انواع آرد و نشاسته

انواع آرد و نشاسته
5/5

فهرست مطالب [نمایش]

انواع آرد و نشاسته

انواع آرد و نشاسته

خیلی ها فکر می کنند آرد آرده دیگه،مگه انواع مختلف داره؟!شاید جالب باشد بدانید که آرد ها در 23 دسته تقسیم شده اند و با موارد مصرف گوناگون عرضه میشوند.در اینجا سعی داریم تا با تعدادی از آن ها که موارد مصرف بیشتری در تهیه دستورهای روزانه خانگی دارند آشنا شویم.

روش تولید آرد گندم که پر مصرف ترین آرد در کشور محسوب می ود به این صورت است که ابتدا گندم را بوجاری(یعنی تمیز و پاک کردن گندم از سنگ، خار،خاشاک و… با استفاده از دستگاه های مختلف و الکل های مخصوص)و سپس آن را با آسیاب های فلزی استوانه ای که به نام «وال»مشهور هستند،آرد می کنند.در حال حاضر،آرد گندم در کشور ما با چهار روش مختلف برای تولید چهار نوع نان متفاوت تهیه می شود.نوع اول آرد گندم،آرد«کامل»استکه پوسته گندم را هنگام آسیاب کردن از آن جدا نمی کنند.از این آرد برای تهیه نان سنگک استفاده می شود.
به نوع دوم آرد گندم که حدود 12 درصد از پوسته آن توسط الک جدا شده است، آرد«خبازی» می گویند که این آرد برای تهیه نان لواش و تافتون مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع آرد و نشاسته

آرد«ستاره»که برای تولید نان بربری و فانتزی به کار می رود هم همان آرد گندمی است که حدود 18 تا 20 درصد از پوسته گندم از آن جدا شده است.در نهایت هم آرد«نول»را داریم که حدود 25 تا 28 درصد پوسته های گندم از آن جدا می شود که برای تولید شیرینی و کیک کاربرد دارد.
محل نگه داری آرد باید تمیز،خشک،عاری از بو و حشرات باشد.آرد را در ظرف در بسته و در جای خنک نگه داری کنید؛باید بدانید که آرد مانده بوی رطوبت می گیرد و در طعم کیک و شیرینی تاثیر بدی می گذارد.الک کردن آر علاوه بر این که باعث می شود ذرات به هم چسبیده آرد از هم جدا شوند،بازدهی خمیر را نیز افزایش می دهد و باعث تکثیر مخمرها و باکتری ها می شود. همچنین الک کردن،بوی نا و کپک زدگی آرد و درصد رطوبت آن را نیز کاهش می دهد.

چرا آرد های مختلف با هم متفاوت اند و باعث ایجاد خصوصیات منحصر به فردی در ماده غذایی می شوند؟

منابع تولیدی هر کدام از آردها،غلات و نژاد های متفاوتی از آنها هستند.علاوه بر این هر نوع آردی میزان و نوع پروتئین،نشاسته،ویتامین و املاح منحصر به فرد خودش را دارد.به عنوان نمونه در تهیه انواع بیسکوئیت،کیک،کلوچه و… آرد به خصوصی نیاز داریم تا بتوانیم خصوصیات بافتی منحصر به فرد آن محصول را ایجاد کنیم.
نقشه آرد در فرمول غذایی چیست؟
آرد در انواع فرآورده های صنایع غذایی و آشپزی به عنوان قوام دهنده استفاده می شود.غلاتی که آرد از آنها تهیه می شوند منبع غنی نشاسته هستند و این ترکیب خاصیت اقوام دهندگی دارد.هنگامی که نشاسته با آب ترکیب شود و حرارت ببیند ذرات نشاسته متورم شده و حالت لعابی پیدا می کند.بسیاری از محصولات غذایی برای انسجام به این اقوام ناشی از نشاسته نیاز دارند. به علاوه بعد از تولید خمیر و حرارت دهی…

برای مشاهده ادامه مقاله کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اشتراک رایگان تاسیسات نیوز
هفته نامه تاسیسات نیوز تنها نشریه الکترونیکی تاسیسات ایران است. با عضویت در سایت کاشانه این نشریه را هرهفته در میل باکس خود رایگان دریافت کنید.البته عضویت مزایای دیگری نیز دارد...
ثبت نام
close-link

آکادمی فنی مهندسی کاشانه

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

تا چند دقیقه دیگه تماس میگیریم

اشتراک رایگان تاسیسات نیوز

هفته نامه تاسیسات نیوز تنها نشریه الکترونیکی تاسیسات ایران است. با عضویت در سایت کاشانه این نشریه را هرهفته در میل باکس خود رایگان دریافت کنید.البته عضویت مزایای دیگری نیز دارد…

طراحی موتورخانه و انتخاب تجهیزات

آیا سوالی دارید ؟

دانلود کتاب الکترونیکی

درآمد تاسیسات
در کشور های مختلف

جهت دریافت لینک اطلاعات خود را وارد کنید

ثبت نام دوره اصول طراحی شروع شد

12.500.000

ده میلیون و 500 هزار تومان

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه

مانده تا پایان تخفیف

question