طراحی شبکه ها و مخازن آب شهری، شبکه ‏های فاضلاب شهری و جمع آوری آب های سطحی

آمادگی آزمون پایه ۳
تیر ۴, ۱۳۹۵
کارگاه عملی ساختمان و تعمیر چیلر تراکمی
تیر ۲۷, ۱۳۹۵

طراحی شبکه ها و مخازن آب شهری، شبکه ‏های فاضلاب شهری و جمع آوری آب های سطحی

w2

waterبا اصول آب رسانی شهری آشنایی دارید؟

waterچقدر هیدرولوژی را درک کرده اید؟

waterفکر می کنید چقدر از مشکلات کم آبی ما به دلیل عدم طراحی درست آبرسانی شهریست؟

waterچقدر در تعیین مصرف آب یک شهر دقیق می توان عمل کرد؟

waterآیا دقت در این موارد مهم است؟

waterاصول طراحی خطوط انتقال آب بر چه مبنا واصولی است؟

waterهنوز با اصول انتقال آب ۶۰ سال پیش می توانیم نیاز شهرنشینی را برآورده کنیم؟

جوابش وضعیت امروز منابع آبی کلان شهرهای ایران و اخیرا ۹۵ درصد شهرهای کشور است.

MR3چگونه این مشکلات برطرف می شود؟ جوابش در دستان شما مهندسان تاسیسات است.MR3

شما مهندسان تاسیسات و فعالین حوزه توزیع و انتقال آب می توانید با بروز رسانی دانش خود در زمینه های مختلف منابع آبی، اصول انتقال، اصول پخش منابع و غیره از بحران پیشرو آب جلوگیری کنید.

فکر می کنید دیر شده است؟ ماهی را هر وقت از آب بگیرید تازه است.

مراحل اصلی آبرسانی به شرح زیر است

مراحل طراحی شبکه آبرسانی برای یک منطقه (شهر، روستا، شهرک،….)

۱- تعیین مقدار آب مورد نیاز برای منطقه

۲- طراحی مخزن

۳- طراحی پمپ

۴- بررسی مسائلی چون قطر لوله، جنس لوله، نصب شیرهای فشار شکن و … همچنین مسئله تصفیه آب

این مراحل می تواند بعضی در موازات همدیگر بعضی به صورت پشت سر هم انجام شود.

 w3

waterمشکلات آبرسانی:

افزایش روز افزون جمعیت شهرها و پیشرفت صنایع در همه کشور های جهان برای آبرسانی شهرها مسئله ی بسیار مهم و پیچیده ای به وجود آورده حل آن تنها با کمک متخصصان و تکنسین های کارآزموده امکان پذیر می باشد. در واقع این شما مهندسان تاسیسات و فعالان این عرصه هستید که افکار مولد طرح ها و فعالیت ها حهت بروزرسانی شبکه های آبرسانی و سیستم آبی کشور هستید که می توانید با اندوختن اطلاعات ارزشمند در چنین دوره هایی، فردایی روشن برای سیستم آب کشور بسازید. برای کشور ما که از کمبود آب در تنگنا می باشد مسئله نامبرده اهمیت ویژه ای دارد. 

مشکل آب را در کشور ایران طبعاَ نمی توان به سادگی برطرف نمود. تنها با بهره برداری درست از منابع آب کشور، جلوگیری از هدر رفتن آب های طبیعی و مهار کردن رودخانه ها و ایجاد شبکه های آبرسانی ناحیه ای در جاهای گوناگون کشور میتوان نیازهای آینده این مردم سرزمین را تامین کرد.

طرح یک سیستم تاسیسات آبرسانی تنها وقتی رضایت بخش خواهد بود که طرح کنندگان آن بررسی های مقدماتی کافی در مورد امکان های هیدرولوژیک محل، مقدار آب موجود، مقدار افزایش جمعیت در آینده و نیز وضعیت پیشرفت صنایع در آن ناحیه به عمل آورده باشند. توجه به وضعیت اجتماعی و اقتصادی مردم در زمینه پیشرفا آن شهر ها در فاز های مختلف اقتصادی و صنعتی برای طراحی سیستم های آبرسانی بسیار مهم و حیاتی است تا بتوانیم یک سیستم آبرسانی طراحی کنیم که سالهای متمادی پاسخ گوی آن شهر و منطقه باشد.

waterوظایف یک شبکه آبرسانی شهری 

شبکه آبرسانی شهرها دارای وظایفی هستند که مهمترین آنها عبارتند از تامین آب آشامیدنی مردم شهر، تامین آب مورد نیاز دستگاه های تاسیسات بهداشتی مثل حمام ها، توالت ها و غیره، تامین آب مورد نیاز کارخانه های کوچک و بزرگ و کارگاه های گوناگون، تامین آب لازم برای آبیاری فضاهای سبز و شستشوی خیابان ها و تامین آب مورد نیاز تاسیسات سازمان های آتش نشانی هنگام آتش سوزی.

یک شبکه آبرسانی شهری باید قادر باشد وظایف و نیازهای آبی نامبرده و نظایر آنها را از نظر کیفی (خواص فیزیکی و شیمیایی آب) و از نظر کمی (دبی و فشار آب) برابر استاندارد های موجود بخوبی انجام دهد. تامین آب های مورد نیاز باید در بدترین شرایط زمانی و مکانی و شرایط اضطراری نیز امکان پذیر باشد. 

w4

when

مدت دوره: ۴۵ ساعت

زمان برگزاری: شنبه هاbuy

تاریخ شروع دوره: بهمنماه ۱۳۹۵

ساعت برگزاری: ۱۷:۳۰ الی ۲۰:۳۰

 

waterتاسیسات آبرسانی شهری 

۱- تاسیسات مربوط به برداشت آب از چاه ها، چشمه ها، رودخانه ها و دریاچه ها.

۲- تاسیسات تصفیه آب شامل استخرهای ته نشینی، صافی ها، دستگاه های هوارسانی و گندزدایی آّب.

۳- تاسیسات ذخیره آب و ایجاد فشار در شبکه، نظیر منبع های هم سطح زمین، منبع های بلند و بلاخره منبع های بلند پایه دار (برج آب)

۴- شبکه پخش آب در شهر شامل خط های انتقال آب و شاه لوله ها، لوله های اصلی و فرعی، شیرها و قطعه های اتصالی از قبیل زانویی ها و سه راهی ها و غیره…

۵- پخش های مربوط به انشعابات مصرف کنندگان . 

با توجه به ارائه مختصری از آنچه در این دوره آموزش ارائه می شود و آنچه شما در پروژه های آبرسانی و وابسته به آن با این دسته از مسائل روبرو خواهید بود، نیاز حرفه ای شدن شما مهندسان و فعالان این عرصه بسیار مهم و حیاتی است.

نیاز اصلی ما برای رفع مشکلات اساسی آب و بهبود وضعیت آن در کنار صرفه جویی جمعی و اصلاح الگوی مصرف، مهندسات تاسیسات در زمینه های مختلف ساختمانی صنعتی و آبرسانی شهری نیز نقش مهم و حلقه گمشده این زنجیر بهبود وضعیت مصرف آب است.

waterپس از احداث و برقراری شبکه تامین آب آشامیدنی ، پروژه بهسازی محیط جهت دفع فاضلاب بایستی احداث گردد . زیرا حاصل فعل و انفعالات انسانی و استفاده از شبکه های توزیع آب ، تولید آب کثیف و آلوده خواهد بود . پروژه های بهسازی محیط از پر هزین ترین پروژه ها می باشند . ( شبکه جمع آوری فاضلاب تهران ۳۰۰۰ میلیارد تومان ) و گذشته از آن پیاده کردن و احداث آن در یک مرحله بسیار مشکل می باشد . این گونه پروژه ها اغلب به صورت مرحله ای احداث می شوند .

این مطلب را هم بخوانید  محاسبه بارهای حرارتی و برودتی با نرم افزار کریر؛ HAP 4.9

مسئله بیرون راندن فاضلاب از محیط زیست انسان از زمانی به وجود آمد که مردم به زندگی گروهی روی آوردند . با پیدایش شهرها و گسترش شبکه های آبرسانی انسان برای پاکسازی و پاک نگهداری زندگی خویش ، بیرون راندن پساب های به دست آمده را پسندیده و لازم دید . پس از پیشرفت تکنیک شبکه های آبرسانی ساختن شبکه های دفع فاضلاب ها نیز مورد توجه قرار گرفت .
قدیمی ترین کانالیزاسیون را می توان در آثار تمدن هندیان مشاهده نمود . در این آثار که تاریخ آن ها به حدود ۷۰۰۰ سال پیش نسبت داده می شود . باقیمانده فاضلاب روهایی با دیواره آجری و یا سفالی برای هدایت فاضلاب های خانگی دیده می شود .

MR3شبکه جمع آوری آب های سطحیMR3

waterدر مناطق خشک و نیمه‌خشک از آبراهه‌ها بیشتر به عنوان مسیل یا خشکه‌رود یاد می‌شود زیرا در تمام مواقع سال در آنها جریان آب دائمی وجود نداشته و تنها در مواقع بارندگی کافی و بروز رواناب، جریاناتی عموماً به شکل سیلابی و بسته به شرایط فیزیوگرافی، زمین‌شناسی و … حوضه موقتی تا کوتاه مدت ایجاد می شود.

امروزه کمتر شهری در نواحی خشک و نیمه خشک یافت می شود که در نتیجه توسعه و گسترش بافت شهری خود با مشکل مسیلها و نحوه ساماندهی و مسیریابی آنها مواجه نباشد. در مناطقی که آبراهه های دائمی و حتی دارای نوسانات زیاد مقدار آب وجود دارد بدلیل اینکه در غالب ایام سال در این آبراهه ها جریان آبی هر چند ناچیز برقرار است پذیرش این موضوع که در محل جریان آب حریمی منطقی جهت عبور دبی های با مقدار بیشتر آب در نظر گرفته شود، آسان است ولی در شهرهای واقع در مناطق خشک به دلیل عدم استمرار جریان در قالب ایام سال (بویژه در زمانهایی که خشکسالی رخ میدهد) کم کم این مساله به فراموشی سپرده می شود و تنها زمانی که وقایع سیلابی با شدتهای گوناگون رخ میدهد و ساختارهای مختلف شهری را دچار خسارات می سازد مجدداٌ موارد فوق در اذهان مردم و مسئولین زنده شده و به فکر چاره جویی می افتند. پاره ای  از روانابهای ناشی از دبیهای سیلابی با وجود تمهیدات در نظر گرفته شده در اطراف شهرها نظیر احداث خاکریزهای حلقوی و کمانی و یا خندقهای مصنوعی باز هم وارد بافت شهری می شوند و بویژه در نقاط پست و گود افتاده شهر مشکلاتی نظیر آبگرفتگی معابر، ایجاد خسارت در منازل و مراکز تجاری و خدماتی و موارد مشابه را ایجاد می نمایند.

what

  •  آشنایی و درک اصول تئوری و توانایی طراحی شبکه های توزیع آب

–  مروری بر اصول هیدرولیک جریان در لوله ها

– مروری بر ضوابط و مبانی طراحی شبکه های آب شهری

-تعیین آب مصرفی شبکه

-ضوابط و محدودیت های مشخصه های شبکه

– انواع شبکه های آبرسانی

-بررسی مسایل مختلف متعلقات شبکه(لوله ها،شیر آلات، مخازن و …)

-اصول طراحی هیدرولیکی شبکه های توزیع آب

 W5

معرفی  Water GEMS

نرم افزار WATERGEMS یک برنامه کامپیوتری است که به حل معادلات هیدرولیکی و کیفی آب در سیستم توزیع و انتقال بصورت متغیر با زمان یا EPS می پردازد.  از جمله قابلیتهای این مدل بطور خلاصه می توان به موارد زیر اشاره نمود:

– قابلیت ارتباط کامل با نرم افزار Autocad و Arcview را دارا بوده و مستقیماً میتوان به این  نرم افزارها فایل فرستاد و از این نرم افزارها فایل دریافت نمود. 

–  قابلیت دریافت فایل های سایر نرم افزارهای آب از قبیل Epanet و…  را دارا بوده و همچنین امکان ذخیره اطلاعات خود را نیز به این فهرست ها از جمله نرم افزار Epanet دارا می باشد. 

– قابلیت طراحی خطوط آب و همچنین مشخص نمودن خطوط موجود شبکه را نیز دارا می باشد. 

– هیچ گونه محدودیتی در اندازه شبکه وجود ندارد و  قادر است شبکه های بزرگ را نیز تحلیل نماید. 

– افت فشارهای اصطکاکی را با استفاده از سه فرمول هیزن ویلیامز،‌ دارسی و ایسباخ و شزی مانینگ محاسبه می نماید. 

– افت فشارهای موضعی برای خمها و پیوندی ها را در محاسبه در نظر می گیرد.

– قادر است پمپهای با سرعت ثابت و متغیر را مدل نماید.

– میزان انرژی مصرفی و هزینه های مصرفی را محاسبه می کند.

–  انواع مختلف شیرهای موجود در شبکه از قبیل شیرهای قطع جریان،‌ شیرهای یکطرفه، شیرهای تنظیم کننده فشار شامل شیرهای فشارشکن ( PRV )،‌ شیرهای نگهدارنده فشار (PSV )،‌ شیرهای شکننده فشار با ایجاد افت موضعی ( PBV) و شیرهای کنترل کننده دبی ( FCV‌) را مدل می نماید.

– مخازن ذخیره موجود در شبکه با شکلهای مختلف را می توان در آن مدل نمود.

– هر گره در شبکه میتواند الگوی مصرف متغیر با زمان خاص خود را داشته باشد.

– حرکت یک ماده ردیاب غیر واکنشگر را در شبکه مدل می نماید.

–  قادر است حرکت یک ماده شیمیایی واکنش کننده در شبکه را در حالات مختلف کاهش نظیر کلر و‌آلاینده های آلی و یا در حالتهای افزایش نظیر محصولات جانبی ضدعفونی تری هالومتانی (THM) و غیره را مدل نماید.

– سن آب یا زمان ماند آب را در سراسر شبکه مدل می نماید.

W6

 

این مطلب را هم بخوانید  ماشین های ابزار NC- بخش دوم

 – آشنایی با محیط کاری و دستورات اجرایی نرم افزار

– نحوه وارد کردن اطلاعات شبکه به نرم افزار و ترسیم شبکه

– ورود اطلاعات مربوط به پمپ ها شامل ظرفیت پمپاژ، فشار، راندمان، قدرت و تعیین مقدار مصرف برق

– ورود اطلاعات مربوط به انواع شیرهای فشارشکن، قطع و وصل

– چگونگی آنالیز شبکه توسط نرم افزار و تصحیح احتمالی اطلاعات ورودی

– چگونگی نشان دادن نتایج آنالیز شبکه و چگونگی مرتب کردن نتایج بر حسب فاکتور های مورد نیاز

– رسم گراف های مختلف در ارتباط با فشارهای گره ها و نشان دادن تغییرات آن ها در زمان های مختلف

اجرای یک پروژه با استفاده از نرم افزار

– شبیه سازی یک شبکه و تحلیل آن در حالت مصرف متغیر با زمان

– تحلیل جریان آتش نشانی

– طراحی بهینه شبکه

– تعریف و اجرای یک پروژه با نرم افزار

  • آشنایی و درک اصول تئوری و توانایی طراحی شبکه های فاضلاب

مروری بر اصول هیدرولیک جریان در لوله ها

مروری بر ضوابط و مبانی طراحی شبکه های فاضلاب

تعیین فاضلاب تولیدی در شبکه

ضوابط و محدودیت های مشخصه های شبکه

انواع شبکه های فاضلاب

بررسی مسایل مختلف متعلقات شبکه (لوله ها، آدم روها و …)

اصول طراحی هیدرولیکی شبکه های فاضلاب

W7

  • معرفی نرم افزار SEWER CAD

آشنایی با محیط کاری و دستورات اجرایی نرم افزار

نحوه وارد کردن اطلاعات شبکه به نرم افزار و ترسیم شبکه

ورود اطلاعات مربوطه به اجزای شبکه

چگونگی آنالیز شبکه توسط نرم افزار و تصحیح احتمالی اطلاعات ورودی

چگونگی نشان دادن نتایج آنالیز شبکه و چگونگی مرتب کردن نتایج بر حسب فاکتورهای مورد نیاز

رسم گراف های مختلف در ارتباط با دبی فاضلاب و نشان دادن تغییرات آن ها در زمان های مختلف

  • اجرای یک پروژه با استفاده از نرم افزار

شبیه سازی یک شبکه و تحلیل آن در حالت مصرف متغیر با زمان

تحلیل جریان

مدیریت سناریوها

طراحی بهینه شبکه

تعریف و اجرای یک پروژه با نرم افزار

  • آشنایی و درک اصول تئوری و توانایی طراحی شبکه های آبهای سطحی
این مطلب را هم بخوانید  کارگاه عملی تعمیرات و عیب یابی پکیج های حرارتی

مروری بر اصول هیدرولیک و هیدرولوژی

مروری بر ضوابط و مبانی طراحی شبکه های آب های سطحی شهری

تعیین رواناب تولیدی

ضوابط و محدودیت های مشخصه های شبکه

انواع شبکه های آب های سطحی

بررسی مسایل مختلف متعلقات شبکه

اصول طراحی هیدرولیکی شبکه های جمع آوری و دفع آب های سطحی

W8

  • معرفی نرم افزار Storm CAD

آشنایی با محیط کاری و دستورات اجرایی نرم افزار

نحوه وارد کردن اطلاعات شبکه به نرم افزار و ترسیم شبکه

ورود اطلاعات مربوطه به اجزای شبکه

چگونگی آنالیز شبکه توسط نرم افزار و تصحیح احتمالی اطلاعات ورودی

چگونگی نشان دادن نتایج آنالیز شبکه و چگونگی مرتب کردن نتایج بر حسب فاکتورهای مورد نیاز

رسم گراف های مختلف در ارتباط با دبی جریان و نشان دادن تغییرات آن ها در زمان های مختلف

  • اجرای یک پروژه با استفاده از نرم افزار

شبیه سازی یک شبکه و تحلیل آن در حالت های مختلف

تحلیل جریان

مدیریت سناریوها

طراحی بهینه شبکه

  water

waterwater

 

 

when

 مدت دوره: ۴۵ ساعت

زمان برگزاری:  شنبه هاbuy

تاریخ شروع دوره: بهمن ماه ۱۳۹۵

ساعت برگزاری: ۱۷:۳۰ الی ۲۰:۳۰

 

  همراه با پذیرایی

 waterهدف دوره: 

هدف این دوره آماده سازی و بروز رسانی اطلاعات فعالان عرصه تاسیسات  و مهندسان تاسیسات در زمینه های مختلف اصول آبرسانی، استاندارد ها، محاسبات و دیگر موضوع های این مبحث می باشد. همچنین لزوم استفاده از نرم افزار در محاسبات و طراحی های شبکه آبرسانی بسیار مهم و برجسته است. لذا آکادمی کاشانه با دید مناسب نسبت به موضوعات مهم این مبحث، سر فصل های مناسب را برای آموزش این دوره در نظر گرفته تا دانش پذیران با اخرین اصول شبکه های آبرسانی آشنا شوند. همچنین تاکید این دوره به آموزش نرم افزار طراحی و محاسباتی در کنار تئوری این مبحث باعث شده تا پیوند خوبی بین اصول بنیادی و نحوه محاسبات و طراحی آبرسانی ایجاد شود. لذا دانش پذیران پس از گذراندن این دوره علاوه بر آشنایی با کلیت و اصول بنیادی آبرسانی می توانند در طراحی و محاسبات پروژه ها به مانند یک طراح با تجربه فعال باشند. 

 

register


who

 آقای مهندس علیرضا قاضی زاده کارشناسی ارشد مهندسی آب و فاضلاب از دانشگاه عباسپور مدرس این دوره هستند که با توجه به سابقه ایشان در تدریس تخصصی این مبحث و سابقه انجام پروژه های آبرسانی شهری توانایی برقراری ارتباطی مستقیم بین اصول طراحی و محاسبات با نرم افزار کاربردی این مبحث را دارند. لذا با توجه به تجربه چندین ساله ایشان در اجرای پروژه های آبی در سطح کشور امکان به اشتراک گذاشتن تجربیات عملی خود در خلال تدریس را دارند که خود یک قابلیت منحصر بفرد برای مدرس و یک امتیاز یادگیری برای دانش پذیر است.

 سوابق علمی

 کارشناس رشته عمران – دانشگاه تبریز

 کارشناس ارشد رشته آب و فاضلاب – دانشگاه عباسپور

سوابق شغلی

 مسئول کنترل پروژه – شرکت جهاد توسعه خدمات زیربنایی

 کارشناس و دستیار مدیر پروژه – شرکت مهندسین مشاور راهدان سما

 کارشناس ارشد طراح و دستیار مدیر پروژه – شرکت مهندسی پارس کنسولت

 کارشناس ارشد طراح و دستیار مدیر پروژه – شرکت مهندسین مشاور آبران

  • دارنده گواهینامه ممیزی داخلی مدیریت کیفیت ISO9001:2000 از موسسه TUV Rheinland
  • عضو سازمان نظام مهندسی استان البرز و دارنده پروانه نظارت عمران

when

مدت دوره: ۴۵ ساعت

زمان برگزاری:  شنبه هاbuy

تاریخ شروع دوره:بهمن ماه ۱۳۹۵

ساعت برگزاری: ۱۷:۳۰ الی  ۲۰:۳۰

میزان سرمایه گذاری: ۸۱۲۰۰۰ تومان

 

 

gift

 book نرم افزارهای WATER GEMS، SEWER CAD و STORM CAD در قالب DVD

teaپنج ساعت کلاس که باعث ترکیدگی مغز می شود! نگران نباشید، با پذیرایی های به موقع و هر یک و نیم ساعت یک بار کاملاً بازیابی قوا می کنید.

book

 

برخی از استانداردها و منابع مهمی که باید بدانید و مطالعه کنید در یک DVD

 carrierتجربه فوق العاده اساتید در قالب حل و اجرای یک پروژه

 

register

 

trust

ما هفت سال است که به صورت حرفه ای کلاس های تخصصی تاسیسات مکانیکی و برقی را برگزار می کنیم.  می توانید از همکاران پیشکسوت تر درباره ما بپرسید. ولی از همه این ها مهمتر…

ما خودمان همکار شما هستیم.پس می دانیم که همکارمان به چه چیزی نیاز دارد.قصد ما فقط فروش نیست.فراموش نکنید که ما همکار شما هستیم.

منتظر دیدار شما هستیم.

shake hand

 Be Professional

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک رایگان تاسیسات نیوز
هفته نامه تاسیسات نیوز تنها نشریه الکترونیکی تاسیسات ایران است. با عضویت در سایت کاشانه این نشریه را هرهفته در میل باکس خود رایگان دریافت کنید.البته عضویت مزایای دیگری نیز دارد...