آموزش آنلاین طراحی و تعمیر چیلر تراکمی

5/5

فهرست مطالب [نمایش]

ساختمان و تعمیر چیلر تراکمی

Compressed chiller

مدت دوره: 24 ساعت

روزهای برگزاری: چهارشنبه، پنج‌شنبه 

زمان شروع: شهریور 99 (در حال ثبت نام)

ساعت برگزاری: 17:30 تا 20:30؛ پنج شنبه ها شاعت 14:00 الی 17:00

p2 تا چه اندازه با چیلرها آشنایی دارید؟

p2 چیلرهای تراکمی را می‌شناسید؟ با انواع آنها آشنایی دارید؟

p2  تفاوت چیلرهای جذبی و تراکمی را می‌دانید؟

p2 اهمیت روزافزون استفاده از چیلرها در صنعت تاسیسات چیست؟

p2 اصطلاحات کمپرسور، کندانسور، اواپراتور، مبرد و … چه مفهومی دارند؟

خنک‌کننده‌های تراکمی در مقایسه با سایر خنک‌کننده‌هایی چون تجهیزات جذبی، تبخیری و ترموالکتریکی از تنوع بی‌نظیری برخوردارند و این گوناگونی هم از نظر ساختار و هم از نظر کاربری چنان طیف گسترده‌ای را به وجود آورده که بی‌تردید می‌توان این نوع تجهیزات را فارغ از برخی ملاحظات اقتصادی و زیست‌محیطی در هر اقلیمی و برای هر نوع کاربرد سرمایشی مورد استفاده قرار داد.

یکی از ویژگی‌های مهم سیستم‌های تراکمی، تنوع پرشمار آنهاست. همین ویژگی بی‌نظیر عامل مهمی در فراگیر شدن آنها شده و به جرات می‌توان گفت که به غیر از برخی ملاحظات اقتصادی هیچ‌گونه محدودیتی برای استفاده از آنها به منظورها و کاربردهای مختلف وجود ندارد.

تعمیر وساختمان چیلر تراکمی

تعمیر وساختمان چیلر تراکمی

 چیلر تراکمی

در چیلر تراکمی ابتدا گاز توسط کمپرسور، متراکم می‌گردد، این گاز سپس به کندانسور (تقطیرکننده) وارد شده به وسیله آب یا هوای محیط، خنک شده و به مایع تبدیل می‌گردد. این مایع با عبور از شیر انبساط یا لوله موئین وارد خنک‌ کننده (اواپراتور یا تبخیرکننده) می‌شود که در فشار کمتری قرار دارد این کاهش فشار باعث تبخیر مایع گردیده و در نتیجه مایع سردکننده با گرفتن حرارت نهان تبخیر خود از محیط خنک‌کننده، باعث ایجاد برودت در قسمت هایی که با قسمت خنک ‌کننده در ارتباطند می‌ گردد. سپس گاز ناشی از تبخیر، به کمپرسور منتقل می‌شود.

انواع چیلرهای تراکمی

چیلر تراکمی رفت و برگشتی 
چیلرهای تراکمی با اسکرال Scroll
چیلر تراکمی با اسکرو
چیلر تراکمی با سانتریفیوژ

اجزای چیلرهای تراکمی

چیلر تراکمی

چیلر تراکمی

چیلرهای تراکمی دارای چهار جز اصلی کمپرسور، کندانسور، شیر انبساط و اواپراتور هستند؛ اما اجزای خرد و کلان دیگری هم در ساختار یک چیلر تراکمی وجود دارد.

کمپرسور

در یک سیستم سرمایش تراکمی، کمپرسور دارای دو عملکرد مهم است. اول کاهش فشار و خارج کردن بخار مبرد از اواپراتور و دوم افزایش فشار در اثر تراکم و افزایش دمای بخار مبرد در سمت دهش بیش از دمای سیال واسط (آب یا هوا) که قرار است موجب تقطیر مبرد در کندانسور شود.

کمپرسور در کانون مرکزی یک سیستم تراکمی قرار می‌گیرد و به همان اندازه که عملکرد آن متناسب با کندانسور، موجب چگالش می‌شود، به همان مقدار در ارتباط با اواپراتور موجب مکش و کاهش فشار می‌گردد. بنابراین کمپرسور علی‌رغم نامی که دارد عملکردی دو سویه داشته و در هر دو سمت فشار ضعیف و قوی، نقش اساسی را بازی می‌کند.

کمپرسورها نیز مانند پمپ‌ها نیازمند عامل تحریک برای گردش هستند. از این رو در چیلرهای تراکمی عامل گردش به‌طور معمول موتور الکتریکی است؛ اما در برخی چیلرها اعم از سیلندر-پیستونی یا دوار از موتورهای احتراقی نیز می‌توان استفاده کرد.

کندانسور

گرمای اخذ شده مبرد در کندانسور که خود نوعی مبدل حرارتی محسوب می‌گردد با تقطیر به محیط بازپس داده می‌شود. اما بخار مبرد پیش از ورود به کندانسور باید به اندازه کافی در اثر عملکرد کمپرسور متراکم و گرم شده باشد تا استعداد برقراری انتقال گرما به یک واسط خنک‌تر مانند آب یا هوا را پیدا کند اگر نه همان مقدار انرژیی که در اواپراتور اخذ شده اینک باید توسط کندانسور مصرف گردد تا بخار مبرد به مایع تبدیل شود. بنابراین اگرچه مبرد در کندانسور از حالت گاز به مایع در می‌آید؛ اما تمامی عمل چگالش به عهده کندانسور نیست، بلکه کمپرسور نیز نقش مهمی را در این بین بازی می‌کند.
از همین رو کندانسور و کمپرسور به همراه هم واحد چگالش خوانده می‌شوند و در واحدهای دوتکه نیز این دو بخش در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند.
کندانسورها بر مبنای سیال واسط خنک‌کننده بخار داغ مبرد و ساختار در سه گروه هوایی، آبی و تبخیری طبقه‌بندی می‌شوند.

اواپراتور

بخش گرماگیر و یا به عبارت دیگر سردکننده سیستم تراکمی تبخیرکننده با اواپراتور است که در برخی منابع به طور صریح کولر خوانده می‌شود. اواپراتورهای چیلرهای تراکمی ممکن است از نوع خشک یا مرطوب باشد که گاهی اواپراتور انبساط مستقیم و سیلابی هم نام می‌گیرند. اواپراتورها هم مانند کندانسورها ممکن است آبی یا هوایی باشند.

اواپراتورهای انبساط مستقیم ممکن است از نوع پوسته و لوله، برای خنک کردن آب و یا از نوع کوئلی برای خنک کردن هوا باشند. نوع کویلی در واحدهای یکپارچه و یا به صورت کوئل در هواسازها کابرد دارند. رایج‌ترین نوع اواپراتورهای کوئلی انبساط مستقیم که هوا را خنک می‌کنند در کولرهای گازی دوتکه به عنوان واحد داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در هر حال از اواپراتورهای انبساط مستقیمی که هوا را خنک می‌کنند می‌توان در انواع تجهیزات اعم از یک تکه یا دو تکه استفاده کرد.

نوع دیگری از اواپراتورها که امروزه استفاده از آنها در چیلرهای تراکمی رایج شده است، اواپراتور صفحه‌ای است که مزایایی مانند بازده بالا و حجم کم را دارد.

مبرد

در واقع مواد بسیاری، از آب گرفته تا آمونیاک و از نیتروژن تا دی‌اکسیدکربن قابلیت استفاده به عنوان مبرد را دارند. تمام مایعات در فشار و دمای مشخصی تبخیر می‌شوند و از این رو می‌توانند اثر سرمایشی داشته باشند؛ اما در عمل نوع سیستم سرمایش و نیازهای سرمایشی و موارد دیگری مانند: گرمای نهان تبخیر زیاد، گرمای ویژه کم، عدم اثرات زیان بار زیست محیطی، سمی نبودن و … از عواملی هستند که دایره کاربرد مواد مختلف به عنوان مبرد را محدود می‌کند.

 MR3 درباره این دوره:

باتوجه به نیازهای یک کشور به سرمایه‌های تجدیدناپذیر و صرفه‌جویی در مصرف انرژی، همچنین کاهش هزینه‌های مصرف در ساختمان‌ها، آکادمی کاشانه تصمیم گرفت تا این دوره را برای مهندسان تاسیسات برگزار کند. این دوره یکی از مواردی است که هر مهندس تاسیسات نیاز دارد با آن آشنا باشد.

 

 

when

مدت دوره: 24 ساعت

روزهای برگزاری: چهارشنبه و پنج‌شنبه buy

زمان شروع:  شهریور 99

ساعت برگزاری: 17:30 تا 20:30

 

 

 

what

  • ساختمان بخش‌های مختلف چیلرهای تراکمی و کارکرد هر یک

– کمپرسور

– کندانسور

-اواپراتور

-شیر برقی اصلی

-اکسپنشن ولو

-صافی (کردرایر)

-انواع شیر سرویس در قسمت‌های مختلف دستگاه برای سرویس‌های مشخص

-شیشه رویت مایع Side Glass 

-سوپاپ روی کندانسور

-شیر برقی ظرفیتی روی کمپرسور شامل کنترل‌ها، فلوسوئیچ‌های pressure، کم‌فشار و پرفشار، ترموستات، آنتی فریز، کنترل فاز

-سنسورهای حرارتی برای سرسیلندر

-هیتر روغن کمپرسور

-اکولایزر که وابسته به شیر اپنشل والو می‌باشد برای کنترل گاز ورودی به اواپراتور

-مخزن روغن که بین کمپرسور و کندانسور قرار می‌گیرد

-روغن A.G.S برای گاز ۲۲ و ۳٫G.S برای گاز ۱۲

-درجه‌های مانومتر و ترمومتر روی لوله‌های چیلر و برج

-ترموستات برج خنک‌کننده

-Over Load خود کمپرسور در داخل سیم پیچ عیب‌یابی

  • قطعات مختلف و کارکرد چیلر و آموزش رفع آن

 

who

باتوجه به حساسیت دوره‌های طراحی و تعمیرات، آکادمی کاشانه با افتخار اعلام می‌نماید که این دوره با تدریس استاد محترم جناب آقای مهندس علی‌اصغر خوب‌خصلت برگزار می‌شود. ایشان از اساتید شناخته شده و با تجربه علمی و سابقه طولانی در دوره‌های تاسیساتی در دانشگاه و مراکز صنعتی بوده و باتوجه به نظرسنجی‌های دوره‌های قبلی که از دانش‌پذیران تحت تدریس ایشان آنالیز شده، نشان می‌دهد که ایشان در تدریس این دوره حساس بسیار مسلط و روان هستند. 

 

gift

book   جزوه و لوح فشرده پایان دوره حاوی مطالب آموزشی

carrier  تجربه و دانش گرانقدر اساتید محترم راهنمای شما در پاسخ‌گویی به سوالاتتان خواهد بود.

  علاوه بر مدت زمان تئوری دوره، در دو جلسه کارگاه به صورت عملی با ساختمان و تعمیرات چیلرهای تراکمی آشنا می‌شوید.

tea3با پذیرایی‌های به موقع در زمان استراحت خستگی شما را در می‌آوریم و ناهار را هم مهمان ما خواهید بود. 

MR3همه آموزشگاه ها مدرک قابل ترجمه ندارندMR3

می‌دانیم که پس از گذراندن موفق یک دوره آموزشی لازم است آموزش‌دهنده به دانشپذیر مدرکی مبنی‌بر شرکت موفق در کلاس آموزشی اعطا نماید. امروزه آموزش در بسیاری از سازمان‌ها، ارگان‌ها، شرکت‌ها و آموزشگاه‌ها در سراسر کشور انجام می‌پذیرد. صرف‌نظر از کیفیت این آموزش‌ها این سوال مطرح است که مدارک پایانی چه ارزشی دارند؟ آیا هر کسی می‌تواند چنین دوره‌هایی برگزار کند؟

 اگر آموزشگاه دارای مجوزهای خاصی باشد مدارک پایان دوره‌ای صادر می‌نماید که دارای ارزش ترجمه است. یعنی این که پس از صدور مدرک، در صورت تمایل دانشپذیر، وی  می‌تواند به یکی از دارالترجمه‌های رسمی کشور – که زیر نظر قوه قضاییه فعالیت می‌کنند – مراجعه نماید تا مترجم رسمی – دارای مجوز از قوه قضاییه – مدرک مورد نظر را ترجمه نماید. این مدرک پس از ترجمه به وزارت دادگستری ارسال می‌گردد تا صحت مدرک و ترجمه آن تایید شود. سپس به وزارت امور خارجه ارسال می‌گردد تا تایید نهایی شود. حال این مدرک به عنوان یک مدرک معتبر و تایید شده از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران در هر کجای جهان قابل ارایه می‌باشد. 

 

tarjomeh2

 

trust

ما ده سال است که به صورت حرفه ای کلاس های تخصصی تاسیسات مکانیکی و برقی را برگزار می کنیم. ده ها دوره تخصصی در تهران و شهرهای دیگر برگزار کرده ایم. می توانید از همکاران پیشکسوت تر درباره ما بپرسید. ولی از همه این ها مهمتر…

ما خودمان همکار شما هستیم.پس می دانیم که همکارمان به چه چیزی نیاز دارد.قصد ما فقط فروش نیست.فراموش نکنید که ما همکار شما هستیم.

Be Professional

3 Comments

  1. علیپور گفت:

    ممنون از شما واقعا همونی بود که می خواستم،کامل و بدون نقص

  2. سامان گفت:

    سلام وقت بخیر
    در این دوره در مورد نحوه انتخاب تجهیزات با توجه به ظرفیت برودتی چیلر جهت ساخت چیلر، صحبت خواهد شد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

آکادمی فنی مهندسی کاشانه

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

تا چند دقیقه دیگه تماس میگیریم

اشتراک رایگان تاسیسات نیوز

هفته نامه تاسیسات نیوز تنها نشریه الکترونیکی تاسیسات ایران است. با عضویت در سایت کاشانه این نشریه را هرهفته در میل باکس خود رایگان دریافت کنید.البته عضویت مزایای دیگری نیز دارد…

 

طراحی موتورخانه و انتخاب تجهیزات

آیا سوالی دارید ؟

دانلود کتاب الکترونیکی

درآمد تاسیسات
در کشور های مختلف

جهت دریافت لینک اطلاعات خود را وارد کنید

ثبت نام دوره اصول طراحی شروع شد

12.500.000

ده میلیون و 500 هزار تومان

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه

مانده تا پایان تخفیف