام در قسمت تماس با ما شماره تماسهای کاشانه درج شده دوست عزیز
   ۰۲۱۲۲۸۴۳۱۵۴
   ۰۲۱۲۲۸۴۳۰۷۶
   اسم شما در لیست رزرو ثبت شده است و در روزهای نزدیک به دوره حتما همکاران ما در بخش آموزش با شما تماس میگیرند.

 6. پویا گفت:

  با سلام و احترام
  این کلاس ۳ روزه مهندسی برودت که ۲۲ آبان ۹۸ شروع میشه و ۳ روز هم ادامه داره دوباره هم تو ماه های آینده برگزار میشه؟
  با تشکر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک رایگان تاسیسات نیوز
هفته نامه تاسیسات نیوز تنها نشریه الکترونیکی تاسیسات ایران است. با عضویت در سایت کاشانه این نشریه را هرهفته در میل باکس خود رایگان دریافت کنید.البته عضویت مزایای دیگری نیز دارد...