0
(0)

تا شروع دوره زمان زیادی نمانده است!

روز
ساعت
دقیقه
ثانیه
مهلت ثبت نام به اتمام رسیده است.

یک عنوان جدید، یک درآمد جدید!

آمادگی آزمون کارشناس رسمی قوه قضائیه چه اهمیتی دارد؟ در کنار کاری که انجام می دهید پرونده ای از سوی دادگاه به شما سپرده می شود تا در مورد آن نظر کارشناسی بدهید. شما می توانید طراح، پیمانکار، فروشنده یا ناظر باشید؛ اما این کار را نیز انجام دهید. پس یک درآمد جدید دارید با یک عنوان جدید: کارشناس رسمی دادگستری. این عنوان جدید را با آزمون کارشناس رسمی قوه قضائیه بدست آورید.

کارشناس رسمی دادگستری(کارشناس رسمی قوه قضاییه) کیست؟

اطلاعات آمادگی آزمون کارشناس رسمی قوه قضائیه(دادگستری)
امروزه با گسترش جامعه مدنی، تکنولوژی و علوم مختلف مشکلات و دعواهای مختلف نیز افزوده شده است و صرف نظر از تعداد آنها، شکل و ماهیت آنها نیز متفاوت و گاهی بسیار پیچیده شده است.
لذا نمی توان انتظار داشت چون گذشته های دور، یک نفر با عنوان قاضی شهر، قاضی الشریعه و یا حتی حاکم، بر مسند قضاء تکیه زند و با احاطه بر کلیه علوم و فنون، حکمی با رعایت عدالت و تقوا دهد. امروزه قضات دانش عمیقی در حدود و دیات و سایر موارد مربوطه دارند؛ اما به دانشی جز این نیاز دارند و آن دانش تخصصی مربوط به علوم دیگر است.
به عنوان مثال قاضی نمی تواند تشخیص دهد که ظرفیت چیلر فروخته شده آیا 100 تن واقعی بوده است یا 100 تن اسمی. همچنین قاضی نمی تواند تشخیص دهد که طراحی تابلو برق درست بوده است یا خیر. در این چنین دعوایی، قاضی نیاز به نظر یک کارشناس خبره و دارای صلاحیت دارد که هم دانش فنی دارد و هم دوره های مرتبطی را گذرانده است و می داند که نظر وی چقدر مهم است و در کجا استفاده    می شود. 
در چنین شرایطی قاضی  از کارشناسان رسمی دادگستری  درخواست نظر کارشناسی می کند و با توجه به نظریه چنین متخصصی، حکم می دهد.
در برخی از دعاوی و در مراحل بالاتر، ممکن است تیمی متشکل از 3، 5، 7 نفر و حتی بیشتر کارشناس رسمی روی پرونده ای کار کنند و نظر دهند.
در علوم مهندسی رشته های مختلفی چون راه و ساختمان، برق و ماشين و تاسيسات كارخانجات، تاسيسات ساختماني و ده ها زمینه دیگر وجود دارند که نیاز به کارشناس رسمی دارند.

مركز وكلا، كارشناسان رسمی و مشاوران خانواده چیست؟

در سال 1380 و در دوره ریاست مرحوم آیت اله هاشمی شاهرودی بر قوه قضائیه قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران به قوه قضائیه اجازه داد تا نسبت به تائید صلاحیت فارغ التحصیلان رشته حقوق و ایجاد موسسات حقوقی و نیز سایر رشته‌های كارشناسی اقدام نماید و سنگ بنای «مركز وكلا، كارشناسان رسمی و مشاوران خانواده» در قانون مذكور نهاده شد. این مركز مطابق با آیین‌نامه‌های مصوب رئیس قوه قضاییه در حوزه ارائه خدمات مشاوره حقوقی و وكالت فعالیت می‌كند و به موجب قانون حمایت خانواده و آیین‌نامه آن صلاحیت گسترده‌تری در حوزه مشاوره خانواده پیدا كرد.

آیین‌نامه اجرایی ماده ۱۸۷ قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی مصوب 1379/01/17 مجلس شورای اسلامی نحوه تشکیل این مرکز، ساختار آن و سایر موارد مربوط را در بر می گیرد. در بند “ب” ماده چهار به این مرکز اجازه داده می شود تا نسبت به برگزاری آزمونهای علمی، مصاحبه و گزینش متقاضیان اخذ پروانه كارشناسي رسمي دادگستري اقدام نماید. 

نکته جالب توجه این است که اکنون آزمون کارشناسی رسمی توسط کانون کارشناسان رسمی دادگستری (هر سه سال یک بار) و نیز مركز وكلا، كارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضایه (با عنوان آزمون کارشناس رسمی قوه قضائیه) در کشور به صورت جداگانه برگزار می‌شود و هریک شرایط و مقررات جداگانه ای دارند.

آمادگی آزمون کارشناس رسمی دادگستری (قوه قضاییه ماده 187)

اطلاعات دوره
 • مدت دوره: برای تاسیسات ساختمانی 60 ساعت (30 ساعت مکانیک + 30ساعت برق و آسانسور)

  برای تاسیسات کارخانجات 80 ساعت (30 ساعت مکانیک + 30ساعت برق و آسانسور+20 ساعت کارخانجات)
 • شکل آموزش: وبینار زنده
 • مدرسان دوره: مهندس کاشانی حصار، دکتر تقی آبادی
 • شروع دوره: ا / اردیبهشت / 1399
 • ساعت های برگزاری کلاس: 18 تا 21
 • روزهای برگزاری کلاس: شنبه ها، دوشنبه ها، چهارشنبه ها

  (در صورت عدم تعویق زمان آزمون، روزهای پنج شنبه نیز افزوده می شود)
 • سرمایه گذاری: 960 هزارتومان تاسیسات ساختمانی

  1340 هزارتومان تاسیسات کارخانجات
در یک نگاه

شرایط متقاضیان شرکت در آزمون کارشناس رسمی دادگستری (قوه قضاییه ماده 187):

1- متدين به دين اسلام يا يكي از اقليتهاي ديني به رسميت شناخته شده در قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران

2- تابعيت جمهوري اسلامي ايران

3- داشتن حداقل 24 سال تمام شمسي تا روز برگزاري آزمون (متولدين قبل از تاريخ 1375/03/09)

4- داشتن دانشنامه معتبر كارشناسي يا بالاتر در رشته مورد تقاضا از دانشگاههاي معتبر داخلي يا خارجي مورد تأييد يكي از وزارتين علوم، تحقيقات و فناوري يا بهداشت، درمان و آموزش پزشكي (مدارك معادل يا مدارك داراي ارزش استخدامي (داخلي سازمانها) پذيرفته نميباشد.)

5- داشتن كارت پايان خدمت يا معافيت دائم براي آقايان تا زمان برگزاري آزمون ( 1399/03/09)

6- عدم سوءپيشينه مؤثر كيفري و عدم محروميت از حقوق اجتماعي

7- عدم اعتياد به مواد مخدر و سكرآور به تأييد سازمان پزشكي قانوني و عدم تجاهر به فسق

8- داشتن سلامت جسمي براي انجام امور كارشناسي به تأييد پزشكان معتمد مركز وكلا، كارشناسان رسمي و مشاوران خانواده

9- داشتن وثاقت و تعهد به اصل نظام و قانون اساسي و عدم سوءشهرت

10- عدم محكوميت به انفصال دائم از كارشناسي رسمي

11- داشتن حداقل پنج سال تمام سابقه تجربي در رشته مورد تقاضا مطابق با نظر كميته تخصصي مربوطه

تذكر: رشته هاي كارشناسي رسمي كه داوطلبان با داشتن شرايط يادشده ميتوانند در آن رشته ها ثبت نام كنند، در جداول شماره يك، دو، سه دفترچه آزمون آورده شده است.

12- داوطلبان آزمون کارشناس رسمی دادگستری (کارشناس رسمی قوه قضائیه) بايد بومي استان انتخابي باشند. داوطلبان در هنگام ثبت نام، استان و شهرستان بومي خود را انتخاب مي كنند. بومي به افرادي اطلاق مي شود كه داراي يكي از شرايط ذيل باشد:

1) دارا بودن سابقه پرداخت حق بيمه به مدت 4 سال در استان مورد تقاضا تا تاريخ 1399/03/09

2) مقطع تحصيلي دوره متوسطه را در استان مورد تقاضا گذرانده باشند. (با ارائه گواهي مدرك ديپلم)

3) يكسان بودن محل اخذ مدرك تحصيلي دوره كارشناسي با استان مورد تقاضا

4) يكسان بودن محل تولد متقاضي با استان مورد تقاضا

5) محل سكونت همسر براي بانوان متقاضي با استان مورد تقاضا (ارائه سند مالكيت با 4 سال سابقه نقل و انتقال يا قرارداد اجاره داراي كد رهگيري به مدت 4 سال)

6) يكسان بودن محل صدور سند ازدواج متقاضي با استان مورد تقاضا

طبق اعلام اولیه، آزمون کارشناسان رسمی دادگستری (قوه قضاییه) سال ۱۳۹۸، در ۹ خرداد ۱۳۹۹ برگزار خواهد شد. اما ممکن است این زمان بنا به شرایط فعلی کشور به تعویق بیفتد.

قبولی در آزمون کارشناسان رسمی قوه قضاییه به صورت رقابتی است و هر شهری دارای تعدادی سهمیه برای هر رشته است.

آزمون دومرحله تستی و مصاحبه دارد.

تاریخ ثبت نام آزمون یک بار در اسفندماه 1398 تمدید شد. اما بار دیگر اعلام شده است که ثبت نام در آزمون مجدداً آغاز می شود و حتی تغییراتی در تعداد سهمیه های شهرها داده شده است. 

متن اطلاعیه خود مرکز به شرح زیر است:

 

اطلاعیه ثبت نام مجدد آزمون كارشناسی رسمی٩٨ و اعلام اصلاحیه در ظرفیت و شرایط مورد نیاز برخی از رشته ها

 

روابط عمومی مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه به اطلاع کلیه متقاضیان شرکت در آزمون کارشناسی رسمی ۹۸ می رساند، با توجه به درخواست تعداد زيادي از متقاضيان و گسترش ویروس کرونا و عدم دسترسی به گواهی‌ های مورد نیاز؛ از متقاضیان شرکت در آزمون کارشناسی رسمی دادگستری سال۹۸ مجددا ثبت نام به عمل خواهد آمد.

 

در فرآیند ثبت نام مجدد، برخی از شرایط ثبت نام در تعدادی از رشته ها تغییر و در بعضی از رشته ها ظرفیت های جدیدی در نظر گرفته شده است.

بدیهی است این امر هیچگونه تغییری در وضعیت ثبت نام کنندگان قبلی ایجاد نخواهد کرد. با این حال این گروه از متقاضیان نیز مجاز به ویرایش اطلاعات ثبت‌ نامی خود خواهند بود.

 

زمان و جزئيات ثبت نام مجدد آزمون کارشناسی رسمی سال۹۸ متعاقباً اطلاع رسانی خواهد شد.

مباحث و سرفصلهای آزمون تخصصی رشته تاسیسات ساختمانی:

 • امور مهندسي، طراحي، ساخت، كاركرد يا بهره برداري در رابطه با سيستم تهويه مطبوع، سرمايش، گرمايش، اگزاست و دفع دود، سيستمهاي آبرساني و تجهيزات وابسته سيستمهاي دفع فاضلاب و آب باران سيستمهاي هواي فشرده و گاز سيستم انتقال سيالات
 • سيستمهاي حفاظتي و امنيتي و هوشمندسازي نظير سامانه هاي دوربين مداربسته، تجهيزات اعلام و اطفاي حريق، دزدگير و كنترل تردد سامانه هاي بالابر از قبيل آسانسور و پله برقي تأسيسات برق عمومي ساختمان نظير تابلوهاي برق، كابل و كابل كشي، ترانسفورماتورها سيستمهاي اصلاح ضريب قدرت تجهيزات الكتريكي و اندازه گيري
 • آشنايي با وضعيت بازار و قيمت تجهيزات مقررات مربوط به فهرست بها و شرايط عمومي پيمان

مباحث و سرفصلهای آزمون تخصصی رشته برق، ماشين و تاسيسات كارخانجات:

 • امور مهندسي، طراحي، ساخت، كاركرد يا بهره برداري در رابطه با ماشين افزار و ماشينهاي الكتريكي مديريت توليد و عمليات مدارهاي منطقي مديريت كارخانه طرح ريزي واحدهاي صنعتي ها PLC سامانه هاي مبتني بر ريزپردازنده ها، ميكروكنترلرها و سيستمهاي هيدروليك سيستمهاي سوخت رساني سيستمهاي پنوماتيك و توليد هواي فشرده سيستمهاي تهويه مطبوع (سرمايش، گرمايش، اگزاست و دفع دود) سيستمهاي انتقالات و سيالات 
 • خطوط انتقال و توزيع و پستهاي فشار قوي و متوسط تأسيسات برق عمومي و صنعتي نظير تابلوهاي برق، كابل و كابلكشي، ترانسفورماتورها سيستمهاي اصلاح ضريب قدرت تجهيزات الكتريكي و اندازه گيري كارگاه برق و كارگاه عمومي فيزيك مكانيك بررسي فني و اقتصادي طرحهاي صنعتي شرح فرايند كارخانجات و ماشين آلات خطوط توليد محصولات مختلف آشنايي با وضعيت بازار و قيمت ماشين آلات سيستمهاي تصفيه آب و پساب ماشين آلات عمراني و راهسازي قراردادهاي مهندسي ساخت و بهره برداري اتومكانيك
 • سامانه هاي بالابر ازقبيل آسانسور و پله برقي سامانه هاي حفاظتي و امنيتي و هوشمندسازي نظير سامانه هاي دوربين مداربسته، تجهيزات اعلام و اطفاي حريق، دزدگير و كنترل تردد، تجهيزات ابزار دقيق و كنترلي 
 • مقررات مربوط به فهرست بها و شرايط عمومي پيمان

مهندسی برق (كليه گرايشها)، مهندسی مكانيك (كليه گرايشها)، مهندسی تاسيسات، مهندسی تهويه و تبريد

مهندسي برق (كليه گرايشها)، مهندسي مكانيك (كليه گرايشها)، مهندسي صنايع (كليه گرايشها)، مهندسي برق و الكترونيك، مهندسي تأسيسات، مهندسي الكترومكانيك، مهندسي ماشين ابزار، مهندسي تكنولوژي ساخت و توليد

مدرسان دوره آمادگی آزمون

مدرس آمادگی آزمون کارشناس رسمی قوه قضائیه (دادگستری)

مهندس محمدحسین کاشانی حصار

مدرس بخش تاسیسات مکانیکی

عضو کمیته تخصصی تدوین کنندگان مبحث 14 مقررات ملی ساختمان

عضو کمیته تخصصی تدوین کنندگان مبحث 16 مقررات ملی ساختمان

مترجم کتاب های متعدد تخصصی حوزه مهندس مکانیک و دانشگاهی (هندبوک کریر، ترمودینامیک ون وایلن و …)

عضو کانون کارشناسان رسمی دادگستری از سال 1378

طراح تاسیسات مکانیکی ده ها پروژه عظیم ساختمانی (مجتمع تجاری الماس شرق، مجتمع تجاری وتفریحی بازار بزرگ ملل، هتل بزرگ درویشی و …..)

مدرس آمادگی آزمون کارشناس رسمی قوه قضائیه (دادگستری)

دکتر سید محمدرضا موسوی تقی آبادی

مدرس بخش تاسیسات برقی و آسانسور

 
عضو هیئت علمی دانشکده منتظری مشهد
 
دکترای برق قدرت از دانشگاه شهید بهشتی تهران
 
مدرس کلاس های ارتقاء پایه و ورود به پایه نظام مهندسی از سال ۱۳۸۹ 
 
مدرس دوره های آزمون کارشناسی دادگستری از سال ۱۳۹۰
 
مولف ۵۶ عنوان کتاب در زمینه مهندسی برق
 

عضو کانون کارشناسان رسمی دادگستری

 

مهندس محمود افضلی

مدرس بخش کارخانجات

 
مدرس دوره های آزمون کارشناسی دادگستری از سال ۱۳88

 

عضو کانون کارشناسان رسمی دادگستری

 

پاسخ به برخی از سوالات متداول

کلاس آنلاین و یا وبینار کلاسی است که مدرس در پشت کامپیوتر خود می نشیند و تدریس می کند. مخاطبان نیز از صفحه کامپیوتر خود در محل دلخواه خود کلاس را دنبال می کنند. تدریس استاد به صورت آنلاین و از طریق اینترنت به دیگران منتقل می شود.

با لپ تاپ، موبایل، تبلت و یا کامپیوتر رومیزی می توانید در کلاس شرکت کنید.

این سرعت متناسب با امکانات مورد استفاده در کلاس مانند صدا، تصویر و فایل نمایشی بین 5 KB/s تا 50 KB/s متغیر خواهد بود. به بیان دیگر حداقل اینترنت ADSL 128 ضروری است. ممکن است سرعت اینترنت شما خوب باشد ولی پایداری نیز مهم است که در سرویس های ADSL پایداری بهتری داریم.

اندروید و IOS برای دارندگان گوشی موبایل و تبلت و ویندوز برای کامپیوترهای رومیزی

در صورت تمایل به برقراری ارتباط 2 طرف با مدرس و یا سایر کارآموزان می بایست از هدست و وبکم استفاده نمود. اما معمولاً نیازی به آنها نیست.

بله می توانید سوال خود را تایپ کنید و یا با اجازه مدرس از طریق میکروفن خود بپرسید. طبق تجارب ما، معمولاً افراد تمایل بیشتری به سوال به شکل تایپ شده دارند.

می توانید مجدداً به اینترنت متصل شوید و کلاس را ادامه دهید. صدا و فیلم کلاس ضبط می شود و پس از کلاس صدا در اختیار افراد قرار می گیرد. در صورت وجود مشکل فیلم کلاس نیز در اختیار افراد قرار می گیرد.

بله صدا در اختیار شما قرار می گیرد.

بله مانند کلاس حضوری، حضور و غیاب انجام می شود و آزمون برگزار می شود. اما آزمون هم آنلاین است.

اطلاعات بیشتر در مورد کلاس آنلاین

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

اشتراک رایگان تاسیسات نیوز
هفته نامه تاسیسات نیوز تنها نشریه الکترونیکی تاسیسات ایران است. با عضویت در سایت کاشانه این نشریه را هرهفته در میل باکس خود رایگان دریافت کنید.البته عضویت مزایای دیگری نیز دارد...
ثبت نام
close-link